Лічильники електроенергії
Чи не щороку зростають тарифи на електроенергію. Ми намагаємося всіляко заощадити – купуємо реле й таймери, що автоматично вмикають та вимикають електрообладнання, освітлення, обігрів тощо. Але для того, щоби не тільки економно використовувати, але і правильно підраховувати електроенергію, покупкою перерахованих вище пристроїв не обмежитися. Встановіть новий цифровий лічильник електроенергії – він допоможе заощадити та платити тільки за ту електрику, що «дійшла» до споживача, тобто вас.
Хто платить за електролічильник та його підключення
Згідно із законодавством України п. 3.2 «Правил користування електричною енергією» комунальне підприємство, на балансі якого стоїть будинок чи квартира, зобов’язане планово здійснювати заміну електролічильників кожні 16 років. Заміна обладнання проводиться за кошти та силами комунальних підприємств. На цьому переваги закінчуються, адже встановлені ними лічильники, як правило, індукційні, з низьким класом точності (2,5) та контролем за єдиною тарифікацією.
Встановити новий і якісний електричний лічильник можна, але купувати й підключати доведеться за власні кошти. Проте з кожним роком усе більше людей змінюють старі електронні електролічильники на нові, хоч це й потребує додаткових витрат. Чому так відбувається? Та тому, що витрати на покупку і встановлення окупляться через рік або навіть кілька місяців, якщо придбати багатотарифний лічильник.
Що принесе така заміна
Електронні лічильники з кожним днем завойовують усе більше довіри споживачів, адже вони:
- З високим класом точності – 1 (старі індукційні мають клас точності від 2,5);
- Споживають мало електрики для власних потреб (в порівнянні з індукційними);
- Захищені від пилу та вологи, можуть працювати за мінусової температури (якщо це вуличні моделі);
- Компактні, майже непомітні для сторонніх очей;
- Підтримують функцію АСКОЕ;
- Підтримують багатотарифний облік (функція залежить від моделі, а тарифи – від часової зони);
- Прості в експлуатації.
АСКОЕ – автоматизована система комерційного обліку електроенергії. Вимірює споживану електроенергію, відстежує обсяг потужності та автоматично відправляє дані в центр обліку. Підтримує багатотарифний облік, може встановлювати ліміт, виводити розрахункові параметри на термінал тощо.
Основні характеристики для вибору
Насамперед лічильники поділяються за видом підключення:
- З прямим підключенням до електромережі – використовується для індивідуального обліку лінії малої потужності. Індивідуальне підключення до мережі квартири, приватного будинку тощо;
- З непрямим підключенням – підключаються через спеціальний вимірювальний трансформатор струму. Використовуються для обліку й контролю споживання електроенергії в багатоквартирних будинках, на підприємствах;
- З комбінованим підключенням – пряме підключення за напругою та трансформаторне за струмом. Підходить і для домашнього, і для промислового обліку споживання електрики.
За тарифікацією:
- Однотарифні лічильники – ведуть облік спожитої електрики незалежно від часу доби. Вигідні для будинків і квартир зі споживанням до 100–200кВт⋅год на місяць;
- Багатотарифні – для об’єктів із великою кількістю електрообладнання, будинків та квартир з електричним опаленням чи електроплитами.
За кількістю фаз у мережі:
- Однофазні – для обліку споживаної електрики у двопровідних мережах змінного струму напругою 230В. Здебільшого для квартир, будинків, дач, офісів та інших об’єктів з однофазною мережею;
- Трифазні – використовуються для чотирипровідних мереж трифазного змінного струму з напругою 230–400В. Оптимальні електронні електролічильники для заводів, виробництв, промислових об’єктів тощо.
За вимірювальною енергією електролічильники ведуть:
- Облік активної енергії. Вимірюють тільки корисну енергію – ту, що трансформується в потрібну нам: світлову, звукову, теплову. Оптимальні для домашніх потреб;
- Вимірювання реактивної енергії. Контролюють кількість активної та реактивної енергії, що витрачається на створення електромагнітних полів, та потужність що віддається назад у мережу. Встановлюються здебільшого на великих промислових об’єктах.
Трифазні лічильники можуть функціонувати й у двопровідних мережах, але однофазний для чотирипровідної мережі – не призначений! Купуйте обдумано, адже вартість електричного лічильника залежить від функціональних можливостей.
Особливості конструкції
Основними компонентами є:
- Індикатор-дисплей (цифровий або механічний індикатор для відображення кількості спожитих кВт⋅год);
- Джерело живлення електричної схеми;
- Трансформатор струму;
- Мікроконтролер – «серце» приладу. Відповідає за перетворення вхідного сигналу в електричні показники, контролює керування інтерфейсними виходами;
- Телеметричний вихід – для підключення до системи АСКОЕ;
- Годинник реального часу – призначений для відліку поточного часу та дати, що важливо для багатотарифного обліку (є моделі, в яких ця функція здійснюється мікроконтролером, що може створювати додаткове навантаження на мікросхему);
- Супервізор – стежить за змінами вхідної напруги та формує сигнал скидання для мікроконтролера під час увімкнення/вимкнення напруги;
- Апарати керування;
- Оптичний порт – може використовуватися для програмування або зняття показників безпосередньо з електролічильника.
Як працює електронний лічильник електроенергії
Він вимірює струм та напругу, передає оцифровані дані на табло та в пам’ять пристрою. Змінний струм і напруга впливають на електронні твердотільні елементи для створення імпульсів на виході. Їх число вимірюється відповідно до кількості активної енергії.
Електронний електролічильник складається з корпусу з клемною колодкою, вимірювального трансформатора струму та плати з електронними компонентами.
Що потрібно знати, перш ніж купити електролічильник
В Україні на законодавчому рівні дозволено купувати та встановлювати електролічильники залежно від побажань користувача.
Асортимент таких товарів величезний: на ринку є пристрої вітчизняних виробників та відомих закордонних брендів. Ціни на них досить високі та здебільшого залежать від комплектації, фірми-виробника, функціональних можливостей та інших особливостей. Якщо вирішили замінити старий лічильник на більш сучасний для економії електрики – зважте всі за і проти. Якщо купити першу-ліпшу модель, високий ризик викинути гроші на вітер і не отримати бажаної вигоди.
Щоби не переплачувати та скористатися всіма перевагами, визначте для себе такі моменти:
- Монотарифна чи мультитарифна модель? (Перший варіант буде значно дешевше, тому якщо вирішили обрати «багатотарифник», прорахуйте, через скільки окупиться його вартість);
- Підтримка АСКОЕ (впливає на вартість);
- Однофазний чи трифазний (залежно від мережі).
Перш ніж купити електричний лічильник, обов’язково врахуйте:
- Точність (клас точності зазначений у паспорті та на самому приладі);
- Термін гарантійного сервісного обслуговування (здебільшого – 5 років);
- Тривалість служби (здебільшого від 15 до 30 років);
- Часовий проміжок між обов’язковими технічними перевірками;
- Тип індикатора.
Під час купівлі перевіряйте пломби, заводське тестування та фіксацію початкових показників у паспорті (мають бути завірені печаткою)!
Деякі лічильники мають низку додаткових технічних переваг:
- Підсвічування дисплея індикації;
- Можливість кріплення на DIN-рейку;
- Різні способи збору даних (через кабель, радіоканал, з допомогою PLC-технології тощо).
Наявність цих додатків не суттєво позначиться на ціні, але вони досить корисні, тому на них теж звертайте увагу.
Як і де краще купити електронний лічильник електроенергії
Продаж електролічильників – один із головних напрямків інтернет-магазину «Аxiomplus». Ви можете самостійно вибрати та замовити оптимальний варіант, скориставшись відгуками клієнтів та підказками-параметрами в розділі.
Усі лічильники пройшли заводську перевірку, мають паспорти та гарантійний термін служби від виробника. Міжперевірочний інтервал становить 16 років (в середньому). Якщо під час вибору у вас виникли додаткові питання – з радістю відповімо на них.
Найкращий лічильник для домашнього використання. Довго обирав лічильник для встановлення в своїй оселі, натрапив на статтю про даний лічильник де були тільки позитивні відгуки. В порівнянні з "аналогами" (у сусіда НІК 2102 ….) якість відчувається навіть коли тримаєш лічильник в руках. А тут ще й можливість купівлі лічильника з усіма «бумажками» (як мені пояснили в магазині) для його встановлення вдома. В Київенерго замовив послугу встановлення лічильника, обіцяють через півтора місяці виконати встановлення, буду чекати (послуга коштує близько 200 грн).
сам факт купівлі засобів обліку має гнітити користувача (100% політика держави). Повірка має бути максимальна, наразі пишуть 16 років , свіженький бажано (поточний рік виготовлення).
Как только узнал о ночном тарифе, решил за свои деньги подключить. Кстати, у вас кажется прочитал эту статью. У меня Nissan Leaf, я его в ночью заряжаю от станции, а так свет в два раза дешевле, почему бы и нет? Сходил в РЭС, написал заявление, они хотели продать свой счетчик, но я решил принципиально у них не покупать (спасибо, Порох подписал нормальный закон). В общем, нашел этот счетчик на Аксиоме, как раз был в списке РЭС. заказал еще параллельно параметризацию. Боялся, что в РЭСе не примут, но менеджер пообещал в таком случае возврат. Покупал для себя, потому специально не брал самый дешевый счетчик.
К счастью, приняли, поставили, все работает. Теперь кайфую от того, когда ставлю Leaf на зарядку. Средняя платежка за свет подешевела на 30-40%.
к счетчику вопросов пока нет, еще месяца не прошло после установки. Если и возникнут, гарантия на него 2 года. А магазин хочу похвалить и порекомендовать. Когда у меня стал вопрос перехода на тариф день-ночь, определилась с моделью счетчика, зашла на сайт «Ник», там нашла список официальных магазинов. Этот был удобнее всего территориально. Оставила заявку на обратный звонок, со мной связался в течении получаса менеджер Анатолий. Подтвердил, что нужный счетчик есть на складе, я заехала за ним в пункт самовывоза в тот же день. Вроде бы простая схема, но к сожалению, как показывает практика не всегда все так быстро и просто в интернет магазинах.
Дуже якісний і надійний лічильник. До цього стояв НІК 2102-02, який справно працював але нажаль застарів. Захотілося перейти на тарифній облік і щоб потім голова за цей лічильник не боліла. Почитавши відгуки про НІК і його вічні проблеми з батарейками шукав лічильник типу поставив і забув. Розглядав варіант Енергомєри, але такий вже стоїть у родичів, за рік годинник збився на 40 хвилин. Дуже радий що знайшов цей недорогий прилад який добре виконує свої функції. Рекомендую цей лічильник, а також просто переходити на двозонний облік тим у кого бойлери, набагато вигідніше.
імхо під купання у бойлері воду гріти, 24 години гріти воду надармо не є доцільно.
Типичный дешманский счетчик, с кучей недостатков.На морозе тухнет экран, но это не единственная его проблема. Если ставить под систему АСКУЭ, тогда этот вопрос в принципе решаем, РЭС будет получать показатели дистанционно, а пользователь может их увидеть на сайте. Но, если бы это был единстувенный недостаток. Есть проблемы с герметичностью, при наружной установке корпус внутри может потеть с вытекающими последствиями. В квартирном щитке может быть и проработает некоторое время, но я бы не питал особых надежд. Качество отстойное. За такие деньги можно купить более-менее нормальный Ник, тоже многотарифный. Если собираетесь подключать ночной тариф, не берите этот счетчик, выбросите деньги на ветер.
Начитался о многотарифном счетчике и себе захотелось. Заказал у вас, привезли, электрики подключили и поставили на учет. На все про все потратил неделю, думал уйдет больше времени. Получилось очень выгодно, особенно с электроотоплением. Теперь экономлю по 150-200 грн в месяц, стирку теперь жена закидывает тоже только на ночь. Машинка автомат, сама стирает по таймеру. Посоветовал другу, теперь тоже себе хочет поставить, уже второй месяц хочет.
Поставил себе этот счетчик, когда узнал о двухтарифном учете. Кроме него, еще заплатил за параметризацию, какой-то там контроль и установку, но все равно получилось недорого. В рэсе написал заявление, мне объяснили что почем, забрали счетчик. Через неделю подключили, я переподписал договор. Теперь с женой включаем ночью стирку и даже обогреватель иногда. Раньше почти им не пользовались. Что ж ждем первую квитанцию.
Подключал ночной тариф, как раз купил этот счетчик. Нравится цифровой дисплей, где ты видишь сколько электричества используется в реальном времени. Еще он малогабаритный, раза в два меньше чем старые механические счетчики. Дополнительно заказал в магазине параметризацию, получилось даже дешевле, чем в РЭС. После первого месяца пользования очень доволен, заплатил почти на 100грн меньше - мелочь, но приятно. Зимой, я думаю экономия будет еще больше.
Год назад коротнуло в щитке и автоматике вместе со счетчиком звездец пришел. В РЭС сказали счетчик больше не пригодный, нужно менять за свой счет. Нашел этот, красиво выглядит и недорогой, еще компактный, намного меньше, чем тот, что обгорел. Отвез рэсовцам, те поставили пломбы, заменили. Работает нормально с импульсной индикацией. Менеджер сказал, что корпус герметичный, но мне то все равно - счетчик в подъезде стоит.
Для ночного тарифа то, что нужно. Кстати, узнал о такой идеи с сайта Аксиом, очень вам за это благодарен. Счетчик герметичный, можно ставить даже на улице, у меня например висит на стене дома.Удобно, что можно подключить АСКУЭ - даже не нужно отправлять показатели, они обновляются на сайте автоматически. Плюс цифровой экран, намного красивее советской крутилки. За такие деньги качеством доволен, притом что счетчик уже полностью себя окупил. Начал больше пользоваться электричеством ночью, платежки стали худее на 100-150грн, зимой на 300грн!