На сьогоднішній день, кількість електроприладів у середньостатистичного побутового споживача, за останні 10 років виросла маже в 1,5 рази. З кількістю приладів у нас відповідно виростає споживання електроенергії. Враховуючи, що за цей період вартість електроенергії для побутових споживачів виросла більше ніж в 2 рази, на виході маємо немаленьку платіжку, яка охарактеризує нову, значну статтю витрат. Тому, якщо є бажання зменшити витрати на електроенергію вдома та розібратись, яким чином це можна зробити, ласкаво просимо.
Отож всі методи економії або скоріше зменшення споживання електроенергії можна розділити на категорії:
-
Безпосереднє зменшення споживання за рахунок зменшення користуванням електроприладів
-
Модернізація існуючого житла більш енергоефективними приладами та автоматизація споживання електроенергії
-
Перехід на двозонний (двотарифний) лічильник.
Забігаючи на перед, одразу хочу попередити поціновувачів шари, її не буде. Як то кажуть, за все потрібно платити, і виходячи з вище вказаних категорій, якщо ви хочете зекономити, то Вам потрібно або спочатку фінансово вкластись або змінити свої звички. То ж почнемо з безпосереднього зменшення споживання електроенергії. Це можна досягти різними способами за рахунок зменшення роботи електротехнічного обладнання. Для прикладу, якщо відмовитись від щоденного приймання ванни, а обмежитись просто душем, то за рахунок зменшення витрат теплої води ми зменшуємо споживання електроенергії бойлером. Умовно кажучи, потрібно привчити себе вмикати світло тільки в тій кімнаті, в якій ви знаходитесь і вимикати його, коли Ви залишаєте її. Більше того, якщо Вам не потрібно освітлення всієї кімнати, наприклад під час читання книги, то не потрібно включати люстру на всю кімнату, достатньо включити місцеве освітлення у вигляді бра, світильника, нічник. Для освітлення книги буде достатньо, а споживання в рази менше. Адаптуючи таким чином свої звички, Ви можете почати економити без фінансових витрат на модернізацію свого житла.
Якщо Вам цього замало або Ви не бажаєте себе в чомусь обмежувати, можна взятись за переобладнання свого житла (модернізацію). В першу чергу, мова піде про новітні побутові приклади. Це прилади з класом енергоефективності А+, А++. Клас енергоефективності А++, як на мене, на сьогоднішній день не є доцільним. Якщо порівняти прилади класу А++ з класом А+, то різниця в економії незначна, а от різниця у вартості суттєва. Натомість якщо порівнювати класи В та А+, то тут вже сенс є, так як А+ може зекономити 30-50% електроенергії у порівняні з класом В. Крім того використання таких приладів, як посудомийна машина, мультипіч або скороварка не тільки зекономлять Вам електроенергію, а й звільнять Ваш час. Для прикладу, посудомийці для того, щоб відмити 30 тарілок, 30 ложок, 10 чашок, виделок, ножів та блюдець, а ще 10 келихів та 10 салатників, потрібно 10 л води і пару кіловат*годин електроенергії. Якщо це мити в ручну, то отримаємо близько 30-40 літрів теплої води, на яку потрібно буде витратити значно більше кіловат*годин і це без урахування Вашого часу біля мийки. В продовження апгрейду побутових девайсів замініть, чи одразу встановіть, індукційну кухонну плиту. Вона значно економніша за звичайну, хоча б за рахунок своєї швидкодії. Що стосується освітлення, я думаю не кому не потрібно нагадувати, що світлодіодні лампи та стрічки на даний момент це джерело світла, яке споживає найменше електроенергію. На сьогоднішній день, вартість таких ламп дуже демократична, тому використання люмінесцентних, а тим паче галогенових ламп і ламп накалювання, являється дуже затратним.
Але якщо у Вас навіть все освітлення світлодіодне, є можливість витрачати на нього ще менше коштів. По-перше використання димерів – приладів, за допомогою яких можна регулювати інтенсивність освітлення і тим самим споживання електроенергії. На сьогоднішній день є сенс використовувати їх на галогених лампах та лампах накалювання, так як ціна самих ламп не змінюється. Якщо говорити про регулювання світлодіодних ламп за допомогою димера, то крім спеціального димера, потрібно буде купити спеціальні світлодіодні лампи. Вони дещо дорожчі, більш ніж в 2 рази від звичайних LED-ламп. Чесно кажучи, при такій вартості питання економії сумнівне. Є простіші варіанти – LED-лампи із вбудованим димером. Вони мають три режими роботи – яскравий/середній/слабкий. Режим вибирається послідовним натисканням на клавішний вимикач. Враховуючи що лампи з димером дорожчі за звичайні на 40-50% і для них не потрібен окремий димер, цей варіант доволі цікавий. Всі сучасні стельові LED-світильники вже мають функцію регулювання освітлення, задання часу роботи, тому ними теж не варто нехтувати. По-друге, це використання датчиків руху та присутності. Кому це корисно? Це корисно тим, у кого є маленькі діти, які постійно забувають вимикати світло в санвузлах, ванних кімнатах. Тай чесно кажучи дорослі теж не завжди про це пам’ятають. Замість них це може робити датчик. В чому різниця між датчиками руху та присутності? Датчики руху реагують на, скажемо так, суттєвий рух, а датчики присутності або на незначний рух, або на теплове випромінювання людини, або і на те і на інше. Якщо ви полюбляєте усамітнитись на «білому товариші», то краще взяти датчик присутності. Так Вам не потрібно буде кожні 5 хв махати руками або створювати бурхливу активність в туалеті чи ванній, щоб датчик знов увімкнув світло після того, як ви заснули у теплій ванні або завмерли читаючи захоплюючий контент соціальних мереж. Ще одним напрямком економії є зменшення втрат тепла за рахунок рекуперації приточно-витяжної вентиляції. Нам потрібно провітрювати приміщення, чи то перед/після сну, чи то під час приготування їжі чи просто під час довготривалого перебування в кімнаті. Не для кого не секрет, що збільшений вміст СО2 не придає нам здоров’я, а надмірна волога не збереже наш ремонт від плісняви. А провітрюючи кімнату при мінусовій температурі, ми втрачаємо велику кількість тепла й відповідно грошей. При встановлені рекупераційної вентиляції, повітря яке надходить до кімнати нагрівається за рахунок теплого повітря, що видувається з кімнати. Коефіцієнт корисної дії таких систем 80%, термін окупності близько трьох років.
Також є системи «розумного будинку». Як стверджують розробники таких систем, за рахунок оптимізації роботи освітлення, опалення та інших систем будинку можна зекономити до 8% витрат. Але «розумний будинок» це більше про зручність та безпеку. Враховуючи що вартість такої системи десятки тисяч гривень, окупність буде на протязі десятків років.
І остання категорія – це перехід на двозонний лічильник. Суть цього методу економії полягає в тому, що ви можете платити в два рази дешевше за спожиту електроенергію. Але є деякий нюанс. Ця акція діє між 11-ю годиною вечора та 7-ю годиною ранку. Тому, якщо ви по натурі своїй сова, то це якраз для Вас, так як для отримання максимальної вигоди, ми повинні змістити роботу наших електроприладів саме у вище сказаний проміжок часу. Прання, готування їжі (якщо у вас електрична плита), прасування і таке інше потрібно робити вночі. Звичайно, не завжди є можливість і велике бажання прасувати та готувати їжу вночі, особливо якщо потрібно вставати рано вранці. Але наприклад посудомийку та пральну машину можна запрограмувати на робота саме вночі, а вранці прокинувшись розвісити одяг та дістати посуд. Якщо об’єм бойлера дозволяє, його роботу також можна налаштувати під нічний тариф. Для цього він приєднується до мережі через розетковий таймер. Він в свою чергу програмується під роботу з 23.00 до 07.00 і таким чином бойлер буде нагрівати воду вночі, а користуватись нею ви будете вдень. Єдина незручність, яка може виникнути, це малий об’єм бойлера, якого не буде хватати на весь день. Але навіть при малому об’ємі його можна запрограмувати не суто на нічний період, а трохи захопити денний тариф, наприклад з 23.00 до 12.00. В любому випадку найбільше витрата теплої води припадає на вечір, тому основна маса води буде грітись вночі.
Інтернетом шириться ще один спосіб використання нічного тарифу. Враховуючи сьогодення, багато споживачів мають зарядні станції. Тому в умовах відсутності планових та аварійних відключень електропостачання, можна заряджати станції вночі, а вдень ними користуватись. Якщо у Вас зарядна станція на 2кВт*год, то за рік, користуючись нею кожний день, Ви зможете зекономити до 1500 грн. Якщо у вас сучасна, дорога зарядна станція з 3000 циклами заряду/розряду, то куди б не йшло, але якщо у вас вона розрахована на 800 циклів, то використати їх за 2,5 роки зекономивши 4000 грн і вбивши станцію за 40000 грн – так собі ідея.
Звичайно можна використовувати енергію світла та сонця. Але в умовах багатоквартирного будинку це майже «анріал», а якщо й реально то потужності панелей, які Ви розмістите на балконі, явно не хватить, щоб покрити базові потреби. Тут потрібно знову ж таки залучати зарядну станцію чи інвертор з акумуляторами. Коротше складно, дорого, довго по терміну окупності, якщо вона взагалі буде. Ця ідея має право на життя але не для економії, а для наявності хоч якоїсь електрики під час «блекаутів». В приватному будинку використання сонячних панелей, вітряків і супутнього обладнання є доцільним. Але це дуже суттєве вкладання грошей, термін окупності може коливатись від 5 до 10 років, значна кількість варіантів реалізації і що саме головне – далеко не кожен зможе сам це реалізувати. Спираючись на наведені приклади економії, враховуючи ціну за е/е (впевнений вона буде тільки рости) та теперішній стан наших енергосистем запрошую всіх економити, бо коли економить кожний – виграють усі.