- Загальні принципи автоматизації поливу
- Спочатку правильно видобуваємо воду для поливу
- Автоматизуємо систему «розумними» пристроями
- Додаткове обладнання для великих ділянок
- Чим живити систему/a>
- А тепер «на пальцях»: приклад системи поливу та її елементів
Зелений газон і різнокольорові клумби, свіжу зелень і овочі з грядки, і навіть фруктовий сад із наливними яблуками – необхідно регулярно й рясно поливати. Ентузіазм бігати з відрами та лійкою вичерпається доволі швидко. А далі неминуче прийдуть думки (мабуть, уже прийшли): як своїми руками зробити повністю автоматичний полив або хоча б частково автоматизований?
Загальні принципи автоматизації поливу
Почнемо з головного: ми в «АксіомПлюс» займаємося постачанням електротехнічного обладнання, включно з продукцією для водопостачання. І з задоволенням поділимося практичним досвідом: спочатку розповімо про загальні принципи системи автополиву, а потім проілюструємо конкретними прикладами.
Отже, розпочинаємо. Наш головний ресурс, звичайно ж, вода. Її потрібно:
- добути (найчастіше зі свердловини чи колодязя),
- довести до місця зрошення (городу, саду чи газону).
Спочатку правильно видобуваємо воду для поливу
Здавалося б, як можна це зробити неправильно…? Для виконання першого завдання потрібен свердловинний насос (щоби підняти воду з глибини), для другого - поверхневий насос, який доставить воду до зелених жителів присадибного господарства.
Важливо: не можна відразу поливати рослини щойно викачаною з-під землі водою, вона занадто холодна.
Річ у тім, що температура ґрунтової води ледве сягає позначки 5°C. А для рослин показники нижчі 10°C – згубні, тому зрошення водою прямо зі свердловини чи колодязя вкрай небажане. Оптимальний варіант, коли температура води приблизно дорівнює температурним показниками грунту.
Так що враховуйте, що видобута з-під землі вода повинна десь відстоятися, підігрітися до температури навколишнього середовища. Для цього буде потрібне водосховище – накопичувальна ємність великого об’єму. Розмір резервуара залежить від площі поливу та потреб господарства. Матеріали для подібних бочок бажано вибирати нейтральні – бетон, високоякісний пластик або поліетилен, оцинкована сталь.
Також знадобиться розширювальний бак, що підключається до свердловинного насоса для зменшення частоти вмикання та підтримки тиску в системі.
Автоматизуємо систему «розумними» пристроями
Щоб автоматизувати майбутню систему, знадобляться додаткові аксесуари. Після спустошення бака в нього повинна надійти наступна порція води для подальшого прогріву. Для цього потрібне реле рівня рідини і датчик рівня рідини. Вони працюють у парі, запускаючи за необхідності процес докачування рідини в резервуар.
Датчик розташовується на стінці резервуару або всередині нього (якщо поплавкового типу). Пристрій контролює рівень води в баку й у разі зміни характеристик посилає імпульс на реле. Саме реле встановлюється поза резервуаром, і залежно від отриманого сигналу датчика вмикає насос або відкриває/закриває електричний клапан подачі води.
З огляду на те, що нам необхідно прогрівати воду протягом дня, встановлюйте датчик ближче до дна резервуару – щоби докачування холодної води здійснювалася вже після завершення поливу, а не під час.
Забезпечувати ділянку водою необхідно систематично, отже, насос буде включатися регулярно. Для автоматизації цього елементу системи використовуємо таймер із добовою програмою. Його можна напряму підключити до насоса потужністю до 1 кВт, але задля збереження тривалості служби, краще організувати підключення з допомогою контактора.
Отже, звіримо список обладнання для автоматичного поливу:
- Свердловинний насос;
- Розширювальний бак;
- Поверхневий насос;
- Ємність для зберігання води;
- Реле контролю рівня;
- Датчик контролю рівня рідини;
- Таймер;
- Контактор (опціонально).
Додаткове обладнання для великих ділянок
Для великих фермерських господарств і городів, де площа посівів вимірюється гектарами, у систему буде потрібно встановити ще один пристрій - частотний перетворювач для плавного пуску двигуна та керування режимами роботи насосного обладнання.
У результаті чого отримуємо ощадливе споживання електроенергії (до 30% зниження витрат), зменшення механічних навантажень, а також збереження довготривалості служби.
Зверніть увагу, що в такому випадку не потрібен розширювальний бак, адже частотник плавно керує потужністю двигуна, завдяки чому може підтримувати тиск у системі.
Тут потрібно розуміти, що на невеликих присадибних ділянках застосовувати подібні пристрої недоцільно. Адже їхня вартість досягає може перевищувати 300 доларів. Таке обладнання просто не окупиться в тандемі зі свердловинним насосом для домашнього використання потужністю 0,5-1кВт, що зазвичай коштує вдвічі дешевше.
Чим живити систему
Ваша майбутня поливна система повинна отримувати електричне живлення: тут потрібно пошукати кабель у подвійній ізоляції.
Зверніть увагу, що для насосу слід використовувати спеціальний кабель із гумовою ізоляцією, стійкою до впливу води та її властивостей.
Якщо плануєте організувати розведення під землею, знадобиться спеціальна гофротруба. Її переваги – гнучкість, міцність, яскраве (найчастіше червоне) забарвлення – щоби випадково не перебити кабель під час земляних робіт на ділянці. Недоліки: представлена вона далеко не у всіх торгових точках. Найпростіше знайти потрібний розмір у спеціалізованому великому магазині. У крайньому разі можна замінити звичайною технічною трубою з поліетилену.
А тепер «на пальцях»: приклад системи поливу та її елементів
Щоби було зрозуміліше, проілюструємо пройдений матеріал конкретними прикладами. Припустимо, треба організувати поливальну систему для рослин на ділянці 5 соток. Список необхідного буде дещо відрізнятися залежно від того, у який спосіб здійснюється зрошення.
Найпростіший і найдешевший варіант – крапельний полив
Під час організації поливу цим способом труби перебувають на поверхні землі, а процес зрошення – повільний і поступовий. Тому вода, проходячи з бака до кінцевого пункту призначення, встигає нагрітися до прийнятної температури прямо в трубах.
Для цього вам достатньо простого обладнання та аксесуарів:
- Глибинний насос Panelli 95 PR1 N/24. Вистачить потужності 0,5–0,75кВт і продуктивності 2 куб.м/год (параметри конкретної моделі насоса вказані в інструкції до нього або на самому приладі);
- Кабель для насосу H07RN-F 4х1,5;
- Труба ПЕ;
- Бак, що підтримує тиск. Вибирайте для площі 500кв.м. резервуар об’ємом на 100–200 літрів;
- Труба (шланг) для безпосереднього надходження води на ділянку.
Що потрібно для внутрішнього поливу та дощування
У цьому випадку доведеться додати до списку з першого варіанту ще один бак – як проміжну ланку. У цій ємності вода буде підігріватися перед щовечірнім поливом. Плюс доведеться запастися ще кількома додатковими пристроями для автоматизації процесу. Отже, додаємо до першого варіанту:
- Проміжний бак для підігріву;
- Реле рівня рідини – наприклад, HRH-5/UNI, ELKO ep;
- Таймер. Добовий або тижневий, залежить від того, які вам потрібні налаштування. Рекомендуємо варіанти від Theben (Німеччина) як точні, надійні та довговічні. Або модель EH010 від Hager європейської якості за невисокою вартістю;
- Насос для поливу.
Потужність останнього обчислюється залежно від норм поливу. Так, на 1 кв.м. ділянки під огірками необхідно від 3,5 до 8л води на тиждень. Полив здійснюється кожні 3 дні, тобто двічі на тиждень. Відповідно, на 500 кв.м. буде потрібно:
500 × 3,5 = 1750 л на тиждень, як мінімум,
500 × 8 = 4000 л, як максимум (і 875/2000 л на кожне зрошення всієї ділянки).
Щоби прокачати цей об’єм води за годину (більше часу витрачати недоцільно), знадобиться поверхневий насос продуктивністю біля 2 куб.м/год.
Дотримуючись представлених вище схем, можна самостійно підібрати потрібні елементи та скласти систему автоматичного поливу газону або присадибного господарства. Хочете компетентної поради? Тоді звертайтеся до наших менеджерів, вони допоможуть якнайкраще та якнайефективніше укомплектувати майбутню систему поливу, залежно від ваших побажань і бюджету.
У меня на дачи небольшой огород, люблю с ним поиграться. В прошлом году построил теплицу, проложил шланг с капельным поливом. Удобно, теперь не нужно больше тратить время на полив шлангом, приходится только следить, чтобы воды в бочке хватало. Тем более это лучше, так как у меня скважина и полив холодной водой иногда даже вредный. Во всяком случае это стресс для растений, и некоторые ростки потом пропадают.
Этой весной хочу посеять газон и буду делать автоматический полив, как раз нужен садовый насос и думаю поставить таймер, чтобы полив включался по времени.
Насчет реле контроля уровня воды еще не знаю, нужно оно ли мне. Я люблю садоводство, потому пока сам могу следить за водой в бочке, а вот полив газона лучше сделать автоматическим, я считаю.
Мне нужен таймер, чтобы контролировать разные зоны полива. У меня просто газон, участок на огороде и теплица. Хочу чтобы в трех зонах полив включался и выключался в разное время суток. Посоветуйте таймер. И как сделать, чтобы полив газона и огорода не включался автоматически, если пройдет дождь и земля и так будет влажной? Не хочется впустую расходовать воду и электричество, растения тоже не хочется заливать.
О, спасибо, натолкнули на мысль про погоду! Почему не задумалась раньше, буду тоже искать информацию. Наверняка есть датчики дождя какие то. А по таймеру Вам, получается, надо модель с несколькими программируемыми каналами, Вы уточните у менеджеров. Знаю что европейские раз несколько дороже, но себе брать буду немецкий.
Ну не знаю, мне не трудно с лейкой пройтись летним вечером, даже в кайф, сверчки, комары:)) Правда, лейкой только клумбы поливаю, через день, а на огороде просто шланг положу между рядами помидорными, потом перетаскиваю на метр через время. Но у меня и огород игрушечный совсем, 5 на 6 метров:) И газон на переднем дворе тоже так поливаю, шлангом. Но он тоже компактный совсем, еще меньше огорода. Появятся больше плантации, придется вооружаться серьезнее, конечно.