!

Правильна експлуатація зимового кондиціонера в режимі обігріву

Почнемо з приємного факту: будь-яка сучасна спліт-система не лише охолодить у спеку, а й нагріє приміщення в осінньо-зимовий сезон. Причому з рекордною ефективністю: за 1 кВт спожитої електроенергії вироблятиме щонайменше 3,5–4 кВт тепла. Це в 3,5–4 рази ефективніше, ніж будь-який з електрообігрівачів (тепла кабельна підлога чи звичний електроконвектор).

А продовжимо закономірне «але». Порушуючи правила експлуатації в морози, легко вивести дорогу техніку з ладу.
Ситуація ускладнюється тим, що ця функція ще недостатньо популярна, а на форумах можна зустріти прямо протилежні рекомендації та думки. У цій статті ви дізнаєтесь, за якими правилами повинен працювати кондиціонер у режимі обігріву взимку. Щоби було справді комфортно, затишно та економно.

Опалювати будинок традиційними «on-off»… недоцільно

По-перше, висока вартість переобладнання для експлуатації на нагрів – до половини ціни самої спліт-системи. По-друге, такий «кондер» із вовчим апетитом споживатиме електроенергію.

Інша справа – інверторні кондиціонери: завдяки регульованій потужності, вони забезпечують ефективний режим опалення, але лише за використання згідно з інструкцією, рекомендаціями виробника та… здоровим глуздом.

Що робити, якщо не працює режим обігріву?

Якщо в мороз ви помітили, що тепле повітря після включення не подається, не поспішайте з висновками про поломку. Швидше за все, відбувається попередній цикл налаштування та підготовки, що займає від 3 до 15 хвилин. Це нормально й не вимагає втручання. Якщо ж після закінчення більш тривалого часу ситуація не змінюється, зверніться в сервісний центр.

Самостійно ви можете лише переконатися чи справні батарейки, в пульті ДУ, чи всі налаштування виставлені правильно, за необхідності прочистити або замінити фільтр. А ось розбирати та намагатися ремонтувати внутрішній чи зовнішній блок не рекомендується. Причин для несправностей може бути багато. Не маючи спеціальних знань, розібратися в них складно, а ось погіршити ситуацію легко.

А якщо «без» зимового комплекту?

Під час вибору обов’язково звертайте увагу на технічні характеристики, конкретно на діапазон робочих температур. В інструкції зазвичай написано, що кондиціонер можна вмикати на обігрів за мінусової температури до -15°C.

Відразу попередимо: не варто сприймати цю рекомендацію буквально. Без спеціального утеплення допустима робота на нагрівання лише до -5°C.. Не нижче! І то, за невисокої вологості (до 40 %).

А для 100 % надійності порогове значення взагалі «нуль». У діапазоні -15–25°С (залежно від моделі) вмикати «на обігрів» можна лише за використання низькотемпературного зимового комплекту.

Які проблеми він вирішує:

  • Прогріває компресор для теплого старту;
  • Запобігає обмерзанню теплообмінника;
  • Підігріває дренажну систему;
  • Уповільнює швидкість обертання вентилятора зовнішнього блоку.

Він складається із регулятора обертів вентилятора, підігріву дренажу (для відведення конденсату з піддону), підігрів картера (для легкого пуску холодного компресора), термостат (в парі з підігрівом картера та підігрівом дренажу).

Не варто ігнорувати цю рекомендацію, інакше на зовнішньому блоці будуть намерзати бурульки-сталактити, що можуть пошкодити зовнішній блок та під час падіння завдати шкоди пішоходам, та припаркованим внизу автомобілям. Без належного підігріву також може вийти з ладу компресор, адже він буде працювати на межі можливостей.

До речі, якщо побачите в інструкції напис дрібним шрифтом на зразок «для більш стабільного функціонування за мінусової температури рекомендується встановити зимовий комплект», не ігноруйте. Все-таки не просто рекомендується, а необхідно – ризики того не варті.

ігноруйте. Все-таки не просто рекомендується, а необхідно – ризики того не варті. Тільки спеціальні серії в заводській комплектації із системою підігріву компресора та піддону підходять для експлуатації за серйозних морозів: -25–30°C. Ця морозостійка категорія називається «зимові кондиціонери». Наприклад, уся лінійка Alaska від Neoclima може працювати за -25°C.

Найяскравіший представник «кондерів-моржів»

Серія Heatcharge від Panasonic - розроблена насамперед, як ефективний засіб для опалення (постійного), хоча і класична функція охолодження присутня. Здебільшого продається в країни північної Європи, зокрема, у Норвегію.

Заточений конструктивно та технологічно на нагрівання в умовах екстремального морозу (продуктивність тестувалася за -35°C), він навіть під час розморожування* блокує надходження холодного повітря в будинок. Представники цієї лінійки вміють зберігати відпрацьоване тепло в компресорі, а тепле повітря подається в приміщення безперервно.

Для цього в конструкції передбачені: компресор у кожусі, безпластинчастий теплообмінник, у якому накопичене тепло перетворюється в енергію, а напрацьоване тепло накопичується в камері теплонакопичувачів.

Якщо ви не плануєте часто вмикати режим опалення за морозів нижче -5°C і повноцінно використовувати взимку, встановлюйте звичайну спліт-систему типу «зима-літо».. У міжсезоння, коли в оселі холодно та незатишно, вона стане справжнім порятунком, причому дуже економно споживаючи електроенергію.

До заявлених -15°C вмикати обігрів без зимового комплекту можна лише з перервами й на короткі проміжки часу, інакше багаторазово прискориться знос, і система просто достроково вийде з ладу. Не ризикуйте.

А далі відштовхуйтеся від того, чи потрібне додаткове «утеплення» чи достатньо того, що встановив виробник. Низькотемпературні комплекти часто поділяються виробником на групи: для моделей до 12 BTU і для високопродуктивних аналогів.

Отже, головне, що необхідно запам’ятати: взимку кондиціонер можна використовувати для обігріву тільки з зимовим комплектом.

Може виникнути питання: чому виробники відразу не випускають усі системи морозостійкими? Усе просто – тому що не всім потрібна ця функція. Левова частка з вироблених партій призначена для країн із теплим кліматом: Азія, ОАЕ. Там опалення ні до чого, а додаткова комплектація тільки збільшує вартість.
Вас, напевно, цікавить також ефективність роботи. Чи стабільні її високі показники чи все-таки знижуються за сильного морозу?

Так від чого ж залежить ефективність обігріву

Високі показниками продуктивності в порівнянні з будь-якими іншими електрообігрівачами мають побутові кондиціонери з функцією обігріву, оскільки на роботу компресора йде набагато менше електроенергії, ніж виробляється теплової енергії.

Проте, ефективність не завжди стабільна через вплив законів фізики.

Якщо економія електроенергії для вас у пріоритеті, під час вибору гріючого кондиціонера в технічних характеристиках звертайте увагу на показник COP (coefficient of performance). Це співвідношення теплової продуктивності до електричної потужності (в режимі опалення). У просунутих високотехнологічних лінійок він сягає 4,5–5: означає, що на кожну спожиту кВт⋅год він видасть 4,5–5 кВт⋅год тепла. Середній показник становить біля 3,5. Чим вищий показник, тим вигідніше опалення.

І тепер увага – важливо: у випадку зниження температури на вулиці параметр COP теж зменшується, а з ним і ефективність роботи всієї системи. Критична точка: -15°C «за бортом».

Чому? Працює обігрів за принципом використання різниці температур системи та зовнішнього середовища. Фреон набагато холодніший за навколишнє середовище, він вбирає надмірне тепло та передає його в приміщення, де встановлений внутрішній блок. Чим морозніше на вулиці, тим менший ΔТ, тим нижча фактична продуктивність. І тим вищі витрати електроенергії.

На фото крива ефективності

Тобто, кондиціонер буде працювати й за мінус 15, але ККД за такої температури буде наближатися до одиниці, що спожив, те й видав. Через це втрачається сенс використання, адже можна з таким же успіхом включити звичайний електроконвектор. За -5°C тепла в приміщення віддається більше. А найекономічніший та найефективніший режим – за невеликого «плюсу»: більше теплової енергії акумулюється, і нема потреби в підігріві зовнішнього блоку.

Тому завжди враховуйте, що температура взимку може опускатися нижче -20°C, і середньостатистичному кондиціонеру з нею не впоратися. А в міжсезоння чи в міській квартирі з радіаторами зовсім інша справа.

Тезово про те, як організувати опалення кондиціонером

Хочете організувати економічне опалення? Ось головні правила успіху:

  • Вибирайте модель із робочою температурою -15°C (або нижчою);
  • Встановіть (з допомогою професіоналів) зимовий комплект;
  • Майте на увазі, що за морозу -15°C ККД економмоделей без заводських зимових комплектів (цю нижню межу вказано в паспорті) знижується до одиниці, і чим нижчою є температура, тим нижча продуктивність. Найефективніший діапазон температур складає біля 0°C (до +5°C);
  • Якщо кондиціонер не гріє, перевірте налаштування та почекайте після ввімкнення кілька хвилин. Можливо, відбувається попередня підготовка до роботи.

Переконайтеся самі: пройшли ті часи, коли системи кондиціонування застосовували тільки для охолодження. Проаналізуйте особливості клімату, у якому живете, правильно вибирайте модель та грамотно використовуйте. Так ви зможете опалювати житло, не витрачаючи астрономічні суми за електроенергію.

І не забувайте: ефективність також залежить від компетентності та професіоналізму монтажників, тому не заощаджуйте на якісному монтажі.

*Розморожування – необхідний і важливий технологічний процес, коли на нетривалий час (до 10–15 хвилин) система переходить на охолодження, без обігріву. Це відбувається періодично. Інтервали визначаються одним із двох способів: для моделей бюджетного сегменту за заданим графіком (за таймером, наприклад, щогодини), для дорожчих сучасних – за потребою, за показниками спеціального датчику.

Влад
05.03.2019

У меня дома китайский кондиционер с зимним комплектом Leberg. Работает только в межсезонье, в сильные морозы стараюсь не включать. Дважды уже ломался, пришлось ремонтировать. Кроме кондиционера, в квартире еще есть электрообогреватели, их в включаю когда на улице ниже -10 градусов. А так кондиционер немного экономит на отоплении, так как потребляет мало электричества. Благодаря ему, до декабря обогревателями почти не пользуюсь.

Оксана
22.01.2019

Спасибо, полезно. Особенно про взаимосвязь эффективности и минусовых показателей на улице, никогда не задумывалась об этом вообще, теперь буду иметь ввиду. Пока только зрею, присматриваюсь к серии Аляска от Неоклима.

Роман
26.01.2021
Ольга Владимировна
10.12.2018

Так а если у меня старый не инверторный кондиционер. Его можно как то укомплектовать, чтобы он отапливал полноценно?

Константин
23.12.2018

Вы можете поставить «зимний комплект» стоимостью от $50, который включает: датчик с блоком регулятора вращения вентилятора, подогреватель масла компрессора и систему обогрева наружного блока. Но, дело в том, что использовать такой кондиционер в режиме обогрева можно будет при температуре на улице не ниже +5°C.

Система кондиционирования базируется на циркуляции хладагента с удалением конденсата, и при более низкой температуре может нарушиться физический процесс испарения и конденсации, что приводит к преждевременному износу и поломке самого кондиционера.

Обычного кондиционера с «зимним комплектом» хватит для обогрева осенью и весной, но зиму он «не переживет». Здесь лучше переплатить пару тысяч и купить специальный инверторный кондиционер, который работает в режиме отопления при температуре наружного воздуха от -15°С.

ALEXANDER
26.12.2021

Приобрёл инверторный кондиционер MITSUBISHI HEAVI INDUSTRIES SRC20ZSX-W (Япония) это просто зверь SCOR-5.20 отапливает помещение быстро и хорошо, очень экономичный (0.47) можно включать и не задумываться сколько kW на счётчике набежит. В другом помещении висит старенький MITSUBISHI ELECTRIC MSZ-GE35VA он тоже неплохой работает всё время эксплуатации (12 лет) исправно только потребляет эл.энергии в два раза больше. Я доволен обеими, это хороший выбор

Переваги:
Отлично отапливает зимой
Недоліки:
нет
Vladimir
08.02.2022

Популярная модель прошлого лета Tosot GS-09DW. До какой температуры он может эффективно работать на обогрев без доп. оборудования? Есть ли график от производителя? SCOP указан 4.6

Олег
22.12.2021

Поставили кондиционер BALLU Platinum инверторный. До 0 греет. Только температура падает дует чуть тёплым. Подключили все правильно. Заявлено - 15 ))