- Як змінюється вартість центрального опалення?
- Як відключитися від тепломереж
- Використовуючи існуючі батареї
- Перехід на газовий котел
- Скільки можна заощаджувати з електрокотлом
- Максимально енергоефективний, але не простий метод
- Повністю відмовитися від батарей
- Як зробити електроопалення ощадливим
З 1 листопада 2018 року в Україні на 23,5 % подорожчав газ для населення. Нова ціна становить 8 550 грн за 1000 м³ (8,55 грн/м³). Одночасно з подорожчанням газу очікується зростання тарифів на тепло.
За словами заступника голови Київської міської державної адміністрації Дмитра Пантелєєва, ціна газу становить 80 % вартості теплової енергії, саме в такому співвідношенні буде сформований новий тариф. Уже з 1 грудня кияни отримають платіжки з новими розцінками.
Як зміниться вартість центрального опалення?
Для розуміння масштабів подорожчання, у середньостатистичному приватному будинку на 90м³ на місяць газового опалення потрібно біля 450м³ газу. Якщо раніше вартість газу становила 3100 грн, то зараз ціна зросла до 3 900 грн.
Аналогічно зростуть комуналки й у багатоквартирних будинках. Розглянемо на прикладі середньої двокімнатної квартири на 44м³. Раніше ви платили за тепло в батареях 1500 грн/міс, де 1200 грн складає вартість газу. Тепер же тариф зріс, а це означає, що газ подорожчав до 1490 грн і щомісячний платіж складає вже майже 1800 грн/міс.
Будинки, що обігріваються тепломережами, були побудовані ще в Радянському Союзі, і така система взагалі неефективна. Під час транспортування втрачається 40–50 % тепла, а неправильна побудова трубопроводу призводить до того, що в першій квартирі на вході стояка труби гарячі, а в останній – заледве теплі, хоча всі платять однаково.
Єдиний варіант розв'язання цієї проблеми – відмовитися від централізованої системи на користь індивідуального опалення.
Як відключитися від тепломереж
Самовільне відрізання труб у багатоквартирному будинку – заборонене законом, бо порушує права інших мешканців.
Через таке втручання сусідні квартири можуть залишитися без тепла. І, навіть якщо сусіди не постраждають, однаково ніхто не закриє ваш особовий рахунок, а значить платіжки будуть приходити й надалі (разом із заборгованістю). Тому, відключення потрібно робити законним шляхом.
Раніше, згідно з Постановою КМУ № 630 від 21.07.2005р, відключити від системи ЦО можна було лише весь будинок, за умови, що дозволяють технічні характеристики й ніхто з мешканців не виступає проти такого рішення.
Дана постанова суперечить вимогам п.1 ст.321 Цивільного кодексу України, оскільки обмежує право розпоряджатися власним майном, адже доля вашого опалення залежить від думки сусідів. У зв’язку з цим, у 2018 році процедуру спростили й був розроблений чіткий «Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання».
Алгоритм відключення виглядає так:
- Необхідно написати лист до міськради у вільній формі з проханням відключити квартиру від ЦО, до нього додати документи, що підтверджують право власності (акт на право володіння, технічний паспорт, копію ідентифікаційного коду та паспорта громадянина України);
- Зареєструвати лист у міськраді за тиждень до наступної сесії (проходить раз на місяць);
- Через 10 днів після сесії отримати рішення;
- Якщо рішення позитивне, потрібно звернутися в тепломережі для виписування технічних умов на відключення батарей. Середня вартість ТУ для двокімнатної квартири – 500грн, робиться протягом 10 днів;
- Після потрібно знайти підрядників або самостійно відрізати труби від ЦО;
- Далі, викликаєте контролера з Тепломереж для складання Акту про відключення від системи централізованого опалення;
- У результаті розривається договір із тепломережами й закривається ваш особовий рахунок.
Перш ніж написати листа до міськради, виплатіть усі заборгованості (якщо такі є). До повного погашення боргів ніхто не дозволить відрізати труби.
З огляду на відгуки клієнтів, уся процедура триває протягом двох місяців, а вартість виписування довідок і документів у середньому буде коштувати від 1000 грн. Усе індивідуально, і більше залежить від ефективності та сумлінності комунальних служб.
Для відключення всього багатоквартирного будинку потрібно:
- Провести збори мешканців, де всі без винятку повинні проголосувати за відключення від ЦО;
- За підсумками, голова ОСББ чи кооперативу подає заяву разом із протоколом засідання в територіальні органи влади, де виноситься рішення;
- Після утвердження позитивного рішення монтажна організація в присутності представника тепломереж і голови відрізає будинок від ЦО.
Усі демонтажні роботи повинні виконуватися поза опалювальним сезоном.
Відключення від ЦО – це тільки перший крок на шляху до теплої зими. Тепер потрібно подумати про встановлення індивідуального опалення.
Автономне опалення з батареями
Вода краще зберігає тепло, ніж повітря, відповідно в приміщенні, що обігрівається батареями, тепло довше тримається після вимкнення обігріву.
Після відрізання від стояка, у квартирі залишаться батареї. Їх і далі можна застосовувати для опалення, тільки вже індивідуального. І так, розглянемо найпоширеніші види електричного та газового обігріву.
Вони відрізняються вартістю обладнання, терміном окупності та ефективністю переробки електроенергії чи газу. Щоби ви могли вибрати краще для себе рішення, ми розглянемо декілька варіантів, починаючи з найпопулярнішого- з газового котла.
Перехід на газовий котел
Перед підключенням уточніть, чи адаптований ваш трубопровід для врізання котла. У багатьох радянських будівлях така можливість не передбачалася, тому труби ведуть з однієї квартири в іншу, а значить поставити його у квартирі неможливо. Якщо труби дозволяють, тоді це хороше рішення автономного обігріву, й ось чому.
У класичних газових котлів ККД становить 70–80 %, що вдвічі ефективніше, ніж ЦО. Крім того, ви можете використовувати газ ефективніше, вмикаючи за необхідністю (а не календарем) та регулюючи потужність.
Вартість хорошого конвекційного котла для двокімнатної квартири площею 44 м³ становить біля 12 000 грн. Середня витрата газу 1,3 м³/год.
Якщо з добре утепленими стінами в холодні місяці опалення працюватиме в середньому протягом 7 год на добу, то щомісячна витрата газу складе:
1,3 м3/год × 7 год./д. × 30 д. = 273 м3.
За новим тарифом, місяць буде коштувати:
273 м3 × 8,55 грн/м3 = 2300 грн.
На 500грн дорожче, ніж ЦО, але це індивідуальне тепло. Більше не доведеться платити Тепломережам за холодні труби.
Середня ціна конденсаційних котлів біля 23 000 грн, але їхній ККД дорівнює 100–110 %. Відповідно витрати газу на 30 % менші. Загалом, за місяць опалення доведеться заплатити:
2 300 грн - (2 300 грн × 30%) = 1600 грн.
Це вигідніше на 700грн/місяць, у порівнянні з конвекційним котлом та на 200 грн/місяць, у порівнянні з централізованим опаленням.
Якщо замість класичного варіанту вибрати конденсаційний, то він окупиться через:
(23 000 грн - 12 000 грн) / 700 грн/міс. = 15,7 міс.
Це трохи більше, ніж два опалювальні сезони (7 міс.), а значить окупність становитиме всього два роки.
З газовим опаленням вигідніше конденсаційний котел, але конвекційний коштує вдвічі дешевше. Який варіант краще – вибирати вам.
Проте, замість газу можна опалювати електрикою.
Більше економії в разі переходу на електрокотел
Ціна середнього електричного котла на 6 кВт становить 6 000 грн. За ККД 99% він буде працювати ті ж 7 годин на добу на середній потужності 3 кВт. Відповідно, щомісячна витрата електрики складе:
3 кВт*год × 7 год./д. × 30 д. = 630 кВт*год.
За теперішньої вартості 1,68 грн/кВт⋅год, за місяць ви витратите:
630 кВт*год × 1,68 грн/кВт*год = 1 060 грн.
Така альтернатива повністю себе окупить через:
6000 грн / (1800 грн/міс. - 1 060 грн/міс.) = 8 міс.
Це трохи довше, ніж 1 опалювальний сезон, якщо електрика не подорожчає, покупка «відіб’ється» вже на другий рік.
Головний мінус – високе навантаження на електромережу. У багатьох квартирах електропостачання обмежене навантаженням у 5-7кВт.
Якщо працює бойлер і електроплита, що вже становить 5–6 кВт, то увімкнення електрокотла може призвести до перевантаження. Якщо ваша мережа не розрахована на таку потужність, візьміть водяний тепловий насос.
Максимальна енергоефективність із тепловим насосом «вода-повітря»
Тепловий насос працює за принципом спліт-системи, де зовнішній блок перекачує фреон, що нагріває воду. Зовні відрізняється лише тим, що внутрішній блок більше схожий на газовий котел і підключається до батарей.
Середня ціна китайських теплових насосів у діапазоні 45–115тис грн, японські стартують від 125тис грн. Енергоефективність сягає від 350–400 % у «китайців», до 500–600 % у японських брендів. Середня тривалість служби складає 15–20 років
З огляду на високу вартість і енергоефективність, тепловий насос вигідно застосовувати для багатокімнатних квартир та у великих приватних будинках.
Для об’єктивності розрахунків візьмемо ту ж двокімнатну квартиру. Для неї вистачить дешевого теплового насоса за 45 000 грн з енергоефективністю 400 %. З огляду на те, що цей показник перевищує класичне електроопалення, витрати електрики будуть пропорційно в 4 рази меншими. У середньому щомісяця на опалення витрачатиметься:
630 кВт*год / 4 = 160 кВт*год.
Що найголовніше, навантаження на мережу буде в 4 рази нижче.
Щомісяця ви будете плати всього:
160 кВт*год × 1,68 грн/кВт*год = 270 грн.
Окупність теплового насоса «вода-повітря» становить:
45 000 грн / (1800 грн/міс - 270 грн/міс) = 29 міс
Якщо поділити на тривалість «холодного» періоду (7 міс), то вийде 4 роки, водночас опалення буде коштувати лише 270грн/міс.
Враховуйте той факт, що розрахунки зроблені на основі теперішньої вартості електрики та газу. Цілком ймовірно, що ціна виросте (а вона точно виросте), і термін окупності пропорційно скоротиться.
Проте, можна піти ще далі, і разом із відключенням від системи ЦО розлучитися з батареями та обігрівати квартиру без них. Таке опалення може бути значно ефективнішим, ніж із трубопроводом.
Індивідуальне опалення без батарей
Недолік повітряного обігріву полягає в тому, що складніше передати тепло з однієї кімнати в іншу. Проте, це ефективний та дешевий спосіб обігріву для однокімнатних квартир, студій, смартквартир тощо. Кімната швидше прогрівається завдяки руху теплого повітря.
Якщо викинути морально застарілі батареї, інтер’єр стане привабливішим та затишнішим. У США і країнах Західної Європи будинки і квартири вже давно опалюються без них.
Проблема квартир у наших широтах у тому, що взимку всередині холодно, а влітку спекотно. Навіть не всі з тих, у кого встановлені кондиціонери, знають, що це не лише ефективний спосіб охолодження повітря, а й обігріву.
Ми вже писали про опалення кондиціонером, і дані розрахунків візьмемо саме звідти. Вони нам трохи нижче знадобляться для порівняння.
Скільки потрібно електроконвекторів на одну квартиру?
ККД даного методу складає 99–100 %. Майже всю електроенергію електроконвектори переробляють у тепло, тільки нагрівають не труби з водою, а повітря в кімнаті. Це хороша альтернатива, як для студії, так і багатокімнатної квартири.
Один конвектор на 1,5 кВт обігріває 15–20м² площі. Для одно чи двокімнатної квартири на 44м² знадобиться два таких конвектори загальною потужністю 3 кВт.
У порівнянні з кондиціонером, він менш економічний і створює в 3–5 разів вище навантаження на мережу, зате дешевий і не вимагає особливих навичок підключення: потрібно просто увімкнути в розетку.
Середня вартість конвектора на 1,5 кВт розрахованого для роботи в режимі основного опалення 24/7 становить 1 500 грн, відповідно два таких будуть коштувати 3 000 грн. Є моделі й за 500 грн, але вони не можуть працювати в безперервному режимі, крім того, спалюють кисень і можуть видавати неприємний запах. За місяць витрати електрики складуть:
3 кВт × 7год × 30д = 630 кВт*год.
Результат майже не відрізняється від опалення електрокотлом, відповідно, щомісячні витрати становитимуть 1060 грн.
Термін окупності двох конвекторів становить:
3000 грн / (1 800 грн/міс - 1 060 грн/міс) = 4 міс.
З огляду на те, вам доведеться платити щомісяця 1 060 грн, це не найвигідніше рішення, зате дешеве та швидкоокупне.
Для наочного порівняння нижче представлена діаграма середньої місячної вартості експлуатації для кожного виду опалення.
У будь-якому випадку опалювати електрикою вигідніше, ніж газом. Економію можна значно збільшити, якщо ефективніше витрачати електроенергію.
Як зробити електроопалення ощадливим
Відмовившись від тепломереж, ви можете оформити пільговий тариф на електроопалення та платити вдвічі менше. Можна також підвищити ефективність, контролюючи витрати електрики. Для цього потрібно вмикати опалення лише за необхідності.
Якщо «розумні» кондиціонери можна запрограмувати на підтримку точної температури в приміщенні, то з конвекторами не все так просто, адже вони працюють тільки у двох режимах – увімкнений і вимкнений.
Для цього знадобиться термореле, що допоможе підтримувати кімнатну температуру в заданому діапазоні. Комфортною кімнатною температурою для більшості людей вважається +20°C, нижче +18°C відчувається холод, а вище +22°C – спека.
За цими показниками можна налаштувати оптимальний температурний режим, коли температура опуститься нижче +18°C, автоматично увімкнеться обігрів, що буде працювати на максимум, допоки повітря не нагріється вище +22°C. Потім опалення вимкнеться й повітря в кімнаті буде поступово охолоджуватися. У результаті підтримується комфортна для людини температура й раціонально витрачається електроенергія.
Температурний контроль дозволяє економити до 15–20 % електрики.
Вартість інвестиції біля 500 грн, але вона швидко окупиться. Порахуйте самі, з конвекторами опалення коштуватиме біля 1 000грн на місяць. Якщо заощаджувати 150–200 грн (15–20 %) щомісяця, термін окупності триватиме 3–4 місяці.
Крім того, вдома завжди буде тепло, і не потрібно буде постійно бігати включати та вимикати обігрівачі.
Отрезать квартиру от центрального отопления - очень хорошая идея, но есть проблема с Теплоэнерго и управлением дома, могут не разрешить. Тем более с 1 мая это запрещено, надеюсь скоро отменят этот дурацкий закон. Второй геморрой горячая вода, но тут попроще - поставил бойлер и закрутил кран. Провести заседание жильцов дома - не все откажутся. Одно дело советская пятиэтажка, где все друг друга знают, а у меня девятиэтажка с ЦО, и многие, уверен, не захотят отключаться под предлогом нет денег и нафига. В тексте расписано все круто и правильно, но в реальности сейчас многие не могут этого сделать. Понятно, что выгодно и дешево, но что ты скажешь бабушке соседке, которая живет на одну пенсию? Давайте отрежем вам трубу?
Для більшості квартир це все ще неможливо т.я. для відключення центрального опалення все ще необхідно що б як мінімум половина людей в будинку була відключена від центрального опалення. Тобто відключитися людям, що проживають в багатоквартирному будинку все ще неможливо. Пруф: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0982-19#n15
1. Власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП
Чинний Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189-VIII
був введений в дію 1.05.2019р. В розділі VI «ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» п.7 сказано: «У багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності цим Законом не менш як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, власники квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, не зобов’язані, але мають право виключно за власним рішенням у встановленому порядку відокремити (відключити) від них свою квартиру чи нежитлове приміщення та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.»
На підставі закону
наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 169 від 26.07.2019
було затверджено новий Порядок відключення користувачів від системи централізованого опалення та гарячого водопостачання, у зв'язку з чим втратив чинність наказ Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 № 4, який раніше регулював дане питання.
Ви праві, деяка інформація втратила актуальність, бо стаття була опублікована в 2018році, та ще не оновлювалась.
А это тема. Надо будет уточнить этот вопрос с ЖЭКом, насколько это хоботно. Учитывая, что прошлую зиму в новой квартире было жарко, часто прикручивал батареи, собирались поставить счетчик тепла. А почему бы собственно не сделать дешевле теми же электроконвекторами.. Спасибо за информацию к размышлению.
Электрические конвекторы понятно, поставил в каждую комнату и включай, грейся. А вот по кондиционерам хотелось бы уточнить. В статье написано, что это хорошо для однушек и студий (что, собственно, одно и то же). А для двушки? Не подойдет сплит-система? Или надо два блока в каждую комнату? Так-то вроде дороговато получится в закупке, еще и установка...
Для двушки ставить один кондер - неэффективно, так как в одной комнате будет жарко, во второй - холодно. Можно поставить канальный вентилятор в стенке, чтобы перегонял теплый воздух из одной комнаты в другую, но это тоже не лучшее решение. Полноценно вторая комната все равно не будет отапливаться. Стоит такой вентилятор 700грн, плюс он может издавать шум. Лучше уже купить два бюджетных инверторных кондера за 10-12К каждый или если дорого, большую из двух комнат обогревать кондиционером, а в меньшую поставить обогреватель. Не 100% экономия, но лучше чем ничего.