Згідно з ПУЕ, для побутової проводки закритого типу заборонено використовувати алюмінієві дроти (в ПУЕ-6 не рекомендовано, у ПУЕ-7 п.7.1.34 – заборонено).
Це викликано тим, що алюміній багато в чому програє міді:
- Провідність на 30 % менша, що вимагає збільшення перерізу та габаритів;
- Оголений алюміній окислюється під впливом кисню й озону, покривається зовні оксидною плівкою, у результаті зростає опір та перегріваються контакти;
- За структурою алюміній - більш крихкий, тому руйнується через часті перегини та вібрацію;
- Через меншу гнучкість складніший у монтажі;
- Має меншу тривалість служби.
Головна перевага в тому, що він утричі дешевший за мідь.
Навіть, попри те, що побутова мережа не піддається високим навантаженням, усе ж краще не сперечатися з ПУЕ, та вибирати виключно мідні дроти та кабелі.
Які марки кабелів використовуються для проводки у квартирі
Для внутрішньої проводки здебільшого використовуються кабелі з ПВХ ізоляцією. Серед переваг цього матеріалу:
- Пластичність;
- Стійкість до механічних навантажень;
- Широкий діапазон робочих температур.
Під час вибору варто враховувати особливості кожного типу:
- Для прихованої проводки глибина каналу для плоского кабелю буде меншою, ніж для круглого;
- Прокладені паралельно жили набагато швидше охолоджуються, ніж у скрутці;
- Багатожильні дроти – еластичні, а монолітні – жорсткі, тому їх важче прокладати;
- Не викликає задимленість під час горіння лише ВВГнг-LS.
Далі потрібно розрахувати максимальне навантаження на лінію, це легко зробити з допомогою формул у статті «Розрахунок перетину дроту» Отримані дані можна зіставити в таблиці.
Від перетину залежать струмопровідні характеристики. Для порівняння, візьмемо найпопулярніші перетини для електропроводки в будинках 1,5мм² – для освітлення, та 2,5мм² – для розеток.
Більше інформації про струмові навантаження можна знайти в таких джерелах:
- ПВС і ШВВП – ГОСТ 7399 (ст.17, табл. 9а);
- ВВГ (всі типовиди) – ГОСТ 16442 (ст.17, табл.23);
- ППВ, ПВ1, ПВ3 – ПУЕ-7 (ст.20, табл.1.3.4).
Отже, у ВВГ кабелю найвищі технічні характеристики, а значить це найкращий варіант для домашньої проводки. Хоч монолітна жила не дуже гнучка, цей недолік нівелюється під час прокладання прямих ділянок електричної проводки прихованого типу. Для зовнішньої проводки з багаторазовими вигинами краще обрати багатожильний кабель.
Застосування за стандартами
У ПУЕ-7 зазначено: «Всі проводи та кабелі повинні застосовуватися лише в тих областях, що вказані в стандартах і технічних умовах».
- ПВС (з’єднувальний) - для підключення електроприладів та електроінструментів, а також для виготовлення подовжувачів.
- ШВВП - служить для слабкострумових підключень до 24В (освітлення LED стрічкою);
- ПВ3 - застосовується для додаткової системи зрівнювання потенціалів.
ВВГнг-LS – оптимальний для побутового використання, оскільки під час загоряння виділяє набагато менше небезпечних хімічних сполук – галогенів, ніж ВВГ і ВВГнг. Чудовою альтернативою може бути ППГнг-HF з ізоляцією без галогенів. Під час загоряння він взагалі не виробляє речовини, небезпечні для здоров’я та життя.
Проте, багато користувачів надають перевагу дешевшому варіанту. У побутових електромережах українських будинків і квартир найпоширеніші типорозміри ВВГнг-LS:
- 3×1,5 мм² - для груп освітлення, витримують до 4,1 кВт. Для захисту встановлюються автомати на 10А (2,3 кВт);
- 3×2,5 мм² - для розеток, можуть безпечно пропускати до 5,9 кВт. Захищаються автоматичними вимикачами на 16А (3,6 кВт);
- 3×6 мм² - для підключення електроплити або конфорки. Витримують навантаження до 10,1 кВт, захищені переважно автоматами на 32А (7,3 кВт);
- На введенні – перетин підбирається зважаючи на обмеження потужності на споживача. Рекомендується прокладати 3×6 мм² або для більшої надійності – 3×10 мм²
Для освітлення рекомендується вибирати м’які дроти, оскільки вони легко згинаються в процесі монтажу.
Як прокладати домашню мережу
Є чіткі рекомендації щодо прокладання побутової електропроводки.
Для захисту проводки від зовнішніх пошкоджень і збільшення тривалості служби можна скористатися додатковими засобами:
- Для м’якого кабелю слабкострумових підключень найкраще підходить гофротруба. Проста в монтажі, можна легко зігнути або розрізати. Універсальна – може бути забетонована, закладена в каркасні стіни будинку або змонтована зовні. Серед недоліків – горючість і втрата герметичності після сильних ударів;
- Для надійного механічного захисту та збереження герметичності - жорстка пластикова труба (з товщиною стінок 1–3,5мм). За нею легко прокладається, як багатожильний, так і монолітний провід, не створює перешкод під час протягування. З недоліків – горить, погано згинається, що ускладнює монтаж;
- Найкращий захист від механічних пошкоджень - металевий бронерукав. Має подвійну конструкцію із зовнішнього металевого рукава та внутрішнього пластикового шлангу. Підходить для кабелів із діаметром до 25мм, не герметичний, тому з часом може піддаватися корозії.
Залежно від умов прокладання можна вибрати оптимальний тип кабелю. Вибирати краще, покладаючись на вимоги ПУЕ та якість виробництва. Використовувати дешеві аналоги ніхто не забороняє, але через неякісну ізоляцію або усічений перетин найчастіше трапляються проблеми в мережі з неприємними наслідками.