На щастя, іноді найкорисніші та ефективні господарські знахідки максимально прості технологічно та доступні фінансово.

Як, наприклад, автономне освітлення в будинку: зробив один раз усе «на совість», і ніколи не опинишся в непроглядній пітьмі, навіть у разі відключення електроживлення на всій вулиці чи у кварталі. Якщо, звичайно, продумати та впровадити все заздалегідь. Ми відразу відкинемо варіант із сонячними панелями, тому що він недоцільний для цієї мети. Можете переконатися в цьому самостійно прочитавши про вибір сонячних панелей.

Перший спосіб

Перший метод, який ми рекомендуємо розглянути - джерело безперебійного живлення. Чому? Розглянемо, наскільки варіант виправданий з економічної та технічної точки зору. Тривалість роботи безперебійника залежить від ємності АКБ і споживаної потужності підключених електроприладів. Для наочності розглянемо на прикладі.

Яке ДБЖ підійде для такого застосування?

Припустимо, мова йде про невеликий котедж площею 70 кв.м, де загальна споживана потужність освітлення в будинку становить ≈100Вт. Додамо ще підсвітку на вулиці ≈30Вт. Разом ≈130Вт.

Яке ДБЖ підійде для такого застосування?

Врахуємо, що одночасно все освітлення буде працювати вкрай рідко, навіть за стабільних 220–230В. Фактично після відключення в активному користуванні залишиться в кращому разі половина – і це у звичайному, стандартному режимі «ні в чому собі не відмовляти».

Отже, нам потрібно живити приблизно 65Вт «світла». А це означає, що з завданням впорається навіть дешевий безперебійник малої потужності 500–700Вт – забезпечить тривалість до 60 хвилин(!).

Так, наприклад, у LogicPower LPM-825VA автономність за повного навантаження складає 5–10 хвилин, а вихідна потужність 570Вт. Тобто, відпущений час для наших 65Вт:

570/65 = 8,8,

5 хв × 8,8 = 43 хв.

Тобто, освітлення в будинку протримається щонайменше 40 хвилин.

Розглянемо потужнішу модель LogicPower LP 1200VA на 720Вт з автономністю за повного навантаження 10 хвилин:

720/65 = 11,

10 хв × 11 = 110 хв.

Уже приблизно 120 хвилин роботи освітлення у звичному режимі. Й абсолютно незалежно від напруги в мережі. А якщо користуватися світлом більш ощадливо, ніж зазвичай, вбудованого акумулятора може вистачити й на 12 годин (тобто, на всю ніч).

До речі, якщо хочете, щоб у разі обриву напруги, можна було користуватися не лише освітленням, а й деякою побутовою технікою, ось тут ми докладніше розповіли про способи автономного енергопостачання.

А тепер поговоримо про не всім ще знайоме, але актуальне для епохи бурхливого розвитку світлодіодних технологій, зручне та універсальне рішення.

Другий спосіб: готовий комплект – драйвер з акумулятором

З’явився на ринку він порівняно недавно. І призначений для забезпечення безперебійного освітлення приміщень у разі непередбаченого відключення мережі 230В. Застосовується виключно для світлодіодних світильників, зате підходить для всіх типів. І ви не будете обмежені вибором стандартних аварійних світильників.

Оцініть перевагу: такі блоки живлення дають можливість зробити своїми руками будь-який світильник автономним.

Головне, щоби потужність споживання була не вище зазначеної в техпаспорті максимальної комутованої потужності БАЖ (наприклад, 200Вт). А максимальна тривалість автономної роботи завжди вказана – наприклад, 1 година або 3 години.

Особливо вигідно для малопотужного освітлення. Будучи самостійним продуктом, такий БАЖ сумісний із будь-яким брендом світлотехніки.

Заявлена тривалість служби теж вражає – до 10 років.

Найактивніший споживач на сьогодні – офісні приміщення. Достатньо однієї точки освітлення на OPEN SPACE приміщення, щоб у випадку відключення електроенергії спокійно зібратися та покинути приміщення.

А що заважає зробити так само у вітальні чи дитячій кімнаті? Або використовувати таку схему на вулиці чи в гаражі? Нічого.

Тільки враховуйте ступінь IP захисту під час визначення місця установки.

За умови, що потужність БАЖ усього 6–12Вт, світло в кімнаті протримається дійсно довго, і на добу має вистачити. Можна навіть улюблену бабусину люстру зробити «автономною».

Порівняння двох методів: переваги та недоліки

Щоби вибрати з двох запропонованих методів резервного освітлення оптимальний, варто зазнати їхні не завжди очевидні сильні та слабкі сторони.

Плюси та мінуси резервного освітлення з ДБЖ

Головне обмеження (і його не оминути) – спосіб електричної розводки. У старих будинках, де в щитку всього пара автоматів (на пів будинку кожен – десятиліття назад окремі лінії для освітлення не виділялися), такий спосіб не підходить. Тільки якщо нова проводка, або найближчим часом планується капітальний ремонт із заміною проводів і встановленням нового щитка.

Суттєве зниження резерву та ефективності на люмінесцентних лампах або лампах розжарювання, що споживають значно більше електроенергії. Не кажучи вже про галогенки – вони дуже швидко посадять акумулятор. Як варіант, доведеться розраховувати на більшу ємність, що підвищить вартість системи.

Низка моделей за відсутності мережі видають характерний пронизливий писк.

Уточніть під час купівлі, чи відключається звук. Інакше доведеться або тренувати нерви, або застосувати вандальський спосіб і перекусити дріт до динаміка (самостійне втручання в конструкцію та самовільний ремонт може спричини втрату гарантії).

Зазвичай вистачає малопотужного ДБЖ із вбудованими акумуляторами;

За необхідності можна докупити та підключити зовнішні акумулятори більшої ємності;

Порівняння для БАЖ:

Один БАЖ «потягне» за ціною практично як ДБЖ для всього будинку, при тому, що ви можете підключити лише одну точку освітлення;

Час автономної роботи обмежений, тому що акумулятор має не таку велику ємність.

Універсальність підключення.

Компактність. БАЖ просто підключається, його можна акуратно заховати, наприклад, у подвійну стелю – сам корпус невеликий, розміром із мобільний телефон;

Підходить для будь-якої електропроводки, не вимагає окремої групи для освітлення.

Що краще? Орієнтуйтеся на початкові умови

ДБЖ доцільний для таких умов:

  1. Планування відбувається ДО розводки електричної домашньої мережі, і в щитку виводиться окрема лінія;
  2. Світильники та лампочки виключно світлодіодні.

Якщо ж зміни в розводку ліній домашньої електромережі внести неможливо, є сенс поставити кілька окремих БАЖ.

Автоматичне перемикання на резервне освітлення

Ще одна перевага запропонованих способів – автоматизація перемикання «за замовчуванням». Для обох варіантів (і ДБЖ, і БАЖ) не потрібно ніякого додаткового обладнання. Під час обриву напруги перемикання на резерв відбувається автоматично. Додаткових елементів для перемикання вимагають інші джерела енергії (генератор, сусідній трансформатор), але це вже й інша історія.

А як щодо автоматизації вмикання та вимикання під час руху?

Запропоновані варіанти легко застосовуються зі стандартними датчиками руху, без будь-яких складнощів і особливостей. Нічого нового для них вигадувати не потрібно.

Підсумкові рекомендації

Усі козирі на руках, якщо роботи з організації електропроводки ще чекають. На підготовчому етапі легко передбачити організацію рентабельної та ефективної автономної системи резервного освітлення.

З погляду технологічності, економічної доцільності та здорового глузду оптимально купити джерело безперебійного живлення.

За умови мінімально можливого енергоспоживання для всього будинку достатньо скромних 1000–2000Вт, щоб автономне освітлення працювало до 24 годин.

Якщо ж корективи в проводку вже не внести, а пересуватися з кімнати в кімнату з ліхтариком або свічками не хочеться, вийти зі становища допоможуть компактні БАЖ. Підключивши у вітальні, кухні та дитячій кімнаті по одній лампочці, ви забезпечите достатній рівень комфорту та безпеки на 1–3 години.

Обидва варіанти технічно нескладні та доволі бюджетні. Вибирайте відповідний, а в разі сумнівів зверніться до наших фахівців. Ви будете готові до будь-яких аварій на лінії енергопостачання, залишається лише морально підготуватися до візитів менш передбачливих сусідів, які вирішили заглянути до вас «на вогник»:)