Ще буквально 10 років тому це був привілей для великих товарних брендів і охоронюваних об’єктів державної ваги, але тепер відеоспостереження заведено ставити в маленьких магазинах і навіть звичайних приватних будинках. За цей час воно стало не лише значно ефективнішим, але й доступним, тому активно використовується всюди, де тільки можна.
Будь-який магазин може бути пограбований і в будь-яку квартиру можуть залізти форточники, тому краще перестрахуватися. З відеоспостереженням буде шанс ідентифікувати зловмисників, що полегшить розшук, а в кращому випадку навіть допоможе спіймати на гарячому.
Щоби домогтися максимальної ефективності та не викинути гроші на вітер, потрібно відповідально підійти до вибору.
Основні параметри та умови для вибору
Якість відеоспостереження визначається безліччю характеристик, серед яких стандарт зображення, формат і швидкість запису, додаткові функції тощо. Деякі функції можуть бути корисними для домашнього відеоспостереження, але в магазині або офісі вони абсолютно не потрібні й навпаки.
Відштовхуючись від передбачуваних умов застосування, розглянемо найкорисніші характеристики та основні моменти, на чому важливо сконцентрувати увагу.
Що важливо знати для установки в приватному будинку або на дачі
У приватних будинках і котеджах крадіжки відбуваються часто, а особливо на дачах, де люди перебувають сезонно. Найкращий спосіб захистити своє майно – встановити відеоспостереження, щоб у разі чого зняти злочинця.
У такому випадку під загрозою не лише майно всередині будинку, але і двір. Для більшої ефективності можна організувати спостереження по периметру, і в цьому допоможуть зовнішні камери.
Ступінь захисту оболонки для встановлення на вулиці повинен бути не нижчий за IP44. Герметично закритий корпус захищає електроніку від корозії та короткого замикання, що може спровокувати серйозну поломку. Такі камери стійкі до морозу, діапазон робочої температури зазвичай прописується в інструкції. Для зовнішнього використання взимку мінімальний поріг повинен бути -20°C або нижче, інакше після першого сильного морозу трапиться поломка й це буде негарантійний випадок.
Крадіжка в приватному секторі може відбутися не тільки вдень, але і вночі, тому краще взят камери з підсвіткою, що знімають в умовах низької освітленості.
Якщо вони будуть виявлені під час пограбування, то зловмисник із великою ймовірністю спробує їх розбити, тому на дачі краще встановити спеціальні камери в антивандальному корпусі.
Люди зазвичай приїжджати на дачу щотижня, тому записувати весь цей час немає сенсу. Навряд чи ви захочете переглядати багатогодинне відео, де нічого не відбувається, та й пам’ять на жорсткому диску може закінчитися на другий день. Щоби зняти саме зловмисника та момент крадіжки, корисними будуть камери з детекцією руху. Вони автоматично вмикають запис, як тільки людина з’являється в зоні видимості.
Деякі моделі працюють за схожим принципом, але тільки з детекцією звуку. Недолік застосування такого відеоспостереження в тому, що на дачі запис буде включатися після гавкання собак або під час грози, тому цей варіант краще підходить для квартири.
Особливості вибору для квартири
Щоби після монтажу не довелося заново робити ремонт, краще використовувати бездротові камери. Якщо ви раптом промахнетеся з зоною видимості, їх можна легко зняти та встановити в більш вдалому місці. Вони не повинні бути помітними на загальному фоні та буквально стирчати зі стелі, тому для квартири найкраще підійдуть купольні камери, що мають компактні форми та красивий дизайн.
Встановлювати необхідно в місці з хорошою оглядовістю, де вони будуть непомітними, щоби зловмисник не зміг відразу побачити та пошкодити. Як варіант, можна вибрати мінікамери з підключенням по WiFi. У Orvibo і D-Link є моделі, стилізовані під елементи декору – якщо не придивлятися, їх складно помітити.
На кожну кімнату вистачить 1, максимум 2 штук, тому для квартири зазвичай вистачає малого комплекту на 4 точки. Навіть якщо й залишаться сліпі зони, це не критично, адже це не офісне приміщення, де потрібно слідкувати за кожним куточком.
Яким має бути комплект для офісу
Через велику концентрацію WiFi мереж для бізнес-центру або великого офісу найкраще підійде дротове IP відеоспостереження. Провід можна акуратно прокласти в кабель-каналах, щоби захистити від пошкодження.
Головна мета спостереження в офісі полягає в попередженні крадіжок та контролі робочого процесу, щоби співробітники були на робочих місцях, а не витрачали час на перекури й «кава-брейки». Найхитріші зі співробітників будуть ховатися в «сліпих зонах». Щоби зробити максимальне охоплення території, потрібно не лише вибрати IP-камеру з великим кутом огляду, а й реєстратор, розрахований на велику кількість точок підключення, щоби забезпечити огляд із різних ракурсів.
Які критерії вибору для магазину
Головна мета полягає в попередженні крадіжок. Наприклад, для контролю кас самообслуговування важливо не лише ідентифікувати, а й роздивитися дрібніші деталі, тому важливо встановити відеоспостереження з високою роздільною здатністю. Також важливо, щоби реєстратор підтримував такий же стандарт зображення, що й камери, інакше спрацює принцип слабкої ланки.
Якщо зйомка ведеться з високою роздільною здатністю, але стандарт реєстратора нижчий, чіткість зображення на моніторі буде відповідною. У підсумку ви переплатите гроші та не отримаєте бажаної чіткості картинки.
Для відеоспостереження в магазині важливий розмір діагоналі матриці. Об’єктив має таку особливість, що чим ширша матриця, тим більше світла вона вловлює, тому навіть за однакового розширення, чіткість картинки буде вищою.
Біля кас можуть виникати конфліктні ситуації, тому краще використовувати камери із записом звуку. Через те, що в магазині може бути багато відвідувачів, шуму не уникнути, тому знадобиться якісний звукозапис. Щоби розмова касира та відвідувачів записувалася якомога чіткіше, вбудовані мікрофони повинні оснащуватися спеціальними шумовими фільтрами.
Юридичний і етичний аспект відеоспостереження
Єдиного закону про відеоспостереження немає, але ця сфера регулюється Конституцією України, а також статтями Цивільного та Кримінального кодексів. Законодавство дозволяє встановлювати його в приватному секторі або на підприємстві без будь-яких погоджень і дозволів державних органів, але є суворі обмеження.
Якщо мова йде про приватну власність, то щоби не порушувати закон, потрібно дотримуватися певних правил під час встановлення відеоспостереження:
- Монтаж у квартирі або приватному будинку можна робити тільки з дозволу власника;
- Для встановлення в під’їздах і ліфтах багатоквартирних будинків потрібен дозвіл більшості мешканців;
- Забороняється знімати чужі володіння (земельні ділянки, дачі, вікна тощо);
- Забороняється встановлювати камери в туалетах, душових і ванних кімнатах, кімнатах відпочинку та роздягальнях;
- Забороняється прихована зйомка за нянею, покоївкою та іншим обслуговуючим персоналом.
Ст.32 Конституції України забороняє втручання в особисте та сімейне життя громадянина. За порушення недоторканності приватного життя може послідувати кримінальна відповідальність та покарання до 5 років позбавлення волі, згідно ст.182 КК України.
Роботодавець може здійснювати відеоспостереження на робочому місці, але для цього змушений письмово проінформувати про це співробітників, й обов’язково мусить повідомити, якщо камери записують звук. Крім того, інформація про відео та/або аудіофіксацію повинна вноситися до чинних Правил трудового розпорядку.
Приховане відеоспостереження можуть вести тільки правоохоронні органи та спецслужби для оперативно-розшукової діяльності, в інших випадках воно заборонене ст.307 ЦК України. З цієї причини в громадських місцях обов’язкові попереджувальні таблички, а камери повинні бути встановлені на видному місці.
Законодавство України забороняє придбання, поширення, а також використання спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації. До них також належать нелегальні шпигунські мінікамери на сайтах із сумнівною репутацією. За порушення може послідувати штраф або позбавлення волі (ст.359 КК України).
Усе відеообладнання з магазину «АксіомПлюс» – легальне й дозволене для використання на території України фізичними та юридичними особами.
Які параметри необхідно враховувати під час комплектування
IP відеореєстратор повинен підтримувати основні параметри камер. Крім стандарту зображення та кількості точок підключення, важливо дотримуватися єдиного каналу зв’язку та формату відеоданих, інакше нічого не буде працювати.
Важливо враховувати й додаткові технічні переваги. Наприклад, якщо камери оснащені мікрофоном для звукозапису, то в реєстратора повинні бути аудіовиходи, інакше звук ніяк не вийде записати. Це стосується й інших функцій, як нічний режим, детекція руху, розпізнавання обличчя тощо.
Окремо вибране обладнання працює тільки в системі, тому потрібно слідкувати, щоби характеристики були сумісними. Наприклад, якщо відеозйомка йде на швидкості 60к/сек, але реєстратор підтримує тільки 25к/сек, то трансляція на моніторі та відео на жорсткому диску буде записане зі швидкістю 25к/сек.
Реєстратори рідко продаються в комплекті з жорсткими дисками, тому найімовірніше доведеться купувати самостійно. Проблема може виникнути через те, що багато моделей підтримуються лише HDD власного бренду. Краще заздалегідь уточнити список підтримуваних жорстких дисків на сайті виробника або в інструкції.
ЧЩоб уникнути проблеми несумісності, не обов’язково купувати все обладнання одного бренду. Краще підбирати так, щоб усі компоненти підтримували єдиний протокол. Наприклад, багато виробників підтримують протокол ONVIF, що робить обладнання взаємосумісним.
Що вибрати, готовий комплект чи всі компоненти окремо?
Професіонали здебільшого рекомендують купити IP камери окремо від решти обладнання. Так легше зібрати проект під себе, оскільки можна покладатися на рейтинг або порівнювати кілька варіантів, щоби вибрати найкращий та для нього підібрати реєстратор.
Таке рішення найкраще підходить для нестандартних проектів, що можуть у майбутньому розширюватися або якщо потрібно отримати максимальну ефективність. Особливо це стосується великих компаній, вони не заощаджують на безпеці, тому готові інвестувати будь-які кошти, щоб отримати необхідний рівень захисту.
Недолік цього варіанту в тому, що є ризик несумісності стандартів і підключень, через розбіжність характеристик можуть виникнути проблеми в майбутньому, тому для новачка це не найкращий варіант.
Для приватного будинку або невеликого магазину краще купити готовий комплект. Він обмежений у розширенні, скоріше за все, ви не зможете пізніше підключити додаткові камери. Зате комплект вийде дешевше й точно не буде ніяких проблем із сумісністю. Головне, уточніть, щоби підтримувалися найважливіші для вас технічні вимоги.