На перший погляд, може здатися дивним, але перший у світі кондиціонер був винайдений у результаті експериментів зі створення… осушувальної машини. У 1902 році Вілліс Керріер рятував поліграфічне підприємство, де від зайвої вологості порушувалися виробничі процеси. У підсумку жити стало комфортніше всьому людству.
Але бажано не просто встановити систему кондиціонування, а спершу розібратися в темі. Це той випадок, коли незнання не звільняє від відповідальності. Відповідальності за передчасний вихід дорогої техніки з ладу. Щоби вона служила довго та справно, користуватися потрібно розумно. Як мінімум, згідно з інструкцією. А ще краще – розуміти принципи функціонування та знати потенційні причини поломки чи неефективної роботи.
Як це працює?
Принцип роботи кондиціонера базується на простій фізичній властивості речовин: при конденсації виділяти тепло, а при випаровуванні – поглинати. У технології кондиціонування речовиною, що змінює агрегатний стан із відповідними наслідками, став фреон.
Часто в тих, хто поки не вник у тему, виникає нерозуміння: звідки кондиціонер бере повітря? Зовнішній блок обдувається вуличним, внутрішній – кімнатним. Повітряний потік із вулиці через кондиціонер не потрапляє в приміщення й навпаки. Про вентиляцію доведеться подбати додатково.
Останні кілька років популярні побутові настінні спліт-системи, що складаються з внутрішнього та зовнішнього блоків. Для розуміння процесу логічно розглянути їхнє улаштування та схему роботи. Розглянемо докладніше основні елементи конструкції.
Зовнішній блок
- Компресор як «серце» системи. Його функція – стиснення фреону та підтримка руху по контуру;
- Конденсатор – для охолодження та конденсації холодоагенту (забезпечує перехід із газоподібного стану в рідкий);
- Вентилятор, що обдуває конденсатор;
- Чотириходовий клапан (в конструкції реверсивних типу «літо-зима»);
- Плата керування – використовується в інверторних (на відміну від застарілих «on-off», інверторний кондиціонер працює з регульованою потужністю).
Внутрішній блок
- Випарник для нагріву холодного фреону з подальшим випаровуванням (переходом у газоподібний стан);
- Вентилятор для обдування випарника;
- Плата керування;
- Фільтри;
- Передня пластикова панель із решіткою;
- Жалюзі для регулювання напрямку повітряного потоку пультом дистанційного керування;
- Піддон для збору конденсату (виводиться назовні через дренажний шланг).
Принцип дії систем кондиціонування
Єдиний незалежно від типу, бренду та серії. Компресор, конденсатор і випарник з’єднані в замкнутий контур мідними трубками. Усередині контуру циркулює холодоагент із невеликою кількістю компресорного мастила. Схематично процес виглядає так:
- Фреон (з температурою приблизно 15–20°С і під низьким тиском) у газоподібному стані з випарника надходить у компресор.
- Компресор стискає холодоагент, його робочий тиск підвищується в 3–4 рази. Фреон нагрівається до 80–90°С і переходить у конденсатор.
- Позаяк конденсатор обдувається повітрям із нижчою температурою, холодоагент охолоджується та переходить із газоподібного стану в рідкий. На виході він на 10–20°С тепліший за температуру на вулиці і знаходиться під високим тиском. Водночас виділяється тепло.
- У процесі проходження через терморегулюючий вентиль тиск знижується до 3–5 атмосфер, фреон охолоджується, частина випаровується.
- З терморегулюючого вентиля суміш із рідкого та газоподібного фреону надходить у випарник (обдувається кімнатним повітрям). Там повністю переходить у газоподібний стан, водночас забираючи тепло з приміщення, де, відповідно, стає прохолодніше.
- Потім газоподібний фреон надходить у компресор, і цикл повторюється.
Принцип роботи кондиціонера на обігрів дзеркальний. Конденсатор і випарник функціонально міняються місцями.
З механізмом роботи розібралися, тепер подивимося, які неприємності підстерігають, якщо неправильно застосовувати спліт-систему.
По-перше, як ми вже побіжно згадали, не проводьте паралелі між кондиціонуванням і вентиляцією. Що відбувається з повітрям під час охолодження: спліт-система осушує повітря, не підмішуючи свіжого. Навіть преміумсерії з функцією підмішування не покривають фізіологічні потреби людського організму й на третину. Питання зволоження та вентиляції варто розглянути додатково.
По-друге, враховуйте особливості роботи інверторів. Намагайтеся заздалегідь, до настання жари, що виснажує, налаштувати комфортну температуру (зазвичай 22–25°С) – і компресор самостійно, регулюючи потужність, дбатиме про її підтримку, працюючи в щадному режимі і з максимальним ККД.
Як НЕ ТРЕБА робити: дотягнути до 30°С і вмикати охолодження на 16°С – різкі перепади температур шкідливі як вашому здоров’ю, так і компресору, що працює в такому випадку на знос.
«1000 і 1» причина того, що кондиціонер не охолоджує повітря
Насправді їх, звичайно ж, менше. Проте, будь-яка поломка настільки різко знижує рівень комфорту у квартирі, будинку чи офісі, що краще знати головні дестабілізуючі чинники. Щоб уміти швидше їх ліквідувати – самостійно або з допомогою професіоналів.
Найвідчутніша проблема – погано охолоджує (або, навпаки, не гріє)
Насамперед перевірте фільтри. Без періодичного догляду вони забиваються пилом, кіптявою, шерстю. Пластикову сітку для затримки крупного пилу та сміття необхідно знімати та мити кожні 2–3 місяці (або згідно з інструкцією). Можна частіше, головне, щоби вони завжди були чистими. Інакше перше, що станеться – зменшиться інтенсивність обдування радіатора та погіршення охолодження, як наслідок.
Якщо спліт-система не видає холод або видає його недостатньо, можливо, відбувається витік холодоагенту. Це трапляється зі старими або неякісно змонтованими моделями, або в результаті механічного пошкодження. Слід звернутися в сервісний центр для усунення витоку та дозаправки.
Не панікуйте, якщо інвертор «зима-літо» не вмикається на обігрів відразу ж після подачі команди. Налаштований правильно? Зимовий комплект у наявності? Тоді, швидше за все, ситуація в межах норми. Системі потрібно до 15–20 хвилин, щоби перебудуватися на заданий режим.
Помітили, що в режимі обігріву періодично не працює на тепло й по кілька хвилин дме холодним повітрям? Це періодичний необхідний за технологією режим розморожування (відтавання).
Важливість чистих фільтрів для здоров’я
Коли накопичений на сітці грубої очистки та ребрах радіатора пил змішується з конденсатом, під настінною панеллю може утворитися цвіль і грибок. Шкідливі мікроорганізми ростуть та процвітають, водночас поширюючись по кімнаті. Тому, крім регулярного миття та заміни фільтрів, рекомендується щороку проводити спеціальну мийку, замовивши відповідну послугу у фахівців.
Винятки – деякі моделі преміумсегменту з функцією самоочищення (такі представлені, наприклад, у Toshiba та Panasonic).
Спліт-система не реагує на пульт
Елементарна причина (і найімовірніша) – вийшли з ладу елементи живлення. Спробуйте замінити батарейки, протріть приймальне для сигналу віконце на внутрішньому блоці та світлодіод на пульті. Переконайтеся, що сигналу не заважають механічні перешкоди.
До речі, за необхідності увімкнути охолодження можна й без пульта, з допомогою кнопок керування на лицьовій панелі внутрішнього блоку. Але тільки для роботи в автоматичному режимі.
Отже, головні правила користування
- Перше – визначити власні потреби, та залежно від них вибрати оптимальні характеристики.
- Друге – дотримуватися рекомендацій в інструкції.
Якщо інструкції нема, не керуйтеся загальноприйнятими рекомендаціями чи порадами знайомих. Інструкція з експлуатації для різних серій може суттєво відрізнятися, для уточнення просто знайдіть свою модель кондиціонера тут і уточніть технічні характеристики та вимоги.
Щоби не виникало перевантаження (і зайвих кіловат на лічильнику), уникайте роботи на повну потужність. Закривайте вікна та двері, завісьте вікна шторами чи ролетами. Якщо зламався будь-який із блоків, звертайтеся в сервісний центр, не намагайтеся ремонтувати самостійно. Це занадто технологічний пристрій для звичайного домашнього умільця, тому замість розв’язання проблеми ви можете легко її посилити.
Якщо кондиціонер погано працює – не включається взагалі або не досягає потрібної температури, перевірте стан фільтрів, справність пульта дистанційного керування, оцініть наявність механічних пошкоджень. Майте на увазі, що економити на монтажі собі дорожче. Неякісна установка – причина безлічі серйозних проблем (наприклад, витоку холодоагенту).
Как же меня раздражает, когда люди тупят и доказывают, что кондиционер нагоняет «свежий» воздух. Буквально позавчера доказывала на родительском собрании в школе, что не проветривает он. Что детям в класс нельзя ставить, лучше простое частое проветривание. Глаза по пять копеек, как это не проветривает. Хорошо что и вменяемые родителя есть. Надо ссылку на эту статью в чатик скинуть.
Преимущество сплит-системы над старыми оконными кондиционерами в большем КПД. Насколько я слышал, у Panasonic КПД может достигать 500-600%, притом не только в режиме охлаждения, но и на обогреве. Получается кондиционером можно отапливать квартиру и это будет в 5-6 раз выгоднее, чем электроотопление. Японцы даже выпустили кондиционер с КПД больше 1000%, уже не помню какая фирма, так экономия получается 90%. Но цена такого суперэкономичного кондиционера очень высокая, придется долго копить на него или брать кредит. Окупаться он будет очень долго, как по мне это не стоит таких трат. У дешевых сплит-систем КПД меньше, около 300%, но и это хорошо.
Вы пишете, что вопросы увлажнения и вентиляции нужно рассматривать отдельно. Хотелось бы почитать материал на эту тему, не прельщает идея сидеть в з охлажденном, но закупоренном помещении. И насколько реально полезны всевозможные фильтры очистки? Смотрю, их куча, один другого краше, маркетинг в действии:) Если я живу за городом, рядом сосновый лес - можно не заморачиваться? Вот честно:)