Зовнішнє покриття надійно захищає струмогенеруючі та провідникові елементи від вологи та пилу міцним склом. Так було ще в другій половині минулого століття на всіх попередніх поколіннях, але рівень захисту до цього часу значно покращився.

Насамперед була поліпшена структура скла. Завдяки цьому, воно пропускає більше світла та набуло стійкості до екстремальних температур. Покриття зберігає цілісність від -40°C до +80°C.

Щоби не було запотівання, скло покривають гідрофобним матеріалом, що відштовхує воду. Після дощу поверхня залишається сухою, а сонячні промені не втрачають світловий потік, як після проходження крізь водяні краплі. У результаті кремнієві елементи отримують більше світла.

Колір фотоелементів здебільшого чорний або темно-синій, що залежить від структури та типу кристалів. Наприклад, чорні фотоелементи – це монокристалічний, аморфний кремній або CIGS (суміш міді, індію, галію та селену), а сині – полікристалічний кремній і телурид кадмію.

Самі фотоелементи не потребують обслуговування, оскільки знаходяться всередині. Увагу варто приділити зовнішньому стану панелей та захисту від мережевих проблем..

Як слідкувати за станом сонячної електростанції

Серце електростанції – інвертор. Саме він проводить моніторинг роботи всіх підключень, виводить дані на дисплей, і передає їх на смартфон через інтернет. У разі виникненні аварії ви отримаєте сповіщення прямо на смартфон.

Проте, поломки здебільшого виникають у самому інверторі. Він буквально «начинений» електронікою та працює під постійним навантаженням. Через це час від часу окремі елементи можуть виходити з ладу.

У такому випадку доведеться звернутися в сервісний центр. Завдяки гарантії, можна розраховувати на безкоштовний ремонт чи заміну, але після закінчення гарантійного терміну доведеться ремонтувати власним коштом.

Поломки трапляються, як у дешевих китайських моделей, так і відомих брендів. Кожна компанія вирішує це питання по-своєму. Наприклад, Fronius робить модульну конструкцію зі знімними деталями. У разі поломки будь-яку деталь можна легко та швидко замінити. У Huawei інший підхід – якщо це гарантійний випадок, то інвертор можна безкоштовно замінити на новий.

Проблеми з панелями трапляються рідше, вони здебільшого пов’язані з поганою погодою або частими опадами.

Як запобігти кліматичним проблемам

Через те, що СЕС розташована на відкритому повітрі, вона схильна до впливу природи. Сніг, пташиний послід, бруд та пил створюють бар’єр на шляху сонячних променів. Тому іноді панелі потрібно помити.

Але робити це доцільно лише в разі необхідності. Наприклад, якщо поблизу розташована ТЕЦ і від неї на даху осідає шар вугільної крихти, що не змивається дощем. У такому разі потрібно проводити чистку, хоча б кожні пів року.

Звичайний пил чи пісок легко змивається дощем, а листя та дрібне сміття змітається вітром. Втрати електрики від легкого забруднення не перевищують 3–5 %, тому можна не витрачати зусилля на миття та витирання, особливо якщо панелі розташовані на даху.

Будьте обережні зі скляним покриттям, щоби не подряпати його під час чистки й миття. Це може вплинути на ефективність.

 

Чистка від пилу

Перш ніж витирати панелі, приберіть великі елементи (гілки, листя тощо). Для цього поверхню можна полити струменем води під напором зі шлангу. Водяні потоки змивають більшу частину пилу. Щоби після висихання не залишилося брудних розводів, можна додатково протерти поверхню щіткою або шваброю з м’яким ворсом.

Намагайтеся не використовувати віник і мітлу. Жорстка щетина може подряпати скляну поверхню.

Застосовувати побутову хімію доцільно тільки в крайньому разі, наприклад, якщо на поверхні утворився наліт, що не змивається звичайною водою. Для цього підійде засіб для миття вікон, нейтральний пральний порошок або рідке мило. З ними легше усунути щільні жирні розводи.

Не мийте занадто часто, тим більше із застосуванням сильної хімії, яка може спричинити мікротріщини.

Після нанесення миючих засобів потрібно полити поверхню струменем води. Потім дочекатися поки все висохне під сонцем. Якщо волога буде накопичуватися на краях рами, акуратно витріть її губкою або сухою ганчіркою.

Робити мийку краще вранці або ввечері. Посеред дня влітку дах може нагріватися до +70°C. Навряд чи це сприятиме комфортному миттю.

Поливання холодною водою в цьому випадку ймовірніше принесе шкоду, ніж користь покриттю, бо через різницю температур можуть утворитися тріщини.

Чистку потрібно робити не частіше, ніж раз на кілька років. Краще орієнтуватися за рівнем забруднення. Наприклад, якщо поряд із будинком будівництво або грунтова дорога, то пил буде накопичуватися швидше. У такому разі доведеться його змивати частіше.

Ми писали про те, як погода впливає на ефективність панелей. Дощ може стати хорошим помічником за доглядом, інтенсивна злива зазвичай змиває 80–90 % сміття. З іншого боку, не варто це сприймати за повноцінне миття, адже після дощу можуть залишатися «побічні ефекти». Дощова вода не завжди чиста, особливо в містах, тому після висихання можуть залишатися вапняні розводи.

З приходом зими та морозів утримайтеся від миття, щоб уникнути обмерзання панелей. У цей період чистка потрібна хіба що від снігу

Як правильно зчищати сніг із поверхні

Темний колір фотоелементів сприяє швидкому таненню, відкриваючи тим самим доступ сонячного світла. У хмарну погоду струм не виробляється, тому в очищенні потреби немає.

Якщо маєте велике бажання продемонструвати хазяйновитість сусідам, тоді вперед. Для цього знадобиться звичайна снігоприбиральна лопата та щітка з м’яким ворсом. Спочатку зніміть щіткою шар снігу, потім відкиньте лопатою з даху. Занадто товстий сніговий покрив акуратно зніміть пластмасовою лопатою без металевої накладки на краю полотна.

У жодному разі не можна зішкрібати лопатою обмерзлі залишки – подряпана поверхня гарантована. Краще зчистити щіткою або залишити як є. З появою сонця сніг і лід на темній поверхні швидко розтане.

Для наземної СЕС розчистіть територію від снігу на 2–3 метри навколо. Не залишайте сніговий шар висотою до нижньої частини рам, бо найближчий снігопад знову створить замет. Так не потрібно буде двічі робити ту саму роботу, тим паче, що під час танення снігу потрібно кудись сповзати.

«Дивані порадники» в інтернеті рекомендують застосовувати засіб для автомобільних вікон проти запотівання. У цьому немає практичного сенсу, адже захисне покриття наноситься ще на заводі.

Наприклад, виробники Tier1 застосовують гідрофобне скло, захищене від налипання вологи та води. Хімічний засіб може, навпаки, погіршити його захисні властивості.

Як бачите, догляд досить простий та не вимагає особливих навичок. У будь-якому разі чистку робити краще стоячи на землі, а не лізти на дах без потреби.

Чому краще відмовитися від чищення

Немає сенсу ризикувати власним здоров’ям, деручись на дах. Сонце за 3–4 години зробить всю роботу за вас. Недоотримані кілька кіловат-годин не варті переломів та грошей, витрачених на лікування.

Якщо не дотримуватися простих правил безпеки – травматичність гарантована:

  1. Якщо висота невелика, доцільно зчищати сніг, стоячи на землі. Для цього вистачить щітки з довгим держаком;
  2. Сирість і вологе повітря роблять металеву та шиферну покрівлю слизькою, тому чистка в мокру погоду, м’яко кажучи, не найкраща ідея;
  3. Під час самостійного чищення на висоті страхуйте себе міцною мотузкою з альпіністським карабіном;
  4. Одягайте взуття з нековзкою гумовою підошвою;
  5. Не ставайте на скляну поверхню, щоби не посковзнутися;
  6. Якщо не впевнені в професійності власних дій на 100 % – не ризикуйте.

Більшість виробників наголошують на відсутності необхідності обслуговування.

Це означає, що протягом 10–15 років гарантована працездатність без стороннього втручання. Якщо де й потрібен догляд, то тільки в пустельному кліматі, де дощів немає протягом 10 місяців і не припиняється вітер. За тиждень там осідає значний шар піску, але для України це не актуально.

Через чистку ви ризикуєте більше витратити, ніж заробити. Наприклад, якщо поливати дах із допомогою шлангу, насос буде споживати електрику, у результаті ви можете витратити більше =).

Будь-які гроші, витрачені на таке «обслуговування», перетворюються скоріше на витрати, ніж прибуток. Тому, не купуйте розрекламовані в інтернеті протипогодні засоби, у них немає ніякого сенсу. Достатньо відра з водою, швабри та 30 хвилин часу.

Крім налипання снігу та осідання пилу, трапляються й інші шкідливі природні явища, наприклад, град.

Наскільки небезпечний град для панелей

Іноді випадає аномально великий град, розміром із куряче яйце. Проте, навіть у такому випадку ймовірність пошкодження скла мізерна. Щоби пошкодити захисне покриття «крижана кулька» має набрати високу швидкість і потрапити точно в центр під прямим кутом на встановлені під кутом панелі (вибачте за тавтологію). Це малоймовірно, і не факт, що розіб’є.

Майже всі виробники ставлять загартоване скло, захищене від ударів. Тому нема потреби в якомусь додатковому захисті. Але й це не панацея, іноді панелі можуть пошкодитися.

Щоби заспокоїти нерви, власники електростанцій (здебільшого промислових) підписують договір зі страховою компанією. У нього входить зазвичай входить пункт про пошкодження внаслідок стихійного лиха чи погодних умов, тому й ви можете вчинити так само.

Реальну й чи не найбільшу небезпеку становлять грозові розряди.

Захист «від грози»

Блискавка небезпечна у двох випадках – прямому ураженні та попаданні в з’єднані з електростанцією ЛЕП.

У першому випадку захистить громовідвід – заземлений сталевий стержень на найвищій точці будівлі. Встановлюється в разі, якщо є явний ризик ураження блискавкою, наприклад, якщо дім розташований на високому пагорбі. Якщо поряд розташовані вищі будівлі чи дерева, у громовідвід особливого сенсу немає.

У разі попадання блискавки в опору ЛЕП, у проводах виникає високопотужний імпульсний розряд, якого вистачає, щоби спалити всю активну електроніку в найближчих будинках. Щоби цього не сталося з панелями, варто встановити розрядник (ПЗІП). Він безпечно пропускає імпульсні розряди в землю, не даючи їм потрапити в побутову мережу.

Доцільно встановити кілька розрядників: на вводі, до та після інвертора. Річ у тім, що в сталевих конструкціях СЕС теж часто виникають імпульсні розряди, тому на захисті краще не економити.

Для більшої безпеки потурбуйтеся про заземлення, щоби витік струму чи статична електрика могла безпечно протікати в землю. Це додатковий та надійний захист від пожежі та ураження струмом.

Іноді грози супроводжують сильні пориви вітру, у цьому криється ще одна небезпека. Якщо кріплення буде недостатньо надійним, ураган може зруйнувати електростанцію разом із дахом.

Чи є захист від сильного вітру?

Для цього знадобиться міцний каркас і покрівля, розрахована на середні вітрові навантаження у вашому регіоні. Нормальні будівельні компанії враховують чинник вітрових навантажень ще на етапі проектування.

Сам каркас, особливо металевий, доволі важкий, що лише зміцнює покрівлю. Крім того, загальну вагу конструкції збільшують панелі, адже кожна важить біля 18кг.

А якщо конструкція встановлена на землі? У такому разі, як і у випадку зі стріхою, монтажна компанія розраховує ймовірні вітрові навантаження і проектує міцний каркас. У випадку наземного розташування більшу небезпеку становлять крадії, аніж вітри, і від них дійсно варто було б захиститися.

Як попередити крадіжку

Попри те, що в робочому стані кабель знаходиться під великим струмом (смертельно небезпечним), деякі «фахівці» все ж умудряються проводити демонтаж.

В Україні було зареєстровано чимало крадіжок. Наприклад, гучний інцидент трапився у 2018 році в Херсонській області, коли двоє 23-річних хлопців «розібрали» 15-кіловатну СЕС свого односельчанина. Такі факти підтверджують необхідність превентивних заходів.

Подбайте, щоб інвертор мав LAN підключення для дистанційного моніторингу через інтернету. Це дозволить миттєво виявити будь-які зміни в роботі домашньої електростанції, наприклад, відключення модуля.

Ну й не варто забувати про традиційні методи захисту. Ніхто не може заборонити завести собаку чи поставити сигналізацію. Проте, ці заходи стосуються скоріше індивідуальних випадків, у них не завжди є потреба.

Рекомендовані заходи захисту

Реальну небезпеку становить імпульсний струм від грози та коротке замикання.

Для захисту знадобляться автоматичні вимикачі і ПЗІП - це важливий та порівняно недорогий захист, тому на ньому краще не заощаджувати. У разі відсутності такого захисту з вами не захоче підписувати договір жодна страхова компанія.

Крім цього зробіть нормальне заземлення, у разі аварії воно захистить від удару струмом або пожежі. Усе інше – за бажанням або за необхідністю. Наприклад, якщо СЕС у полі знадобиться захист від крадіжки, а якщо на даху – у ньому немає потреби, навряд чи хтось ризикне залізти на чужий дах, щоби відкручувати 18-кілограмові панелі.