!

Як розшифрувати маркування та вибрати автоматичний вимикач

Для ефективного захисту мережі вибирайте оптимальні параметри. Вони зазвичай зазначені в маркуванні.

З маркування нескладно розшифрувати найбільш значущі для вибору характеристики. Здебільшого в ньому вказується назва серії виробника, номінальний струм, часострумова характеристика тощо. Кожен бренд випускає бюджетні, оптимальні та преміальні серії, за ними легше зорієнтуватися з вибором. Насамперед варто визначити номінал.

Що таке номінальний струм?

Це максимальний струм, на який не реагує тепловий розчіплювач. Підбирається він за:

  • Перетином кабелю – площа зрізу має бути достатньою, щоби пропустити певне навантаження та не нагрітися вище безпечної температури;
  • Піковим навантаженням на лінії – сумарна потужність мережі в години найбільшої активності.

У пріоритеті завжди має бути перетин кабелю. Не можна ставити захист більше, ніж розрахований кабель, інакше він встигне сильно нагрітися, перш ніж спрацює автомат. Це може призвести до аварійної ситуації.

Перетин і навантаження взаємопов’язані. Річ у тім, що будь-який кабель пропускає навантаження, обмежене перетином. Воно розраховується ще під час планування. Наприклад, світлові лінії – малопотужні, для них достатньо 0,5мм² або 0,75мм², а для розеткових силових ліній – 1,5мм². Залежно від перетину підбирається номінал. Раніше ми вже писали статтю про те,як вибрати перетин кабелю..

Як розрахувати автоматичний вимикач

Він взаємопов’язаний із максимальним навантаженням і перетином кабелю, тобто знаючи хоча б один із параметрів, можна розрахувати інший. Для зручності скористайтеся таблицею вибору перетину провідника за потужністю.

Перетин провідника Номінальний струм Напруга
220В 380В
0,5 мм2 10А 2,4 кВт -
0,75 мм2 15А 3,3 кВт -
1 мм2 17А 3,7 кВт 11 кВт
1,5 мм2 23А 5 кВт 15 кВт
2,5 мм2 30А 6,6 кВт 19 кВт
4 мм2 41А 9 кВт 26 кВт

Якщо щиток розташований в приміщенні, вибирайте номінал наближений до сили струму. Якщо на вулиці – враховуйте температуру навколишнього середовища, оскільки вона теж впливає на характеристики.

Тепловий розчіплювач спрацьовує через біметалічну пластину, що під час нагрівання деформується та запускає механізм розриву контактів. У приміщеннях із мінусовою температурою пластина буде довше нагріватися, а значить спрацьовуватиме з затримкою, тому вибирайте менший номінал. Для встановлення в котельні, на вулиці під сонцем та інших місцях, де завжди жарко, краще обрати вищий номінал, оскільки розчіплювач навпаки спрацьовуватиме швидше.

Для розрахунків візьмемо середні значення. У побуті здебільшого використовується однофазна мережа, тому, з неї й почнемо.

Розрахунок для 220В

Якщо не знаєте перетин дроту, підбирайте номінал за сумарною потужністю споживачів. Розглянемо приклад, коли потрібно розрахувати захист для розеткової групи на кухні. Там постійно або час від часу працюють такі прилади:

Побутова техніка Потужність, Вт
Холодильник 400 Вт
Мікрохвильовка 1000 Вт
Блендер 300 Вт
Електрочайник 1000 Вт
Соковижималка 400 Вт
Разом 3100 Вт

Припустимо, що на соковижималку, електрочайник і блендер відведена одна розетка, тобто ці прилади можуть працювати лише окремо, а не разом. Беремо найпотужніший із цих трьох споживачів – чайник (1 кВт). Отже, максимальне можливе навантаження на мережу становить 2400Вт (2,4 кВт).

Щоби визначити силу струму (I), потрібно максимальну потужність (P) поділити на напругу (U). Значення I в піку становить:

2400Вт / 220В = 10,9 А.

Беремо найближчий номінал – 10А. Виникає питання, 10,9А – понад 10А, хіба тоді «не виб’є»?

Не встигне, тому що для нагріву біметалічної пластини потрібен час. Наприклад, якщо на автомат 10А подати 15А, то він спрацює приблизно через 8хв, а якщо 11А, то аж через 20хв. З огляду на, що електрочайник нагріється за 3–5 хвилин, мережеве навантаження впаде раніше, ніж спрацює розчіплювач.

У побутових мережах здебільшого встановлюють 32А або 25А на вводі, 16А або 10А – на розетки та 6А – на освітлення. Проте, щоб отримати ефективний захист від перевантажень, не полінуйтеся зробити розрахунки.

У приватних будинках та квартирах новобудов здебільшого робиться трифазне введення, для нього розрахунки відрізняються.

Розрахунок для 380В

Для трифазної мережі актуальна формула: I=P/(U × cosφ × √3).
Коефіцієнт потужності (cosφ) для побутової мережі умовно дорівнює 1, а √3 ≈ 1,73.
Уявімо, що вам потрібно захистити від КЗ трифазну електроплиту максимальною потужністю 4 кВт. Якщо увімкнути всі конфорки на максимальну потужність, сила струму складатиме:

4000Вт / (380В × 1,73) = 6,08 А.

Вибираємо найближчий номінал – 6А. Подібним чином розраховується номінальна сила струму і для інших трифазних споживачів. У будь-якому випадку, не ігноруйте розрахунок, тому що помилка може дорого обійтися.

Якщо неправильно вибрати номінальний струм?

Ви можете зробити дві помилки – узяти завеликий або замалий номінал. Якщо вибрати замалий, то під час пікового навантаження можливі хибні спрацювання. Це спричинить певні незручності, а також зменшить максимальну потужність приладів, що зможуть одночасно працювати від розетки.

Дехто свідомо обирає номінал «із запасом». Це робити недоцільно з двох причин:

  • Під час перевантаження проводка почне плавитися перш ніж спрацює розчіплювач. Через це може оплавитися розетка чи навіть виникнути пожежа;
  • Ви переплатите гроші, тому що вартість автомата залежить від номіналу.

Помилка під час вибору призведе до того, що у вас буде неефективний захист від перевантаження. Не варто ризикувати власним житлом чи навіть життям.

Іноді трапляються ситуації, коли номінальний струм обраний правильно, але світло однаково вибиває, хоча проводка ціла, а всі прилади нові і справні. Причиною може бути неправильна часострумова характеристика або характеристика розчеплення (її ще називають класом або типом автоматичного вимикача).

Що таке характеристика розчеплення та як її вибрати?

Побутова техніка з електричними двигунами спричинює пусковий струм, що може в кілька разів перевищувати потужність, зазначену в технічному паспорті. Наприклад, холодильник на 400Вт у момент підключення до мережі споживає 1000–1200Вт.

Щоби не було спрацювання на короткочасний стрибок навантаження, потрібна затримка. Тривалість цієї затримки та чутливість розчіплювача до пускового струму визначає часострумову характеристику.

У побуті використовуються три класи:

  • B – європейський стандарт із найменшою затримкою спрацьовування. Рекомендований для ліній без пускових струмів: освітлення, опалення, електроплита тощо;
  • C – має середню затримку спрацювання. Встановлюється на комбіновані розеткові та силові лінії, куди можуть вмикатися прилади з електродвигунами. Оптимальний варіант для будинків, квартир, офісів тощо;
  • D – з найбільшою затримкою, рекомендований для ліній із потенційно високими пусковими струмами: свердловина, система поливу, гараж, майстерня тощо.

У кожного класу визначена закономірність між перевантаженням і часом спрацювання. На її основі були створені криві вимикання.

Як видно з графіку, чим більше перевантаження, тим швидше спрацьовує розчіплювач. Під час досягнення певного навантаження, спрацювання відбувається миттєво, оскільки пусковий струм сприймається як коротке замикання.

Миттєве вимикання також залежить від часострумової характеристики:

  • B - 3-5 In;
  • С - 5-10 In;
  • D - 10-20 In, где In - номинал.

Щоби було зрозуміліше, уявіть що ви вибрали I

Дмитрий
06.05.2019

Все понятно и предельно толково изложено. Кстати, очень толковое замечание на счет того отключающей способности. Если посмотреть на немцев, как например Шнайдер Электрик, у них есть дешевая линейка, которая делается, если не ошибаюсь, в Болгарии, специально для стран третьего мира - преимущественно СНГ. Так отключающая способность 4,5кА, притом что для Европы делаются автоматы минимум с 6кА. Полностью соглашусь с тем, что лучше переплатить и взять автомат из более дорогой серии, но он будет надежнее и больше вероятность, что защитит от КЗ. Автоматы с 3 кА вообще стоило бы запретить, по крайней мере ставить на розетки, максимум домашнее светодиодное освещение, где впринципе невозможно КЗ больше 3 кА.

Ersin Köse
14.03.2023

Я повинен чітко не погодитися, перш за все я хочу це прояснити. Створення цих пояснень, безумовно, є добрим наміром, але якщо ви не розумієте зв’язків, оскільки це спеціальні знання, тоді ви насправді менш корисні.

Миряни відразу вірять всьому, що тут написано, але багато чого не так, як ви описуєте.

Сила короткого замикання в кА вказує на те, скільки кілоамперів пристрій може витримати стрибок струму.

Як ви правильно пишете, це не відбувається в домашній установці між розподільником і розеткою, це набагато складніша тема.

Ці струми короткого замикання у вищих діапазонах кА можуть бути досягнуті лише в напрямку електромережі, тобто до розподільного щита будинку. Тому абсолютно нормально використовувати 3,5 кА, якщо це дозволяють обставини.

Що я маю на увазі? Зараз ми говоримо про повний опір лінії між головним запобіжником! дистриб'ютора та охорона будівлі!

В інших сферах застосування, таких як промисловість, фактор шляху до трансформатора також відіграє велику і дуже важливу роль.

Щоб він був коротким, лише 1-й запобіжник у вашому розподільнику, тобто головний запобіжник, має мати такий розмір, щоб він міг витримати максимальний струм короткого замикання, який може виникнути.

І тут я теж можу дати вам все зрозуміло, у квартирі 6 мм² або 10 мм² цілком достатньо. Вони не мають поперечного перерізу 35 мм² або більше або що відстань до трансформатора становить лише 50 м.

Це завжди питання розрахунку, але ви повинні правильно знати основи та зв’язки.

Що тут не тільки неправильно, але й неправильно повідомлено багатьом людям у всьому світі, так це те, що запобіжник у розподільному щиті, незалежно від того, який NH чи LS, має такі розміри, що він безпечно спрацьовує на довжині, яка прокладена через розчіплювач струму короткого замикання менш ніж за 0,04 секунди.

Це факт, немає ніякого залипання контактів чи чогось іншого. Склеювання спричинене нагріванням, яке спричинене занадто малими розмірами вихідних отворів, гнучкими лініями в установках та іншими факторами протягом певного періоду часу.

Якщо ви зацікавлені, я можу надати вам інформативні зображення з таблицями та формулами, просто надішліть мені електронний лист.

Я додаю додаток до стандарту, як я вже сказав, є багато факторів, які професіонал повинен враховувати та враховувати під час інсталяції, і вони набагато глибші, ніж те, що ви можете підібрати та зібрати в Інтернеті.

Ця таблиця представляє найпоширенішу установку, одну трубу під штукатуркою та найвищу постійну температуру. Ви також побачите, що має значення, чи завантажуєте ви 3 чи 5 проводів одночасно, чи були також встановлені сусідні лінії та накопичення ліній.

Я хотів коротко торкнутися цього, але загалом можу вас заспокоїти, що в стандартних українських квартирах це майже нормально.

Тільки ви постійно підключаєте запобіжники неправильно, а саме живлення знизу, щоб біметал міг нормально працювати. 1x автоматичного вимикача RCD абсолютно достатньо, я бачив багато з 2-3, абсолютно безглуздо.

КА (опір струму короткого замикання) навряд чи буде актуальним в квартирі, оскільки магістральна розводка будинку вже є. Там відповідно встановлені більші запобіжники, які випускаються з більшою силою, не менше 6 кА. Як правило, магістральний розподіл повинен бути не менше 10 кА. Але він також може становити 6 кА, залежно від розмірів мережі від головного розподільника до трансформатора.

Завжди все обмірковується, загальні твердження в електротехніці, все, що відбувається поза квартирою, фатально, і так воно і є.

Ersin Köse
14.03.2023

А я забув найголовніше.

Запобіжник розроблено відповідно до опору до останнього споживача (розетки) ланцюга.З 3x1,5 мм², що становить 18 м, вам доведеться проїжджати на більші відстані з 3x2,5 мм².

Чому треба? Оскільки за замовчуванням розетка має розміри до 3500 Вт, тому фахівець повинен припустити, що туди підключений пристрій на 3500 Вт, а потім вже задається розміри всього іншого.

Будь ласка, забудьте про все інше, як пристрій має бути забезпечений, це зовсім інша тема, і не відбувається в розподільному щиті, але виробник піклується про це за допомогою відповідних схем або тонкодротових запобіжників у своєму пристрої.

Сергій
Сьогодні

Дмитрий - Шнайдер это не немцы, это французкий бренд, а все что делается под марко Шеайдер +EASY - это чистый китай....

Владимир
08.07.2019

Ребят, ну таких опечаток не бывает, как инженер с опытом вам говорю.

Владимир
10.07.2019

Теперь видно, что исправили, молодцы! =)

(Отредактировано согласно правилам размещения отзывов )

Нужна будет помощь, обращайтесь!

Axiom Plus
10.07.2019

Владимир, благодаря Вам там теперь нет ошибки.

Спасибо за внимательность.

Оксана
09.04.2019

спасибо большое за этот материал! Так понятно написано. Мне будет очень полезно, потому что предстоит переделывать всю электрику в квартире. Щиток комплектовать новый. И хочется хотя бы немного ориентироваться в теме, чтобы говорить примерно на одном языке с электриком. Будем считать с ним номинальные токи) Хотя выбор автоматов у вас в каталоге такой большой, что все равно придется консультироваться с кем-то из продавцов, но это уже ближе к делу.

Наталья
01.04.2020

Спасибо, очень подробно и доступно даже для меня, "чайника". А что вы можете сказать по поводу марок? Мой электрик настаивает, что надо брать ABB или Хагер, и только, что это самые надежные автоматы. Но, простите, они же и самые дорогие? Я не говорю о совсем дешевых, смотрю, что, например, на 16 ампер однополюсные и почти в 3 раза дешевле в каталоге есть. Но, если что-то среднее взять, оно же тоже сработает? Или я чего-то не понимаю?

Михаил
21.05.2020

Как вариант, можете взять IEK - тоже хорошие автоматы. Они хоть и китайские, но зато качественные и дешевые одновременно, для дома вполне сойдут. Не такие надежные, конечно, как ABB или Hager, но намного лучше тех, что “в три раза дешевле”. У них такая же конструкция, как у “европейцев”, но используется меньше наплавлений драгметаллов на расцепителях, хуже качество пластика, потому они немного уступают немцам. Это как раз хороший середнячок среди автоматов, но для большей безопасности все же лучше послушать электрика и переплатить. Если европейские автоматы неподъемные по бюджету, то среди “китайцев” лучше брать IEK.

Слава
07.06.2021

ІЕС - останнє, що я порекомендую встановити. Не один раз мав справу з ними. Ліньки довго писати. Факт один - раз ледь не вбило, бо жоден автомат не спрацював. Раз 5 замінював дифавтомати, бо не зводилися після перший декількох спрацювань

Антон
26.11.2022

Отличная учебная статья! Можно прямо добавлять в избранное, как источник всей информации по теме в одном месте.

Впервые узнал, что существует хар-ки отключающей способности при к.з. Думал, что если номинальный ток нагрузки 16А, то короткий и подавно прервёт. История со свариванием контактов пугает. Как я понял, откл. способность говорит о том, какой ток контакты автомата способны выдержать и не поплавиться. Т.е. контакты, рассчитанные на 3кА, при к.з. с током 6кА сварятся - пожар; а автомат на 10кА при токе в 6кА разомкнётся штатно.

Подскажите, как читать график "время срабатывания автомата от кратности превышения In"? Там красные линии поднимаются вертикально. Практический вопрос такой: если на входе в квартиру стоит автомат на 25А, возможна ли сварка токами 100-120А? Если нет, подскажите, какой наилучший вариант, чтобы и работа обычных бытовых приборов была защищена, и были возможны иногда такие строительные работы? Спасибо!

Ersin Köse
14.03.2023

Ні, зовсім ні.

На жаль, тут це пояснюється невірно.

Тема настільки глибша, що неспеціаліст може повністю зрозуміти її в повному обсязі та контексті.

B 16A означає B=3-5x і 16A = номінальний струм

Найгірший коефіцієнт — 5, на це ми й розраховуємо.

16х5=80А.

Спеціаліст повинен встановити свою лінію таким чином, щоб у разі несправності він міг забезпечити наявність струму короткого замикання на вимикачі не менше 80 А, щоб коротке замикання могло викликати розчіплювач струму ( магнітний) нижче 0,04 швидко та безпечно.

Алекс
14.03.2023

не корректно описанно. автомат может иметь защиту от перегрузки - и она онована биметалической пластине и выделяемого тепла на ней. вторая, защита от кз онована на електромагнитной катушки (электро магнит) и зависит не от тепла как написано а от тока кз. поэтому токи такие большие в зависемости от класса

Владимир
05.07.2019

Особенно порадовало про cos φ, рекомендую изучить матчасть, а потом писать технические статьи

Недоліки:
Видно, что автор не очень понимает банальную физику и математику, когда делает такие статьи.
Axiom Plus
08.07.2019

Владимир, если вы про опечатку в формуле, то спасибо за замечание, мы её тоже увидели и уже исправили.

Автор в ближайшее время посмотрит статью, и если найдет ошибки - обязательно исправит.

В остальном, конечно, пользователям более полезней было бы увидеть кроме оскорблений еще и детальное описание замечания.

Жанар Ералиева
10.04.2021

О, боже, что за нападки? Владимир, сами соберите материал напишите, с разъяснениями как раз таки мат части. А так критиковать каждый может