- Підключення до 230В із блоком живлення
- Автономне живлення від батарейок або АКБ
- Живлення від батарейок – найскладніший варіант
- Підключення до блоку-тримачу
- Підключення до будь-якого акумулятора
- Тонкощі підключення RGB-стрічки
- Як правильно різати стрічку
- Який профіль потрібен для монтажу
- Основна відмінність алюмінієвих профілів від пластикових
- Порядок монтажу
- Припаювання проводів
- Зрощування обрізків
- Захист від пилу та вологи
На відміну від світлодіодних ламп, LED стрічки, не підключаються в побутову електромережу напряму. Для цього використовуються блоки живленн (далі БЖ), що перетворюють змінний струм 230В у постійний із напругою 12В або 24В (для RGB). Під час вибору БЖ потрібно орієнтуватися на технічні параметри, такі як вихідна напруга (В), сила струму (А) та потужність (Вт).
Підключення в розетку 230В із блоком живлення
Для ефективної експлуатації номінал БЖ має на 20 % перевищувати сумарну потужність світлодіодів, що залежить від розмірів та кількості SMD на погонний метр. Найпоширеніші два типи світлодіодів: SMD 3528 і SMD 5050 – легко розрізняються за розміром і формою.
Для розрахунків, крім маркування SMD, важливо знати кількість світлодіодів або потужність на метр. Виробник завжди вказує дану інформацію в паспорті або на коробці. Для зручності можна скористатися таблицею.
І так, розрахуємо на прикладі LSR-3528B60–4.8–IP65–12V IEK-eco. Як видно з маркування, тут використовуються SMD 3528, біля 60 шт/м, тобто потужність погонного метру – 4,8Вт. В одній бухті 5 метрів, а це значить, що потужність ланцюга дорівнюватиме:
4,8 Вт/м × 5 м = 24 Вт.
Якщо додати ще 20 % запасу ми отримаємо:
24 Вт + 24 Вт × 0,2 = 28,8 Вт.
Тип | Кількість/м | Потужність, Вт/м |
SMD 3528 | 60 | 4,8 |
SMD 3528 | 60 | 7,2 |
SMD 3528 | 240 | 16 |
SMD 5050 | 60 | 7,2 |
SMD 5050 | 60 | 14 |
SMD 5050 | 120 | 2,5 |
Отже, оптимально підійде блок живлення на 36 Вт.
Для вибору додаткового обладнання (контролера або підсилювача для RGB) може знадобитися сила струму
Для розрахунку скористаємося формулою
I=P/U,
де P – електрична потужність, а U – напруга:
28,8 Вт/12 В = 2,4 А.
Інший приклад: Нам потрібно підключити 10 метрів LSR-3528B60–4.8–IP65–12V IEK-eco (2 шт.). Як не дивно, у цьому випадку можливі два варіанти підключення:
Схема паралельного підключення до одного адаптера
Схема живлення від двох адаптерів
Якщо в другому випадку потрібно підключити два БЖ на 36 Вт, то в першому – лише один, але вдвічі більшої потужності. Якщо одна п’ятиметрова стрічка споживає 28,8Вт, то дві за паралельного підключення загалом будуть мати потужність:
(24 Вт × 2) + 20% запасу = 57,6 Вт.
Сила струму при цьому буде досягати:
57,6 Вт /12 В = 4,8 А.
Для паралельного підключення десяти метрів чудово підійде блок живлення на 60Вт.
Автономне живлення стрічки від батарейок або акумулятора
Найчастіше таке живлення використовують, коли немає можливості (або необхідності) підключатися до електромережі, наприклад, для внутрішнього підсвічування шафки. Як джерело живлення можна використовувати пластиковий корпус із батарейками, батарею від старого мобільного телефону або ноутбука. І так, варіантів може бути кілька:
- Дві пальчикові батарейки АА на 1,5В;
- Корпус із батарейками на 12В або крона 9В;
- Акумулятор
Живлення від пальчикових батарейок типу АА
Це, мабуть, найскладніший варіант, оскільки для його реалізації потрібно віртуозно володіти паяльником.
Щоб освітлення працювало не від 12В, а від батарейок (2 × 1,5В = 3В) необхідно розімкнути послідовні контакти. Для цього потрібно зробити розріз вище зазначеного місця та випаяти резистор. Далі кожен світлодіод необхідно з’єднати провідниковою жилою так, щоби вона не торкалася контактів від витягнутого резистора. Їх можна закрити шматочком ізоляційної стрічки, інакше буде замикання ланцюга, через що жилка перегорить. У результаті ми отримуємо декілька паралельно підключених світлодіодів.
Підключення до АА батарейок – це варіант для фанатів, він не завжди спрацьовує. Тому, для повноцінного побутового використання краще подумати над надійнішим джерелом живлення.
Після, просто припаюємо дроти до спеціального корпусу з батарейками та тумблера для вмикання (корпуси для батарейок та тумблери можна придбати на радіоринку). Корпус має бути розрахований на послідовне підключення двох АА батарейок.
За необхідності можна підключити кілька стрічок до батарейок, але однаково доведеться розімкнути контакти, розрізавши вище зазначеного маркером місця, а потім з’єднати паралельно проводом.
Підключення до батарейки на 9В або 12В
Даний варіант простіший за попередній, позаяк не вимагає ювелірною точності. Для початку потрібно відрізати ділянку потрібної довжини в позначеному місці розрізу. Далі можливий один із варіантів:
- З’єднати послідовно два корпуси з 4 послідовно з’єднаними батарейками 1,5В у кожному (2 × 4 × 1,5В = 12В);
- Підключити до крони (9В).
Додаємо в ланцюг тумблер та отримуємо готову автономну підсвітку. Далі монтуємо в зручному місці з допомогою двостороннього скотчу.
Попри те, що стрічка SMD 3528 розрахована на напругу 12В, вона працюватиме й від меншої напруги крони, але світитиме не так яскраво.
Підключення живлення від акумулятора
Головна перевага даної схеми полягає в можливості підзарядки. І так, у нашому випадку можуть бути 2 типи батарей:
- Від телефона;
- Від ноутбука.
З огляду на те, що в акумуляторів для телефону напруга здебільшого в діапазоні 3–3,7В, для живлення можна використати схему ідентичну першому варіанту. Корпус для батареї можна зробити самостійно з підручних засобів, головне не переплутати полюси.
Якщо в будинку є зайва батарея від ноутбука, можна монтувати автономне освітлення за схемою другого варіанту (живлення від 12В).
Але, тут є один нюанс: батареї від різних ноутбуків відрізняються напругою, і чим вона вища, тим яскравіше горітимуть світлодіоди. У цьому випадку найкраще підійде АКБ на 9–12,5В.
Популярні номінали напруги батарей ноутбуків | Яскравість світла |
7,2В | Тускле світло, майже не помітне |
7,4В | |
10,8В | Середня яскравість |
11,1В | Яскраве світло |
14,4В | Дуже яскраве, але згубне для світлодіодів |
14,8В |
Підключення RGB-стрічки
Світлодіодні RGB-стрічки здебільшого комплектуються БЖ і контролером. Незалежно від контролера, підключаються вона завжди за однією схемою. Роз’єми живлення позначаються символами «V+» і «V-».
До силового контакту зазвичай приєднується червоний провід, а до нейтрального – чорний. Можна використовувати тонкі дроти перетином 0,75–1,5мм²).
Для підключення RGB використовуються 4 роз’єми:
- R (Red) – відповідає за червоне світло;
- G (Green) – зелене світло;
- B (Blue) – синє світло;
- V+ – загальний провід.
Для підключення двох п’ятиметрових RGB-стрічок можна використовувати, як один контролер, так і два.
У першому випадку головне, щоби потужність контролера була на 20–30 % вища за сумарну потужність стрічки.
У другому випадку – із застосуванням додаткового БЖ і RGB-підсилювача головне – не переплутати дроти. Для зручності, роз’єми на ньому позначені, як «Input» (вхідні) і «Output» (вихідні). Така схема обійдеться дорожче, але вона має вагомі переваги:
- Менші габарити БЖ завдяки меншому номіналу;
- Можна підключити будь-які контролери;
- Гнучка схема, яку за необхідності легко розширити.
Як правильно розрізати світлодіодну стрічку
З’єднати відрізки можна конектором або паяльником. З лицьового боку зазвичай уже є припаяні короткі дроти.
Розрізати стрічку можна тільки в місцях зі спеціальною штрихпунктирною розміткою.
Найдешевший та найнадійніший спосіб з’єднання – припаювання. Паяти потрібно дуже акуратно, утримуючи жало паяльника біля контакту не довше 2–3 секунд, оскільки конструкція полотна руйнується від перегрівання.
Не кожен профіль підходить для монтажу
Для монтажу використовуються спеціальні профілі з оптичними елементами (лінійними лінзами) з кутом розсіювання світла до 90°, вони можуть бути прозорими або матовими.
Кріпляться з допомогою спеціальних клею або саморізів, на кінцях встановлюються заглушки, а на вводі – спеціальна кришка з отвором для дроту.
Краще алюмінієві чи пластикові?
Алюмінієвий – найпопулярніший, оскільки він універсальний – підходить до кожного інтер’єру. Використовується переважно для підсвітки на стелі. Має міцну конструкцію, швидко та легко монтується. Відрізняється підвищеною теплопровідністю.
Пластиковий (полікарбонатний) – відрізняється еластичністю та підвищеною стійкістю до механічних впливів і кліматичних умов (волога, низька температура). Продаються полікарбонатні корпуси у двох виконаннях: прозорі та матові (білі). Активно використовуються в громадських будівлях та торгових залах.
Порядок монтажу LED стрічки в різні профілі
Під час встановлення стрічки в алюмінієвий профіль необхідно звернути увагу на те, щоби його довжина відповідала довжині стрічки. Монтаж проводиться в такій послідовності:
- Встановлюємо профіль із допомогою кріплень;
- Знімаємо захисну оболонку зі зворотного боку стрічки, потім акуратно та щільно наклеюємо профіль;
- Припаюємо дроти та закриваємо корпус кришкою;
- Виведені дроти підключаємо до БЖ.
Для встановлення в пластик необхідно дотримуватися такої послідовності:
- Притуляємо профіль до стіни й маркером робимо розмітку, де потрібно свердлити дірки для кріплення;
- Відступивши 2–3 см від краю, дрилем просвердлюємо діри невеликої глибини. Для бетонної стіни можна взяти найменше свердло, оскільки конструкція досить легка, а кутовий корпус із полікарбонату краще взагалі приклеїти;
- Встановлюємо дюбеля та прикручуємо профіль;
- Попередньо знявши захисну оболонку, щільно приклеюємо стрічку до корпусу та встановлюємо кришку;
- Виводимо дроти та підключаємо до БЖ.
Припаювання проводів до контактів
Для з’єднання використовуються тонкі мідні дроти перетином 0,5мм². Перш ніж припаювати, їх потрібно залудити.
Перед лудінням із кінця проводу потрібно зняти трохи ізоляції, потім оголену частину змастити каніфоллю або флюсом, потім паяльником нанести на неї шар припою. Якщо провід багатожильний, припій наноситься так, щоби його частина затекла під ізоляцію – тоді тоненькі жилки не будуть ламатися через згинання. Після лудіння кінець необхідно обрізати до 3мм.
Легким дотиком жала паяльника приєднуємо провідник до контактної площадки. Щоби запобігти короткому замиканню відразу ж перевіряємо, чи не з’єдналися сусідні контакти. Місце з’єднання необхідно перемотати ізоляційною стрічкою або краще ізолювати термозбіжною трубкою.
Зрощування відрізків
У процесі монтажу іноді залишаються короткі обрізки від стрічки, які можна з’єднати між собою.
Загальна довжина зрощеної стрічки не має перевищувати 5 метрів, інакше на протилежному від струмопровідних жил кінці буде падати напруга, через що світлодіоди будуть тьмяно світити.
На рівних ділянках поверхні зрощування роблять без провідників. Для цього контактні площадки на обох кінцях необхідно залудити. З внутрішньої сторони потрібно акуратно зняти плівку, під нею ви побачите ще кілька контактів. Припаювати потрібно, як із внутрішньої, так і зовнішньої сторони, потім місце з’єднання необхідно ізолювати.
Для покращення надійності з’єднання та захисту місця спайки від механічного впливу використовуються спеціальні пластикові конектори. Вони чудово підходять для монтажу у важкодоступних місцях.
Захист від пилу та вологи
Ступінь захисту оболонки може бути позначений як IP20 (незахищені) або IP44 та вище - вологозахищені стрічки. У робочій зоні на кухні або поблизу акваріума на світлодіоди може випадково потрапити вода, тому можливі два варіанти захисту:
- Вибір рівня захисту оболонки не менше IP44;
- Використання додаткового захисного обладнання для IP20.
Найпростіший спосіб додаткового захисту – з допомогою термозбіжної трубки та герметика. Головне підібрати трубку правильного діаметру, щоби стрічка в неї вільно входила. Для 100 % захисту від попадання вологи кінці труб можна запаяти будівельним феном. Аналогічним чином можна захистити також вуличну підсвітку.
У місцях із високим ризиком попадання води, наприклад, поблизу басейну, джакузі або фонтану вибирайте стрічку з пиловологозахистом щонайменше IP65, а для підводного освітлення – IP68 (водонепроникна).
Завдяки зручності та простому монтажу можна реалізувати будь-які дизайнерські проекти з декоративною підсвіткою. Усе залежить тільки від вашої фантазії, а необхідні комплектуючі можете придбати в нашому магазині.
Хорошо, все понятно. А можно брать блок питания с запасом мощности? Это не навредит светодиодной ленте, не будут перегреваться лампочки? если да, то какой допустимый запас? Буду делать подсветку для кухни
Запас мощности не то что можно, а нужно! И лучше добавить как минимум 30%, так как раз ничего не перегреется и прослужит дольше, возможно даже весь заявленный срок эксплуатации:) Посчитайте метраж ленты, умножьте на мощность на метр погонный и обязательно хотя бы на 1,3, только так!
Прикольная тема эти LED-ленты. Как по мне это лучше и красивее, чем жлобские китайские гирлянды. Понравилась идея сделать подсветку мебели и шкафа, теперь знаю чем заняться на выходных, спасибо.
Решил еще почитать Ваши статьи. Довольно неплохо, но про подключение лед ленты к сети 220В (на самом деле уже 230В) много что описано неверное.
Если вы подключите ленту напрямую к сети по Вашему расчету она не сгорит?
Диодный мост - это не 4 последовательно соединенных диода, как он выглядит на картинках, что к статье прикреплены.
Конденсатор С1 на схемах невидимкой сделан? Ладно, про номинал не знаете, но если обозвали его "С1" - уж рисуйте хоть, будьте добры. И что за тупость, про 8мм сверло? Людям такие дыромахи в стенах советуете делать? В большинстве случаев, чтоб не портить стены, даже галимый двухсторонний скоч из Китая (прозрачный, как силиконовый) справляется на «ура». (Часть текста не может быть размещена согласно правилам размещения отзывов )
Я так делал подсветку для подвесного шкафа на кухне. Первый раз пробовал это дело, разобрался в теории довольно быстро, у вас в статье, кстати, все прям разжевано. А вот паять по началу было сложновато, но приноровился. Ленты ушло примерно 1,6 м, блок питания на верху на шкафчике лежит, на 60 вт. Профиль взял алюминиевый с матовым рассеивателем. А для включения нашел сенсорный бесконтактный выключатель, специальный для светодиодного профиля. Все работает, жена довольна, в планах еще в шкафу одежном сделать подсветку.