Як власними руками, просто та з доступних матеріалів зробити підвісний світильник. З нуля – від декоративного абажуру до електричної частини.
Ця інструкція була випробувана на практиці. Вона буде корисною для тих, хто:
- не знайшов серед асортименту готових «той самий» за адекватні гроші;
- хоче спробувати сили й задля експерименту створити незвичайні світильники самостійно.
Інформацію подаємо у вигляді майстер-класу з фото, докладно та поетапно. Ви знайдете також додаткові ідеї та детальний список матеріалів, з чого можна зробити стильну підсвітку. Причому всі необхідні складники підібрані з економсегменту, і їх легко зібрати прямо в каталозі.
У результаті вийде оригінальний світильник:
- актуального екостилю;
- з доступних підручних засобів;
- простий у виконанні;
- і без істотних витрат.
Втілюємо модну екотему в дизайні
Концепція – симпатичний бюджетний світильник своїми руками.
Орієнтир – прості форми та натуральні матеріали. Така саморобка органічно впишеться практично в будь-який інтер’єр, де використовується дерево, камінь або кераміка.
До речі, якщо простір дозволяє, радимо зробити відразу 2–3 плафони, разом вони виглядають набагато ефектніше.
Повний перелік того, що знадобиться для роботи
Щоби зробити люстру швидко та без зволікань, для початку підготуйте всі необхідні матеріали.
Що підготувати для створення абажура
Шпагат лляний або джутовий. Кількість беріть із розрахунку: для виготовлення одного плафона діаметром 25см знадобиться відрізок 65м (вистачить із запасом);
Замість шпагату можете використовувати нитки з бавовни. Тонкі створять повітряний ефект «павутинки», люстри з товстих ниток виглядають більш рельєфно. Від синтетичних відмовтеся, вони погано вбирають клей, і конструкція каркасу не отримає потрібної щільності.
Клей ПВА;;
Кульки надувні латексні (в нашому прикладі діаметром 25см).
Що стосується розмірів кульки: відштовхуйтесь від власних стилістичних побажань, але враховуйте розміри кімнати, висоту стель і довжину проводу для підвісу.
Усе це купується за один короткий похід у супермаркет. А ось із такими елементами там може виникнути плутанина, тому що зібрати все в одному магазині, навіть гіпермаркеті, проблематично.
Що знадобиться для спорудження та підключення електричної частини
Перевірено: чим простіше зібрати всі комплектуючі, тим ймовірніше, що збережеться настрій на роботу.
Тому ВСІ елементи електричної частини майбутнього світильника за 15–20 хвилин збираються в нашому каталозі.
- Лампочки (по одній штуці на світильник). Потужність і колірну температуру вибирайте, залежно від власних побажань до якості світла. У нашому прикладі використовуються філаментні теплого відтінку
- Патрон із кріпильним кільцем
- Шнур із вилкою та кнопковим вимикачем. У нас УШ-1КВ від IEK;
- Провід мідний (в огляді использовали ШВВП 2х0,75, але підійде і ПВС);
- Самозатискні клемники (2 шт) від Wago - ось такі.
- Скоби пластикові для фіксації проводів
Порада: лампочки купуйте LED-івські, вони найменше нагріваються, тому не зашкодять конструкції абажуру.
Поетапна інструкція з фото
Надуйте кульку до бажаного розміру (або максимального).
На надуту кульку акуратно намотуйте шпагат. Спеціальної технології тут немає, потрібно просто рівномірно намотувати нитку. Зручніше фіксувати, якщо це буде одинарний цілісний метраж, але за необхідності можна з’єднати кілька відрізків. Рекомендуємо виконувати намотування на суху кульку, хоча в інтернеті можна зустріти пораду – спочатку промазати його поверхню шаром клею.
Робити це небажано: якщо в процесі кулька лопне, ПВА забруднить більшість поверхонь у приміщенні.
По нижньому краю майбутнього абажуру пройдіться по колу шпагатом кілька разів для отримання щільної окантовки.
Нанесіть на поверхню кульки в шпагатній обмотці шар клею ПВА. Не переживайте, що залишиться непотрібні білі сліди. Шпагат, як і натуральні бавовняні нитки, добре вбирає клей, а після висихання конструкція виходить більш статичною та міцною. Змащуйте щедро, рівномірним шаром по всій площі майбутнього каркасу. Можна виконувати цей процес пензлем, але простіше, швидше та надійніше просто руками. Не забудьте попередньо застелити робоче місце плівкою. За часом розраховуйте, що процес намотування шпагату та промазування клеєм займе біля 20 хвилин на кожен світильник.
Ми залишаємо кулю висихати. За часом розраховуйте не менше ніж на добу, а якщо сохне в прохолоді, то краще залишити на 48 годин. Обов’язково кілька разів обережно переверніть конструкцію для рівномірного просушування. Не піддавайтеся спокусі упакувати ще вологу кулю в пакет через різкуватий запах, це перешкодить процесу висихання.
Через 12–48 годин (залежно від температури навколишнього середовища), переконавшись, що шпагат повністю висох, акуратно проріжте або проколіть кульку. Вона легко відшаровується від застиглого шпагату та віддаляється зсередини.
Приберіть ділянки клейової плівки, що утворилися між шпагатом. Вручну, зсередини, краще попередньо занурити руки у воду. Якщо залишити, як є, по-перше, виглядатиме абажур менш акуратно, а, по-друге, цей шар поступово буде опадати дрібними шматочками та пилом на підлогу й меблі в приміщенні.
Готуємо місце для патрону (виміряйте його діаметр заздалегідь), прорізавши отвір необхідного розміру у верхній частині плафону. Робіть це якомога акуратніше, краще прорізати менше, ніж вирізати зайве. Зручно робити це канцелярським ножем.
Невеликий відступ про патрони та електрофурнітуру. Постарайтеся заздалегідь, до збору електричної частини саморобного світильника, точно визначитися з кольором і метражем дроту, а також кольором патрону. Відштовхуйтеся від естетичних міркувань – що доречніше в інтер’єрі. Кабель відразу використовуйте потрібної довжини, щоби не промахнутися, якщо не вистачить.
Зверніть увагу: може статися, що після закручування патрона до клацання він більше не відкручуватиметься, хоча теоретично повинен. Чи то конструкція така, чи то брак виробництва.
Якщо відкручувати із силою, можна зламати контакт. Тому перед закручуванням уже повинні бути капітально прикручені дроти до контактів, правильно виставлені фаза та нуль, дроти підібрані потрібного кольору та довжини. Щоби вийшла готова конструкція.
Підключаємо провід до патрона. Тут важливо не переплутати фазний і нульовий провід. Зачищаємо провід (на довжину приблизно 10мм).
Можна зробити це ножем, але зручніше та швидше стрипером. Кріпимо жили до контактів патрона. Закручуємо патрон і вставляємо лампочку, щоби перевірити на працездатність.
У нашому прикладі підключення виконане вимикачем із кнопкою на шнурі з вилкою. Ви можете відразу провести на другу кнопку настінного вбудованого вимикача. Для з’єднання радимо використовувати самозатискні клемники, тому ніякого спеціального інструменту не знадобиться.
Далі монтаж на поверхню, його легко здійснити з допомогою скоб. На прикладі на стелі розташовані гіпсокартон і дерев’яні балки, за якими кабель легко заховати. Усе індивідуально: тут екосвітильники стали додатковим освітленням, а можна зробити люстру по центру стелі або взагалі розташувати кулю з ниток на тумбочці біля дивану чи ліжка, використовуючи її для настільної лампи. Тоді і проводки знадобиться менше (в «АксіомПлюс» можна купити від метра).
Після того, як електрична частина змонтована, знімаємо кріпильне кільце з патрона, вставляємо плафон, закручуємо кільце та вставляємо лампочку.
Про що ще не зайве згадати
У нашому прикладі у двох світильниках вмикаються та вимикаються відразу обидві лампи. Залежно від схеми підключення можна виконати підключення інакше – по одній або обидві на вибір.
Під час виготовлення можете орієнтуватися на запропоновану конструкцію, але застосувати інші декораторські прийоми. Наприклад, пофарбувати саморобний абажур для люстри (повністю або градієнтом), доповнити його різними підвісками або розмістити три чи й більше світильників групою. З ниток і кульки меншого діаметру легко зробити також іграшки для новорічного декору або оригінальний дитячий мобіль.
Порада: не варто вішати такий світильник на кухні або у ванній кімнаті. У приміщенні з підвищеною вологістю плафони з ниток легко деформуються та будуть мати найсумніший зовнішній вигляд:
основне люмінесцентне світло / спільно / окремо світильники
Сподіваємося, що наша інструкція надихне вас на створення практичної та стильної саморобки.
Спробуйте – ви переконаєтеся, що саморобні світильники з якісних і недорогих комплектуючих, анітрохи не поступаються в роботі заводським моделям, а за стилем навіть перевершуватимуть.
Використовуючи цей метод, можна експериментувати з різними формами.
Якщо використовувати тонкі нитки можна добитися більш щільного абажура
Грати з кольором можна за рахунок світла ламп та кольору ниток
Перший варіант більш функціональний
Огорнути каркас можна майже будь-якої форми - головне рівномірно
Особливо якщо Ви не плануєте використовувати дизайнерські лампи
Або ж навпаки, хочете підкреслити саме джерело світла
Ось так це виглядає у включеному стані
Також можна використовувати і допоміжні засоби - їх більш ніж достатньо
Комбінуйте варіанти розмірів, експериментуйте та насолоджуйтесь
Такие светильники годятся только для подсветки, практической пользы в них нет никакой. разве под таким светом книжку почитаешь? Да и попробуй повозиться с этим шпагатом, все время получается какая-то несуразная вещь, похожая больше на аппендикс чем на шар. Одним словом, очумелые ручки! Да и шпагат держать возле разогретой лампы, разве это не пожароопасно. И куда такую лампу повесишь? На улице она точно долго висеть не будет, после первого дождя потеряет форму. И еще эти клеевые остатки на шпагате, фу, какие они стремные. По части стиля превосходят дизайнерские модели? Чтобы получился нормальный светильник, нужно иметь прямые руки. Лучше купить и не страдать фигней.
Очень хорошая статья,полная.Спасибо автору.У меня есть такая лампа в спальне,делала сама.Мне нравится очень.Нитки брала ирис 2 цвета.А кто не хочет или не умеет возится тот конечно пусть купит готовую.
Будет классно несколько штук(2-3) в комнате.
Супер очень красивые получились
Не знаю зачем я это прочитала.. и тем более не знаю зачем тратить столько времени на всю эту возню с лампочками, патронами, клемниками и веревками, если у вас же на сайте стопятсот нормальных готовых светильников. Это прям на большого любителя заморочиться, если совсем делать нечего…
интересная идея, спасибо! но вот у вас здесь использована лампочка на 4 ватта всего. Мне кажется, это мало, как легкая подсветка только? А если мощнее поставить, на 10 ватт, не будет плавиться клей на шпагате от температуры? Не поплывет плафон?
В данном примере рассмотрены декоративные светильники, применяемые для дополнительной подсветки, а LED-лампочка на 10Вт больше годится для основного освещения. Но, даже если вместо 4Вт взять 10Вт, разница не большая. Средняя температура нагрева светодиодов маломощных бытовых ламп (3-20Вт) 60-70°С, что безопасно для плафона. Светодиоды расходуют на нагрев только 10% электричества, в то время, как лампы накаливания больше 70%, и нагреваются выше 150°С, что может представлять опасность для тканевых волокон и клея.
В данном случае нет разницы, какую лампочку Вы будете использовать 4Вт или 10Вт, проблем возникнуть не должно. Главное, не вешать такие плафоны в ванной, где высокая влажность негативно повлияет как на сам светильник, так и увеличит износ светодиодной лампы. Хотя я ни разу не видел, чтобы подобные вещи кто-то вешал у себя в ванной.