Правильно підібрана люстра легко бере на себе роль першої скрипки – і в освітленні простору, і в оздобленні інтер’єру.

У чому відмінності люстр від підвісних світильників? Різниця така ж, як між вечірньою сукнею та коктейльною =).

З цим ви впораєтеся самі, а ми допоможемо вам розібратися в брендах, колекціях і моделях, щоби кожна кімната вашої оселі виглядала ідеально. Насамперед розповімо про критерії вибору. Почнемо з технічних деталей. Їх мало, але вони вагомі.

Вступні рекомендації

Спочатку розглянемо типи лампочок. Тут усе просто й очевидно. Залишаються в минулому лампи розжарювання, люмінесцентні та галогенні (не підходять для натяжної стелі через нагрівання), тому найкраще вибирати моделі зі світлодіодними лампами Причому на ринку часто можна зустріти готові комплекти, які потрібно лише підключити й модна користуватися. Сучасні технології та можливість відмови від класичних патронів допомагають виробникам створювати будь-які конфігурації. А висока енергоефективність (аж до 30 000–50 000 годин*) гарантує, що працювати таке освітлення буде роками.

*Якість і довговічність роботи – те, чого можна очікувати від товарів хороших брендів. Купуючи дешевий ноунейм, особливо на ринках або у випадкових магазинах, ви купуєте «кота в мішку». Нерідкі випадки, коли люстри сумнівного походження з заманливо низьким цінником засмучували власників відразу ж після установки – тьмяне, неприємного відтінку світло явно не відповідає очікуванням.

Тому тут і далі мова йтиме про сертифіковану продукцію найкращих виробників. А де її шукати, дізнаєтеся нижче. Отже, з чого починати підбір люстри на кухню, у вітальню чи в спальню?

Відштовхуємося від розмірів і конфігурації приміщення

Мабуть, головне – правильно розрахувати площу та висоту кімнати. Якщо припуститися грубою помилки на цьому етапі, результат може розчарувати.

Насамперед враховуйте висоту стелі

Правила тут нескладні. Бажано, щоби від нижнього краю плафонів до підлоги залишалося щонайменше 2 – 2,2 метра. Ви ж не хочете чіплятися витягнутою рукою чи навіть головою? З цього виходить що…

За висоти стелі у 2,5–2,7 метра (стандартної для більшості типових квартир) підійдуть плоскі моделі, з основою, що кріпиться до стелі, або на зовсім короткому шнурі. Вони не дуже звисають і виглядають гармонійно. А багатоярусні, громіздкі, подовжені – ігноруйте. Тим паче дуже великий асортимент невеликих компактних моделей, що виглядають дуже гарно.

 

Єдиний допустимий дизайнерами та здоровим глуздом виняток – низько розташована розмашиста конструкція якраз над великим обіднім столом на кухні. Враховуйте, що в такому випадку вона виконує швидше роль додаткової підсвітки, а не основного освітлення.

Висота понад 3 метри? Тоді сміливіше, вибирайте доступні ефектні моделі з довжиною шнура до пів метра. Компактні на короткому шнурі або зовсім без нього загубляться візуально або не зможуть ефективно освітлювати кімнату.

Рідкісний формат.. ООкрема історія – дуже високі кімнати (наприклад, лофт на 4–6 метрів). Тут сміливо розміщуйте максимум розкоші. Такі «колодязі» вимагають особливих варіантів: багатоярусних, або на довгому кріпленні, з великою кількістю лампочок.

Чудово підійдуть масивні конструкції загальною висотою до 2 метрів (і вище), часто з ланцюгом. З висотою визначилися, тепер поговоримо про приблизні розміри корпусу.

Як підібрати діаметр

Є приблизний спосіб обчислення максимального діаметра конструкції залежно від розмірів кімнати:

D max (см) = (X (м)+Y(м))×10,

де X – довжина кімнати в метрах, а Y – ширина.

Тобто, для приміщення розміром 6 × 4 (м) чудово підійдуть варіанти діаметром до метра:

D(см) = (6+4)×10 = 100см.

Ця формула не істина, але допоможе приблизно зорієнтуватися. У будь-якому випадку остаточний вибір за вами.

Трохи про конфігурацію простору

Форма кімнати також важлива:

  • (Умовно) квадратна – найпростіша, для неї підійде модель округлої або симетричної геометричної форми, встановлювати найкраще посередині;
  • Довга вузька – краще взяти пару однакових невеликого розміру й повісити симетрично.

А тепер перейдемо до особливостей матеріалів, фактур і загального стилю.

Стилістичні чинники та призначення простору

Щоби було зручніше, розглянемо відповідні для кожного типу приміщення (житлового чи допоміжного), і визначимо нюанси вибору для кожного з них.

Почнемо з візитної картки дому – передпокою

Тут важливо створити хорошу видимість, а також атмосферу затишку та гостинності.

Допустимі матеріали та актуальні стильові рішення

Вибирайте практичність, прості форми та спокійні відтінки. Підійдуть люстри з дерева, пластику, металу в стилі футуризм, Хай Тек, модерн, елегантної класики.

Порада: візуально розширити вузький довгий коридор допоможе конструкція продовгуватої форми.

Не варто робити ставку на надмірно вигадливі та громіздкі конструкції. Цілком підійдуть компактні мінімалістичні рішення. Погодьтеся, габаритна кришталева люстра не дуже підходить для прохідних приміщень і низьких стель, вона доречна в кімнатах із більш вагомим значенням. І тут ми переходимо до вітальні.

Що вибрати для вітальні

Зазвичай це найбільш відвідувана, універсальна, важлива кімната. Вона ж найпросторіша. У ній проводить час сім’я вечорами, тут збираються гості на свята і просто так. А тут якраз можна розвернутися – найцікавіші та ошатні моделі чудово підійдуть для вітальні. Не забувайте зіставляти зі стінами, підлогою, меблями та іншими аксесуарами, щоби дотримуватися одного стилю.

Порада: якщо бажаєте вибрати щось із хитромудрим дизайном, з безліччю вензелів, завитків, намистин і кристалів заздалегідь подумайте, що всю цю пишність колись доведеться мити.

Допустимі матеріали та актуальні стильові рішення

Ви, звичайно, пам’ятаєте про допустимі розміри (рекомендації див. вище)? Тоді поговоримо конкретно про естетику.

Для вітальні навіть невеликих розмірів чудово підійдуть недорогі люстри зі сміливим незвичайним дизайном:

  • Моделі з абажуром яскравого відтінку;
  • Доречна будь-яка стельова люстра з висульками чи кованими елементами;
  • У вигляді барабанів рельєфної фактури;
  • Ошатні багатолампові кришталеві люстри ідеальні для великого залу. Вони доручені для класичного стилю, а також можуть використовуватися як стильовий акцент у лофт, «скандинавському», «паризькому» інтер’єрах, чудово підходять для мінімалізму. Це додасть ноту буржуазності, благополуччя, свята;
  • В етнічну естетику чи у вітальню з екодизайном доречно повісити дерев’яну люстру (наприклад, з текстурою венге), з паперовими (але не з галогенними лампочками чи лампами розжарювання) або текстильними плафонами.

Що підібрати для спальні

Спокій тільки спокій. Зона відпочинку потребує теплого освітлення та інтер’єрних рішень, що сприяють максимальному розслабленню.

Допустимі матеріали та актуальні стильові рішення

Чітких технічних обмежень немає. Що стосується естетики – у спальні слід утриматися від сміливих візуальних експериментів і явних стильових протиріч.

Основні поради дизайнерів із вибору люстри для спальні:

  • Класичні, з елементами флористики ідеально впишуться в елегантний і спокійний інтер’єр;
  • Не бійтеся бронзи, позолоти, стилізованих під старовину плафонів у просторій кімнаті з класичним інтер’єром, як стриманим, так і з елементами розкоші;
  • Підкреслять затишок абажури з текстильними драпіруваннями;
  • Кришталеву люстру доречно повісити у великій просторій спальні (як і ошатну модель зі скла);
  • За присутності модерн акцентів виграє мінімалістична стилістика.

Дитяча кімната – безпека насамперед

Тут краще «підстелити соломки», особливо для дітей молодшого віку. Висувайте підвищені вимоги до якості матеріалів і збірки.

Форма – чим простіша, тим краще, щоби було зручніше мити плафони.

Допустимі матеріали та актуальні стильові рішення

Шукайте з небиткими плафонами, наприклад, з міцного пластику або текстилю. Уникайте тонкостінного крихкого кришталю чи скла. Для дитячої кімнати чудово підійде недорога продукція українського виробництва, тільки сертифікована і від надійного бренду.

Що зі стилем?

Безтурботність, простота, інтерес – оформлення дитячої може бути максимально творчим. Враховуйте вік дитини та її смакові вподобання, вибираючи люстру в дитячу кімнату:

  • Дівчатка зазвичай полюбляють рожеві відтінки, квіти, сердечка, але є й любительки піратської тематики чи мультфільму «Тачки»;
  • Хлопчакам більше підійдуть універсальні кольори або стилістика улюблених анімаційних персонажів;
  • Для малюків найкраще підійдуть плафони під саму стелю;
  • У кімнаті підлітка допустима й підвішена на шнурі модель.

Що повісити на кухню: практичність vs ошатність

Люстра на кухні – ще не масовий, не всім звичний, і від того ще цікавіший і багатообіцяючий тренд. Вона створює акцент, навколо якого простіше побудувати всю стилістику.

Допустимі матеріали та актуальні стильові рішення

Оцінюйте пропозиції з погляду практичності. У кухні, крім пилу, на поверхні може осідати та накопичуватися брудний наліт. Для кухні можна і кришталеву люстру купити, але чи вистачить у вас терпіння та часу періодично вимивати всі прикраси? Вішати декоровану модель бажано в їдальні зоні, подалі від плити та духовки. Погано підходять абажури з тканини та паперу, вони швидко забруднюються й за ними важко доглядати.

Під час вибору спирайтеся на базовий стиль приміщення.

Кухонна люстра повинна перегукуватися з кухонними меблями, оздобленням стін, текстилем:

  • Строгі геометричні форми та холодна латунь не надто поєднуються з бронзовими вензелями меблевої фурнітури або романтичними квітковими принтами в стилі Прованс;
  • Для сучасного міського інтер’єру доречний креатив у дусі ар деко, складні та сміливі знахідки або, навпаки, прості лаконічні форми;
  • Простору зону для сніданків у класичному стилі прикрасить кришталева або скляна модель – таку люстру на кухню бажано вибрати для зони над столом;
  • Стилістика кантрі – краще подумати про ретро, зістарений метал, з лампочками у вигляді свічки;
  • Дерев’яні деталі гармонійні в стилях еко та етно.

Порада: над великим прямокутним або овальним обіднім столом розмістіть конструкцію витягнутої форми, де на одній лінії буде кілька джерел світла.

Але майте на увазі, сучасні тренди демократичні й навіть ба більше – стимулюють до еклектики, стильової та композиційної легкості.

Така ошатна та світла ванна кімната

Враховуйте необхідність захисту від бризок: IP44 буде достатньо (за нормальної системи вентиляції).

Допустимі матеріали та актуальні стильові рішення

Плафони за можливості вологостійкі та немаркі. За конструкцією – слід відштовхуватися від розмірів санвузла. Люстра у ванній кімнаті може бути:

  • Плоскувата (округлої чи квадратної форми) на стандартних 5–7 «квадратах»;
  • Багатоярусна з кришталю в індивідуальних високих плануваннях;
  • Білі плафони – найпопулярніші;
  • Чорні деталі створюють цікавий контраст у світлих санвузлах, кольорові повинні гармоніювати з облицюванням.

Де знайти преміумякість і купити без переплат

Один раз побачити краще, ніж сто разів прочитати. Озброївшись порадами щодо вибору, де все-таки шукати своє: у салоні люстр чи в українському інтернет-магазині (і якому саме)? Як правило, в оффлайн магазинах вибір обмежений, тому що тримати для показу сотні моделей нераціонально. До того ж щоб об’їздити для порівняння хоча б кілька торгових точок, доведеться витратити весь вихідний. Тому все більше покупців надають перевагу купівлі онлайн.

Через інтернет ви знайдете й люстри українських виробників економкласу (здебільшого виробництва Китай), і кришталь від провідних європейських брендів.

Зверніть увагу: дешева «ноунейм» знахідка, розчарує, коли ви встановите її та виявите, що світло якесь дивне та дискомфортне. Проблема може бути в поганій якості світлодіодів, а також конструкції та збірці.

Чим вирізняються з-поміж інших брендові італійські люстри елітного сегменту:

  • Ексклюзивні матеріали – з кришталю, муранського скла, бронзи, латуні, з елементами кування, позолоти, з кристалами Swarovski;
  • У колекціях з Італії народжуються справжні шедеври – місцеві традиції майстерності важко перевершити, а унікальний зовнішній вигляд створюється в результаті роботи провідних дизайнерів та інженерів;
  • У європейському економкласі застосовується пластик, алюміній, сталь, що, у тім, не позбавляє презентабельності та хороших експлуатаційних якостей.

Однак тим, хто дуже трепетно ставиться до якості та естетики, краще вибирати не серед дешевих люстр, а в дизайнерському сегменті, де недорого в Україні купити люстру можна хіба що за хорошої знижки під час акції. Щоби порядно заощадити, можна піти кількома шляхами.

Найбільш очевидний: коли запланували купити люстру, пошукайте товари зі знижками в розділах «Розпродаж» або «Акції». Такі часто передбачені на спеціалізованих сайтах. Не переживайте, браку там не буде – найчастіше, це просто товари з минулих закупівель.

Ще один варіант – тримати руку на пульсі та стежити за оновленнями. Пошукайте в мережі інтернет-магазин люстр із великим асортиментом, і підпишіться на розсилку новин або додайте сайт у закладки, щоби стежити за спецпропозиціями та оперативно реагувати, якщо такі будуть з’являтися. Як показує практика, такий підхід спрацьовує, якщо потрібно недорого купити люстру саме в Києві з доставкою в будь-який регіон.

Ми зараз не підтримуємо в себе люстри в такому великому асортименті – але вони є в наших «сусідів» у магазині «Імперія Сантехніки»

Втім, навіть без суперзнижки купувати онлайн зручно. Переваги, які ви отримуєте, звернувшись у хороший спеціалізований інтернет-магазин люстр:

  • Розширений каталог із якісними фото товарів;
  • Сучасні колекції з Італії (зокрема, від De Majo, Prearo, Sigma L12 або Zonca) – для тих, кому важливі тренди та високий рівень якості;
  • Ціни від виробника «без третіх рук»;
  • Зручні фільтри полегшать пошук;
  • Хороший магазин люстр дає свободу вибору, як мінімум у Києві – ви можете замовити будь-який вподобаний артикул не тільки з асортименту в наявності, але й під замовлення з каталогів провідних брендів. І вам доставлять її з Європи.

Особливо важливо потрапити до професіоналів, коли ви хочете знайти щось зовсім особливе. Далеко не кожен інтернет-магазин люстр в Україні пропонує моделі не лише з чеського кришталю, але й ексклюзивні моделі преміумякості.

Підбиваємо підсумки

Світлотехнічний ринок доволі насичений для того, щоби можна було підібрати варіант для власних потреб: брендами з усіх континентів, стильовими рішеннями, конструкційними типами, рівнями цін.

І преміум, і недорогі люстри самі по собі привертають увагу, будучи акцентом інтер’єру. Вибирати слід для кожного приміщення окремо: з урахуванням функціонального призначення простору, його площі та стилістики, а також зручності обслуговування та догляду. Не ігноруйте критерії якості – відверто дешеві люстри швидко розчарують. А сертифікована заводська продукція прослужить довгі роки, множачи ступінь затишку домашнього простору мінімум удвічі.