Відкриті кватирки, протяги та вентилятори залишаються в минулому. Ми допоможемо з найменшим дискомфортом пережити навіть найспекотніше літо. Просто ознайомтеся з цим матеріалом, а краще збережіть його, адже вам ще не раз доведеться скористатися цією «шпаргалкою».

Перед вами простий алгоритм вибору оптимальної моделі «для чайника»: на що насамперед звертати увагу під час вибору, а які функції можна проігнорувати. Якщо коротко, вам потрібно вибирати за такими пунктами:

  • моноблок чи спліт;
  • інверторний чи ON-OFF;
  • режими роботи;
  • потужність;
  • і необхідні функції.

Це короткий перелік параметрів для прийняття усвідомленого рішення про купівлю – тієї чи іншої моделі того чи іншого бренду. Розглянемо детально кожен із них, з поясненнями, ілюстраціями та прикладами конкретних моделей.

Оптимальне побутове рішення

Настінна спліт-система відрізняється від моноблока (чи іншого форм-фактора) тим, що складається із зовнішнього та внутрішнього настінних блоків. Такі моделі мають низку переваг:

  • Вони компактні;
  • Легкі в керуванні (з пульта дистанційного керування);
  • Недоступні для дітей;
  • Тихо працюють;
  • І з великим вибором параметрів.

Тому в цій статті буде саме про вибір спліт-систем.

Інверторний чи традиційний on-off?

Є дві окремі групи за типом компресора:

  1. Ті, що працюють за принципом «увімкнення-вимкнення» – це On-off (старт-стоп) кондиціонери. Виставляєте бажану температуру й кімната охолоджується на повній потужності до цього показника, після чого охолодження автоматично вимикається. Як холодильник. Потім, через 10–20 хвилин, коли стає тепліше на кілька градусів, компресор знову вмикається, ці цикли чергуються колом.

Переваги: дешеві.
Недоліки: пускові навантаження змушують мотор компресора працювати на знос, перепади напруги, шум, перепади температур.

І ті, у яких компресор змінної потужності працює за іншим принципом - інверторні кондиціонери. Достигая заданного значения температуры в комнате, он плавно снижает мощность и просто поддерживает комфортный климат.

Переваги: економічніші, щонайменше на 35 %, точна підтримка комфортної температури, малошумні, довше експлуатуються (компресору не доводиться часто вмикатися і вимикатися).
Недоліки: дорожчі, ніж традиційні.

Зауважте: хоча для «on-off» ще вживають епітет «традиційний», уже через пару років він зміниться на «застарілий». Україна переходить на євростандарти еко- та енергоспоживання. Відповідно до них, уже в найближчі роки в продажу їх не зустрінете. Хіба що як раритет.

Провідні світові виробники кліматичного обладнання на практиці демонструють, що головна відмінність інверторного від простого on-off – це економічність.

Японська компанія Toshiba спроєктувала та випустила на ринок перший побутовий зразок, який поклав початок революції у світі рукотворної прохолоди. Їхня розробка відразу ж показала економію енергоспоживання на 40 %. У 2018 році дев’ять із десяти продажів у Японії припадає саме на цей бренд (як і кожен четвертий в Україні).

Тому під час вибору відштовхуйтеся не лише від бюджету (моделі типу on-off завжди дешевші). Обов’язково дивіться на перспективу та враховуйте це, як інвестицію та суттєву економію бюджету на утримання та обслуговування. Уже за 2–3 роки різниця «відіб’ється», і ви досягнете чистої економії.

А тепер, якщо вже мова зайшла про економію, саме час поговорити про енергоефективність.

Як вибрати кондиціонер за показником енергоефективності

EER, COP, а також SEER і SCOP – у технічних характеристиках і каталогах ви обов’язково натрапите на ці позначення. За нинішніх тарифів на електроенергію знати про те, що вони позначають, дуже далекоглядно та завбачливо, тому давайте розберемося.

Це коефіцієнти енергоефективності – більш інформативні, ніж, наприклад, окремо споживана потужність – скільки споживає кондиціонер:

  • EER – це холодильний коефіцієнт, тобто співвідношення холодопродуктивності до кількості спожитої енергії;
  • COP – це співвідношення отриманої енергії тепла до спожитої електроенергії (тепловий коефіцієнт).

Отже, EER і COP демонструють кількість тепла або холоду (у кВт) на кожен спожитий кВт електричної енергії. Чим вищі ці показники, тим вища ефективність.

Класифікація EER і COP відповідає директиві ЄС 2002/31/ЄС, а SEER і SCOP – більш показові сезонні коефіцієнти енергоефективності в режимі охолодження та обігріву відповідно.

Наведемо кілька прикладів.

Сезонна холодопродуктивність деяких інверторних (SEER, Вт/Вт):

  • серія LOKi від Leberg – 5,8 (А+) (порівняйте – в інших усього 4,11);
  • серія Etherea від Panasonic – від 6,5 (А++) до 8,5 (А+++);
  • преміумсерія Heatcharge від Panasonic: понад 10,00 (А+++).

Чим більше плюсів після «А», тим енергоефективніша техніка, і відповідно менші суми будуть приходити у вашій платіжці за електроенергію.

Ще одна «заморська» абревіатура, яку бажано оперувати потенційному покупцеві – BTU – про продуктивність. Ми розглянемо її трохи нижче, а поки поговоримо про те, чи потрібен вам той, який здатний… замінити традиційний обігрів.

А чого очікуєте ви?

Дотепер багато хто вважає «кондер» лише засобом охолодження приміщень. А дарма! Річ у тім, що сучасні моделі (так звані «зимові» серії, оснащені зимовим комплектом) – дуже високоефективні для опалення. Наскільки?

Настільки, що, наприклад, Panasonic у 2017 році продав рекордну їх кількість в… Норвегію (!). У цій країні не дуже-то потребують охолодження, а ось опалювати в такий спосіб будинки вважають вигідним і зручним.

Річ у тім, що ефективність такого опалення становить щонайменше 350–400%. Тобто, після споживання 1кВт електроенергії, віддача цілих 4кВт тепла! А в дорогих ефективних серіях ККД значно вищий.

Тому, навіть якщо ви раніше не розглядали такий варіант обігріву, радимо зробити це зараз.

Винятки – індивідуальні випадки на кшталт централізованого опалення без лічильника тепла та можливості «прикрутити» батареї. Якщо однаково доведеться платити за квитанцією, для такої квартири доцільно вибирати варіант без зимового комплекту, або якщо на дачі проживають лише влітку, а взимку – ні душі, тоді про таке опалення мова не йде.

Якщо вас зацікавила ідея опалювати житло в такий спосіб, насамперед зверніть увагу на спеціальні «зимові» серії: як Alaska від Neoclima (працює на обігрів до -25°C, заводська комплектація підігрівом піддону та утепленням компресора, SCOP = 4,06–4,22 Вт/Вт).

Як розрахувати продуктивність за площею приміщення

Тут потрібно бути максимально уважним. Якщо потужність виявиться замалою, спліт або взагалі не досягне потрібної температури, або буде працювати на межі можливостей і вийде з ладу передчасно. Тому читайте уважно.

Часто можна зустріти таку рекомендацію: для охолодження стандартної кімнати (з висотою стель від 2,8м до 3м) на кожні 10м² необхідно приблизно 1кВт. Тобто, на кімнату у 20 «квадратів» знадобиться модель на 2кВт.

Це, у принципі, достовірно. Але ми не рекомендуємо сліпо орієнтуватися на настільки узагальнений розрахунок потужності – купівля дорога, розрахована на тривалу експлуатацію, тому промахнутися з вибором не хочеться. Краще копнути глибше і… орієнтуватися на показники BTU.

BTU (British Thermal Unit) – Британська термічна одиниця для вимірювання теплової енергії, показує кількість тепла, необхідного для нагрівання 1 фунта води на 1 градус за Фаренгейтом. 1 BTU/h (BTU/год).

Як перевести в зрозумілі нам кіловати BTU? Через співвідношення

1 кВт = 3412 BTU/h, тобто 1000Вт = 3412 BTU/h.

Тобто, спліт із маркуванням 9 BTU (9000 BTU/h) переводимо у кВт так:

9000/3412 = 2,64 кВт.

Побутові «спліти», як правило, випускають у діапазоні від 7 до 36 BTU. Чим більший цей показник, тим потужніше охолодження, що важливо для великих приміщень.

Умовна таблиця відповідності найпопулярніших номіналів:

Потужність Площа охолодження
7000 (07) BTU 2,1, кВт 20 м2
9000 (09) BTU 2,6, кВт 25 м2
12000(12) BTU 3,5, кВт 35 м2
14000(14) BTU 4,1, кВт 40 м2
18000(18) BTU 5,2, кВт 52 м2
24000(24) BTU 7,0, кВт 70 м2

Номінали «7», «9» і «12» – найпопулярніші, через те, що для більшості квартир, будинків та офісних кабінетів стандартними є розміри кімнат від 20 до 30 «квадратів». Проте не все так однозначно. Рекомендуємо підійти до питання вибору потужності ще раціональніше – можливі варіанти.

Багато залежить від продуктивності конкретної моделі

Розглянемо на прикладі двох різних підходів для однієї кімнати 30м². Перший покупець орієнтувався на вищевказану схему вибору за BTU, вибирав між 9 та 12 і в підсумку визначив для себе номінал «12» недорогої серії від Leberg з потужністю на охолодження 3,4 кВт (SEER = 4,10 Вт/Вт). Другий мав більший бюджет і придбав 12-ку з преміумсерії від Panasonic на 6–7 кВт (SEER = 10 Вт/Вт). Бачимо, що в другому випадку продуктивність удвічі вища. Тому цілком ймовірно, що в такому б випадку цілком вистачило б моделі 7 або 9 BTU, а вони коштують набагато дешевше за «12-ку». Тобто, можна заощадити, отримавши очікуваний результат.

Краще вибрати кондиціонер з урахуванням параметрів приміщення:: для маленької кімнати на сонячній стороні утепленого будинку та для такої ж площі, але зі старими дерев’яними вікнами й без утеплення – різні варіанти.

Має значення також теплоприток від людей та побутової техніки: на 20кв.м площі, де періодично бувають 2–3 людини, потрібна менша електрична потужність охолодження, ніж для офісу такої ж площі з офісною технікою та працівниками, що весь час перебувають всередині.

Отже, для точного визначення потреби потрібно враховувати такі чинники:

  • Призначення приміщення: наприклад, у магазині, де регулярно відчиняються двері, у спортзалі або у квартирі в панельному будинку з поганою теплоізоляцією краще брати з запасом на охолодження;
  • Тип приміщення, матеріал та товщина стін, наявність суміжних кімнат або розташування під дахом, що нагрівається від сонця – усе це має значення. Чим краще утеплені стіни та вікна, тим ефективніше всередині тримається тепло взимку, а холод – влітку;
  • Особливості кімнати, висота стель, сонячна сторона чи ні, наявність чи відсутність щільних штор або ролетів;
  • Кількість людей і тварин, які одночасно перебувають у приміщенні, а також активність (від людей, що читають книги та займаються на тренажерах різні теплопритоки);
  • Обладнання та побутові електроприлади, що виділяють тепло.

Та що там – навіть ступінь господарності мешканців впливає! Для кухні, де часто працює духовка та кілька конфорок на додачу, може знадобитися більша потужність, ніж для кухні у квартирі любителів доставки їжі.

А тепер поговоримо про поширені помилки, що виникають на цьому етапі

Помилково вибирати модель з електричною потужністю або впритул, або з надмірним запасом. Давайте розбиратися.

ЗПомилка: узяти більший запас, щоби працював не на одну кімнату, а ще й на суміжні.

Не спрацює. Через особливості циркуляції повітря комфортна температура однаково буде підтримуватися в ареалі роботи внутрішнього блоку, а в сусідніх приміщеннях суттєво не зміниться. До того ж це невиправдано збільшує витрати електрики, а надто потужний потік холодного повітря не додає комфорту. Доцільніше взяти два окремі кондиціонери меншої потужності.

До речі, інверторним, особливо з найбільш енергоефективних лінійок, запас не страшний. Вони майже ніколи не працюють на повну потужність, можуть підтримувати мінімум (аж до 10 %). Так, у Heatcharge мінімальне енергоспоживання всього 140 Вт! Це навіть добре – експлуатація в щадному режимі сприяє довготривалій експлуатації, уповільнює знос, а також зменшує рівень шуму.

А з «on-off» ситуація прямо протилежна. Коли компресор щоразу вмикається на повну, запас – не рекомендований. Вибирайте або точно за потребою, або навіть трохи менше. Чому: він буде швидко наганяти потрібну температуру на повних обертах, потім вимикатися, потім знову вмикатися. Висока частота циклів негативно позначиться на «самопочутті» компресора. Це робота на виснаження, плюс небажані скачки напруги.

До речі, про електромережі та захист від аварійних значень напруги. Номінал автоматичного вимикача визначається стандартно. Потужність кондиціонера визначає, який з автоматичних вимикачів ставити для захисту. Наприклад, для Leberg LBS/LBU-LOKI09 на 1,35 кВт:

1350Вт / 220В = 6,14А

У каталозі вибираємо найближче значення рівне або в більшу сторону – на 8А. З продуктивністю та режимами роботи розібралися, поговоримо тепер про функції.

Вибираємо оптимальний функціонал

Тут доведеться розглянути два принципово різні варіанти:

  • бюджетного класу (дешевше 500 у.о.) і
  • клас «середній плюс» (понад 500 у.о.).

Представники доступних серій працюють із необхідним мінімумом режимів (охолодження, обігрів, осушення) і функцій (найчастіше регулювання потоку повітря та турборежим, може бути ще таймер і самодіагностика). Що стосується очищення повітря – це фільтри грубої очистки з терміном служби біля 3 місяців – вибирати спліт систему з недорогої лінійки потрібно, коли шукаєте «робочу конячку» без додаткових опцій.

А ось створюючи «начинку» лінійок другої групи, виробники постаралися. Тому й ціна зрештою вища. Подумайте, за що з перерахованого далі ви готові заплатити.

Очищення, зволоження та іонізація повітря в приміщенні

За здоровий мікроклімат насамперед відповідають фільтри. Головні ознаки найдієвіших систем очищення:

  • Великі за розмірами фільтри. Так, двоступеневий плазмовий фільтр Daiseikai у Toshiba покриває 53 % площі теплообмінника, завдяки чому контролює весь повітряний потік і очищає його в 10 разів швидше, ніж фільтри в бюджетних серіях;
  • Усувають до 99,9 % бактерій, вірусів, пилку та цвілі - як механізм очищення та зволоження Nanoe від Panasonic, базується на генеруванні нанорозмірних електростатичних розпорошених частинок води. Принцип дії цієї унікальної технології, винайденої японцями, полягає в тому, що частинки nanoe (мікроскопічні іони), перебуваючи в повітрі, зв’язують шкідливі мікроорганізми та пригнічують їх, перетворюючи структуру. Плюс такий фільтр усуває запахи, навіть ті, що в’їлися в обшивку м’яких меблів і текстилю. Причому це не просто маркетингові заяви – ефективність підтверджена дослідними центрами та лабораторіями. Як показник високої довіри – компанія Lexus вибрала технологію Nanoe від Panasonic для використання у власних автомобілях;
  • Самоочищення внутрішнього блоку. Дуже важлива функція. Щоб уникнути появи забруднень, вогкості та цвілі всередині блоку необхідно регулярно проводити мийку та чистку. Обслуговування слід проводити щороку, фільтри міняти кожні 3 місяці. У преміальних моделях, наприклад, у LG, використовуються технології автоматичного очищення, що значно полегшує обслуговування.

Моделі із самоочищенням і функцією зволоження вважаються найкращими для квартири, вони дійсно покращують і оздоровлюють мікроклімат.

До речі, щодо свіжого повітря. Розвіємо міфи про те, що функція підмішування свіжого повітря здатна глобально розв’язувати це питання. Максимум – злегка збільшити приплив. Так що питання вентиляції необхідно вирішувати окремо, причому для найвищої ефективності з використанням рекуператорів..

«Розумні» функції

Насправді тут можна лапки не ставити. Тому що здебільшого дійсно застосовуються інноваційні технології, що піднімають температурний комфорт на новий рівень.

Наприклад, інтелектуальна система Econavi від Panasonic, використовує датчик людської діяльності, що розпізнає активність сонячного світла в приміщенні та відрізняє кішку від людини. Залежно від того, чим саме займається людина в певний момент часу, вона автоматично регулює потужність, адаптуючи її до повсякденної діяльності членів сім’ї та інтенсивності сонячних променів, що проникають у вікна. Аж до того, що направляє повітряний потік туди, де ви перебуваєте, а в порожній зоні знижує активність. Це не тільки максимальний комфорт, а ще й економія електроенергії до 38 %.

Або подібна за змістом Follow Me від Carrier. Багато технологічних фішок у LG. Наприклад, моніторинг енергоспоживання в реальному часі на передній панелі внутрішнього блоку.

Одна з найчастіших вимог

Часом одне з головних побажань – безшумна робота. Це дуже актуально для офісу або дитячої кімнати. Японці й тут відзначилися – їм вдалося зробити одну з найтихіших систем на світовому ринку. Мінімальний рівень шуму всього 18 дБ – це так тихо, як шум листя від легкого вітерцю. Спокійний сон забезпечений.

Чи варто переплачувати? Іноді варто

Подумайте, чи стане в пригоді Wi-Fi модуль. Він забезпечить дистанційне керування охолодженням і обігрівом повітря у вашому будинку з будь-якої точки земної кулі з допомогою смартфона на ОС Android або iOS, ПК чи планшета.

R410 чи R32?

Ви хочете раціонально споживати електроенергію та мінімізувати вплив на екологію? По-перше, зверніть увагу на енергоефективність. Ваша зона уваги – моделі з маркуванням А (ще краще А з «плюсами»). По-друге, звертайте увагу, який фреон (холодоагент) застосовується:

  • R22 – заборонений із 2015 року через шкідливий токсичний вплив на навколишнє середовище;
  • R410 – найчастіше використовується в сучасних системах;
  • R32 – найпрогресивніший, енергоефективний та безпечний фреон на сьогодні. Нульовий вплив на озоновий шар, плюс за кількістю його потрібно менше на 30 %.

Перехід на R32 обгрунтований низкою європейських директив, як один із важливих кроків для зниження показника потенціалу глобального потепління та викидів парникових газів. Так, Європейський регламент CE 517/2014 наказує до 2030 року провести повну заміну фторвмісних газів (як R410) на R32.

Як бачите, можна не поспішати, до 2030 року часу ще достатньо, проте якщо для вас важливе збереження навколишнього середовища, то можете вибрати його вже сьогодні. У більшості виробників представлені цілі серії на R32 (додаткове підтвердження новаторства Panasonic – компанія першою почала перехід на інноваційний тип фреону).

Дизайн внутрішнього блоку

Зовнішній вигляд внутрішніх блоків доволі одноманітний та універсальний, але з акцентом на компактність і елегантність, здебільшого білого кольору.

Хочете чогось цікавіше? Якщо для вас велике значення має гарний дизайн, зверніть увагу на так звані дизайнерські серії, що представлені переважно в преміумсегменті відомих виробників.

Наприклад, «сріблясті».

Це Etherea від Panasonic (тут також примітний вишуканий дизайн корпусу – тонкого, усього 194мм глибиною).

Або ArtVogue від Neoclima з оригінальною інформативною LED-підсвіткою: під час роботи на обігрів – помаранчевою, а режимі охолодження – синьою.

Дуже стильно в інтер’єрі виглядає чорний блок.

У плані дизайну хорошими завжди вважалися LG

Яскравий приклад – ексклюзивна лінійка Artcool Stylist, де форма внутрішнього блоку квадратна з рекордно маленькою глибиною 121мм. Тут також застосовується світлодіодна підсвітка передньої панелі з 8 відтінків – це ще й декоративне освітлення кімнати.

Пульт ДУ теж унікальний – кругла сенсорна touch панель.

Ще один стильний варіант від LG – Artcool з передньою панеллю з загартованого скла в трьох варіантах – чорному, білому та сріблястому.

Причому зауважте: у нашому випадку не йдеться про принцип «або розумний, або красивий». Дизайнерські серії не лише захоплюють зовнішнім виглядом, але й мають вражаючу технічну начинку.

Яким брендам довіряти?

Для такої кліматичної техніки надійність визначається тривалістю безпроблемної експлуатації та якісним функціоналом. Хороші кондиціонери легко можуть пропрацювати 7–10–12 років. Насамперед це варіанти з цінової групи «середній плюс» від Panasonic або Toshiba. Але й серед доступних варіантів трапляються оптимальні варіанти з хорошим співвідношення якості, надійності та ціни. Наприклад, Carrier, Neoclima, Leberg. Звісно, за умови правильної установки та експлуатації згідно з інструкцією.

Підбиваємо підсумки

«Правильний» кондиціонер для квартири потрібно вибирати після того, як проаналізуєте:

  • Потрібну кількість режимів експлуатації – лише охолодження або ще й обігрів;
  • Фактичні потреби в потужності;
  • Можливості бюджету – за малого бюджету зверніть увагу на доступні «on-off» моделі, але враховуйте, що економічні інверторні компенсують різницю у вартості вже за кілька років експлуатації;
  • Корисні функції – чи вистачить вам базового набору чи хочете зробити клімат у будинку або квартирі здоровим усіма доступними технологічно шляхами.

І ще одна порада, що стосується експлуатації. Хоча влітку кондиціонер здатний охолоджувати лише до температури 16–19°C, не перестарайтесь. Старайтеся, щоби різниця температури в кімнаті й на вулиці не перевищувала 5°C. Це сприятиме комфорту, здоров’ю та економії.