- Поширені проблеми
- Як знизити ризики поломок?
- Спеціальний захист
- Як підібрати автоматику
- Відеоогляд налаштувань та функціоналу
- Самостійна комплектація системи захисту
- Наслідки «сухого ходу»
- Чому тестування є обов'язковим
- Пісок та вапно у воді
- Коли дешеву модель можна ставити?
- Додаткові рекомендації
Купуючи насос для свердловини, обов'язково подбайте про його роботу в оптимальному режимі та захист від негативних факторів. Тому що його раптовий вихід з ладу виллється не тільки побутовим дискомфортом високого ступеня, а й позаплановими витратами на демонтаж, які можна порівняти з вартістю нового обладнання.
В умовах великого навантаження робота залежить від багатьох характеристик (параметрів води, тиску, напруги в мережі). Відповідно, є вплив факторів механічного та електричного походження, у тому числі провокують прискорене зношування та поломку робочих вузлів.
Непрямі ознаки того, що система вже «під ударом»: зниження напору води та її нерівна подача, підвищення шуму та/або вібрації, збільшення витрати електрики. Помітивши щось подібне, якнайшвидше проведіть діагностику (сервісний центр на допомогу) та усуньте причини несправностей.
А краще все-таки грати на випередження. Про необхідні превентивні заходи ми й поговоримо у статті.
Найпоширеніші проблеми
Знаючи ворога в обличчя (а в нашому випадку їх кілька), простіше вибрати адекватні способи боротьби з ним - це неякісне електроживлення, вміст піску та інших домішок у воді, навантаження, перегрів, "сухий хід". Розберемося з ними по порядку.
А почнемо з аксіоми: проблему легше попередити, ніж боротися з нею постфактум. У даному випадку - вже на старті вибравши модель з урахуванням реалій робочого процесу.
Правильний вибір знижує ризики поломок
Бажано вже на етапі підбору звузити коло під параметри свердловини.
На жаль, наша практика показує: часто, закриваючи питання «на вчора», обмежуються дешевою покупкою «на вічко» у найближчому гіпермаркеті.
Ситуація ускладнюється тим, що в економ-лінійках вітчизняного та китайського виробництва варіативність серій за технічними параметрами відсутня як така. Представлено єдину «універсальну» лінійку, всередині якої моделі відрізняються лише потужністю та продуктивністю.
Виходить дешево, але ризиковано. Встановив… і сидиш, чекаєш, як довго протягне система, де її слабка ланка. Тому що впевненості в безпроблемній експлуатації немає і бути не може, надто відрізняються умови від об'єкта до об'єкта.
Інша ситуація з європейськими професійними брендами (Німеччина, Італія). Топові виробники відмовилися від принципу універсальності, віддаючи належне диференційованому підходу. Вони пропонують вибирати, виходячи з реальних характеристик свердловини. Перш ніж зробити вибір, аналізують десятки пунктів, найважливіший з яких - склад і властивості речовини, що перекачується, тобто. води (зокрема, цим визначається матеріал робочого колеса). Деякі бренди мають пропозиції з окремих запчастин, повністю заточені під конкретні параметри роботи - під клієнта.
Тим і пояснюються значні, аж до 10 років, терміни гарантії від тих самих італійських виробників.
Їх дозволяє надавати впевненість у тому, що серія та модель обрані належним чином, а не «пальцем у небо» (або, у нашому випадку, в свердловину).
Більше того, в деяких моделях провідних брендів вже в заводській комплектації передбачений вбудований захист від «сухого ходу», навантаження та перегріву (наприклад, Grundfos SQ/SQE).
Щоправда, бюджет на купівлю очікувано вищий – як мінімум у 2-3 рази.
Але як вчинити, якщо у Вас качає воду не дорога топова модель «все включено», а простіше? Який захист обов'язково поставити для її безперебійної роботи?
Спеціальний захист електродвигуна
Одна з найважливіших складових конструкції – електродвигун. Тому дуже важливо здійснювати контроль параметрів електромережі та убезпечити його від неякісної напруги. Базовий (особливо для трифазного насосу) мінімум - автомат захисту двигуна.
Вони необхідні для відключення обладнання при виникненні короткого замикання та перевантаження. Головна відмінність від звичайнихавтоматичних вимикачів: збільшена комутаційна здатність та вбудований захист від пускових струмів.
Щоб було ще надійніше, додайте реле захисту електродвигуна. Воно сканує двигун і при фіксації будь-якої проблеми вимикає його. Найчастіше у продажу пропонуються універсальні варіанти для кріплення на DIN-рейку у щиток. Або можна пошукати серед реле спеціальне для захисту насосів - готове рішення, програмоване у допустимих діапазонах значень.
Так, наприклад, спрацювання по «сухому ходу» відбувається, коли активна потужність, що споживається електродвигуном, падає до 40-60% від номінальної. Саме це відбувається під час роботи без навантаження.
Але принципової різниці з універсальними немає. І той і інший нескладно підібрати та застосовувати. Я розповім, як у процесі ще й заощадити.
Як підібрати автоматику для насосу
Потужність - основний фактор, на нього і орієнтуйтесь. Причому враховуйте, що вибір захисту для трифазників на ринку набагато ширший.
Хороша новина: цілком реально вибрати недорогу захисну автоматику вітчизняного виробництва, яка не поступається якістю та надійністю європейським аналогам. Наші фахівці відповідально заявляють: різниця в ціні між ними за фактом пропорційно вища, ніж різниця в якості. Наприклад, один із бестселерів - чудово себе зарекомендувавши УБЗ-301 (5-50А) від «Новатек-Електро».
Застосовується контролю основних параметрів мережі під час роботи з двигунами потужністю від 2,5кВт до 315кВт. Відключає від мережі та/або блокує пуск у ряді аварійних випадків: неякісна напруга мережі (стрибки напруги, обрив фаз, порушення чергування фаз або їх перекосу), зникнення моменту на валу електродвигуна (для насосів "сухий хід"), струм витоку на землю .
Детально про налаштування подивіться на відео нижче
Тому не обов'язково гнатися за продукцією європейських заводів. Ось ще деякі популярні за нашими даними пристрої
А ще самостійна комплектація надійніша та дешевша
Безумовно, європейські преміум-серії із включеними системами захисту зручні та вселяють довіру. Але радимо зважати: вони не панацея. Відомі випадки, коли обладнання вартістю понад $1000 виходило з ладу значно раніше за прогнозований термін. Плюс врахуйте, що вбудована автоматика набагато складніша у ремонті та заміні, оскільки знаходиться на дні свердловини.
Рекомендуємо розглянути більш практичний та економний варіант. Витративши трохи часу на те, щоб розібратися в питанні (на допомогу завжди готові прийти наші консультанти), Ви:
- зберете комплексну систему захисту самостійно;
- заощадите як мінімум у 2-3 рази в порівнянні з преміальними серіями з вбудованою системою;
- забезпечте зручність та ремонтопридатність за рахунок зовнішнього (винесеного) розміщення з вільним доступом.
Чим загрожує «сухий хід», і як його уникнути
Мова про одну з найчастіших причин серйозних аварійних ситуацій. Коли насос «вистачає» повітря замість перекачування води, його поломка відбудеться нехай і не миттєво, але все-таки дуже швидко. Так як охолодження двигуна відбувається саме за рахунок протоки води, що перекачується, в режимі «сухого ходу» відбувається перегрів. Різко зростає тертя між деталями, а вузли, що обертаються, деформуються. При цьому вартість ремонту часто можна порівняти з покупкою нового насосного обладнання.
Запобігти вкрай небажаній ситуації можна і потрібно. Насамперед - при складанні проекту системи врахувати дебіт свердловини (зокрема сезонний).
Дебіт – кількість води, яку дає свердловина в одиницю часу (хвилину, годину, день). Чим вищий показник, тим вища продуктивність свердловини (м3/година), тим потужнішим можна поставити насос.
Якщо ж перестаратися з потужністю, виникає ризик осушення свердловини та роботи в режимі «сухого ходу».
Навіщо після буріння свердловини проводити тестування?
Як це робиться? Фахівці встановлюють своє високопродуктивне обладнання, відкачують воду насухо та вимірюють час, за який свердловина набереться заново. Робиться це для того, щоб в результаті вибрати та встановити модель оптимальної продуктивності: щоб свердловина завжди набиралася швидше, ніж з неї відкачується вода. Таким чином ризик виникнення «сухого ходу» майже повністю виключається.
Але тестування є досить дорогим сервісом, адже задіяні виїзні послуги фахівців та обладнання. Тому часто вибирають економ-варіант: пробурили «на вічко», вибрали більш-менш підходящі труби і насос - і готово. У такій ситуації не обійтися без реле захисту електродвигуна (бажано, втім, встановити його у будь-якому випадку), про нього ми розповіли вище.
Коли причиною роботи вхолосту став з якихось причин рівень води, що знизився (наприклад, екстремально посушливе літо), необхідно збільшити глибину занурення до безпечної: щоб частина корпусу з всмоктувальною порожниною залишалася нижче динамічного рівня води.
Але це не скасовує встановлення блоку захисту.
Пісок, вапно та інші неприємності
Тей самий випадок, коли проблему легше попередити. Якщо у свердловині підвищено вміст піску (як правило, від 50г/м3), вкрай бажано вибрати насос, що початково адаптований під ці умови.
Найчастіше при виробництві таких моделей застосовують особливу конструкцію гідравлічної частини та спеціальні матеріали для виготовлення робочого колеса (технополімери, меншою мірою схильні до впливу твердодисперсних частинок).
Важливо також правильно встановити насос у свердловині – не надто близько до її дна (потрібно як мінімум метр зазору).
Проігноруєте даний фактор, і абразивні частинки неминуче знизять ефективність роботи свердловини, зашкодять робоче колесо та клапани, заб'ють фільтр.
Коли допустимо поставити «універсальну» дешеву модель?
Економ-варіант більш-менш доцільний, якщо свердловина дрібна (до 30 метрів). Коли через кілька років насос вийде з ладу – його просто вигідніше замінити на новий.
Інша справа, якщо свердловина глибока, близько 100 метрів і глибше.
Тут ребром постає питання демонтажу. Дістати зламане обладнання з великої глибини проблематично (м'яко кажучи): доведеться викликати спеціалізовану вишку і бригаду майстрів. Адже за фактом це тонна ваги: окрім насоса ще й сотня метрів труби з водою (на жаль, її через поломку злити не можна).
Ось і виходить, що демонтажні роботи складні технічно та фінансово затратні. Послуги спецбригади з технікою обійдуться дорожче за заміну старого обладнання. А ще це вкрай дискомфортний час у зневодненому будинку.
Складність робіт, вартість ремонту або заміни збільшується в геометричній прогресії залежно від глибини свердловини.
Тому, качаючи воду з великої глибини, розумніше вкластися один раз у гарне, якісне обладнання та кілька десятків років не думати про нього.
Додаткові рекомендації
Не завадить і пристрій плавного пуску. Воно у кілька разів (як мінімум у 2,5 рази) збільшує термін служби електродвигуна. Плавний старт і повільний, поступовий розгін йдуть будь-якому двигуну на користь, позбавляючи пускових навантажень і підвищеного зносу в момент запуску. Не забувайте також про ПЗВ та заземлення.
Не забувайте, що свердловина має бути герметичною. Тільки у разі правильної установки вода (добувана з глибин понад 100 метрів) чиста, без непотрібних бактерій та інших сумнівних мікроорганізмів.
Підіб'ємо підсумки - і за справу
Головні проблеми, які важливо попередити: «сухий хід», перевантаження, перегрів та вплив підвищеного вмісту піску.
Остання проблема вирішується по суті вибором адаптованої моделі, і ніяк інакше. Для вирішення решти існує два дієві, логічні, а тому популярні варіанти:
- автомат захисту двигуна - мінімальний, базовий захист, особливо для трифазних двигунів;
- додатково та вкрай бажано - реле захисту двигуна. Принципово не важливо, чи це спеціальне реле чи універсальне, оскільки дія в обох однакове. Воно захистить від більшої кількості потенційних аварій, аналізуючи досить високу кількість показників, залежно від своєї функціональності.
эх, уже убедились на собственном опыте, что с насосами лучше подсобирать и сразу взять нормальную Италию. Тот же Panelli, здесь менеджер и порекомендовал, можно до 10 тысяч подобрать. Плюс защитную атвтоматику обязательно. Поставим реле Новатек из статьи, скорее всего. Тем более, его можно взять в рассрочку. Мы хотели обойтись малой кровью и взяли первый попавшийся китайский насос за полторы тысячи, типа какая разница на наших 25 метрах. В итоге за полгода уже 3 раза ломался. За ремонт уже столько же отдали. Скупой платит дважды, это истина.
Скважинный насос это конечно вещь хорошая, я так понимаю он глубоководный, и вода чистая и все. Но если будет забиваться песком это может стать проблемой. У меня дома насосная станция. Очень удобная, так как автоматически подкачивает воду. Бак на 25л, бывает даже такое, что пропадает свет, но вода все равно остается в баке. Емкости хватает на полчаса, если конечно не принимать ванную или не поливать огород. Как только свет появляется, включается насос и бак наполняется, о чем свидетельствует характерный шум. Главное, сделать нормальную яму для станции, что весной не залило водой. Для этого хорошо годится кирпич и пенопласт.
Вы пишете, что для скважины глубиной до 30 метров можно обойтись и недорогим насосом. А в случае поломки просто поменять на такой же. Но все таки на какой период работы я могу рассчитывать, если купить эконом вариант и автоматику, как вы советуете? 2 года, 3, 5? Мне для колодца дорогой не хочется брать, но и менять каждые пару лет не хочется.
Даже недорогого насоса Vitals или Werk в среднем хватает от 3 лет. Все индивидуально, так как на работоспособность помимо качества влияют особенности и состав грунтовых вод, от жесткой воды, примеси песка и твердых минералов быстрее изнашиваются рабочие элементы.
Кроме того играет роль частота включения, так как на старте электродвигатель насоса подвергается пусковым токам. Чем больше бак, тем лучше для насоса, так как он будет реже включаться и не так быстро изнашиваться.
В Вашем случае я бы советовал поставить еще реле защиты двигателя - самое дешевое от 500грн. С ним даже дешевый насос прослужит как минимум лет 5.