Тарифи постійно зростають, тому питання «як заощаджувати на комуналці?» є дуже актуальним для українців. Але що робити, якщо в будинку повно побутової техніки, а відмовлятися від неї не хочеться?

У багатьох вдома встановлений бойлер, електричний котел чи плита. Гріти воду, готувати їжу та опалювати квартиру електроенергією значно вигідніше, ніж газом. Це однаково може бути дорого, проте на електриці найлегше заощаджувати.

В інтернеті можна знайти безліч способів заощаджувати, проте не всі з них ефективні, законні чи взагалі адекватні. На сумнівних сайтах часто пропонують купити «прилад», що нібито уповільнює лічильник. На яких законах фізики ґрунтується принцип роботи electricity saving box і тому подібних? Відповідь: на принципах псевдонауки, тобто це обман та звичайне шахрайство.

Виробники часто суперечать законам фізики, а іноді ускладнюють інформацію так, що простому споживачеві розібратися майже неможливо. Найчастіше стверджують, що в основі їхнього «унікального пристрою» використовується схема, що нібито вирівнює реактивну потужність у мережі, тобто компенсує частину електроенергії, чим і впливає на електролічильник.

Але у звичайних квартирах не використовуються лічильники реактивної потужності, оскільки вони призначені для промислових підприємств. Навіть якщо суто теоретично припустити, що подібний прилад обліку якимось дивом був встановлений у квартирі, «коробочка» не може на нього вплинути, оскільки компенсує мізерну частину електроенергії. Її вистачить хіба що для живлення світлодіодів на корпусі.

Не потрібно бути фахівцем, щоб усвідомити, що маленький пластиковий корпус із двома світлодіодами ніяк не може вплинути на електроспоживання в будинку. Суто теоретично, якщо зменшити потужність електрочайника, він буде споживати менше електроенергії, але вода буде нагріватися довше. Закон збереження енергії ніхто не скасовував.

Нечесних способів заощаджувати вистачає. На ринках, а особливо в інтернеті продається безліч сумнівних «диво-приладів». Здебільшого це звичайні муляжі. Щоби сконструювати пристрій, який теоретично зміг би «загальмувати» лічильник, потрібні дорогі комплектуючі, а ще в нього були б великі розміри та вага.

У цьому немає ніякого сенсу, оскільки крадіжка електроенергії рано чи пізно розкриється співробітниками енергослужб. Під час ревізії вони звіряють показники на декількох ділянках та спеціальним обладнанням знаходять місця «витоків». Винуватцю в кращому випадку «світитиме» штраф, у гіршому – відключення від електромережі та довга паперова тяганина в різних інстанціях. Якщо зважити всі ризики, виникне питання, чи рівноцінний ризик кільком зекономленим гривням? Навряд чи.

Раніше ми вже писали про те, як люди намагаються обдурити лічильники електроенергії, та до яких наслідків це може призвести. Раджу ознайомитися з матеріалом, якщо на вашому лічильнику висить магніт.

Замість того, щоби витрачати даремно гроші на «диво-прилад», краще замінити стару проводку у квартирі. У цьому дійсно є сенс, оскільки з часом опір провідників зростає, від чого вони нагріваються. Певна частина електроенергії витрачається на цей нагрів, тобто даремно. Проте є й більш ефективні способи заощаджувати.

«Виходячи, вимикайте світло»

На багатьох пострадянських підприємствах досі можна зустріти таку табличку.
Порада банальна, проте якщо часто залишити освітлення ввімкненим на всю ніч, то сума у квитанції за електроенергію може дещо зрости. Є декілька простих способів розв’язання цієї проблеми:

Другий спосіб часто використовується в коридорах, тамбурах, душових тощо. Подібні датчики – досить дешеві, до того ж можна вибрати оптимальний радіус чутливості залежно від розмірів приміщення.

Для квартири вони не дуже доречні, погодьтеся, буде незручно, якщо світло буде саме вимикатися в туалеті чи у ванній. Проте можна замінити всі лампочки (якщо ви ще цього не зробили). 6–7 LED споживають стільки ж електроенергії, як 1 лампа розжарювання, тому в цьому однозначно є сенс.

Вони не тільки енергоефективніші, а ще і значно довше працюють, а коштують майже так само. Навіть найдешевша китайська лампочка пропрацює 3–5 років, що в 5–10 разів довше. Також більша ймовірність, що вона переживе чергове коливання напруги.

Електроприлади – «пожирачі»

У дев’яностих люди вивішували продукти через вікно на мороз, щоби не вмикати холодильник. Дехто сміявся з дивакуватості своїх сусідів, проте раціональне зерно в їхніх діях все-таки є.

Згідно зі статистикою, третина енергоспоживання в будинку припадає саме на холодильник. Не дивно, адже він працює цілодобово, а якщо у квартирі є ще й морозильна камера, то рівень енергоспоживання буде ще вищим.

Проте не варто все вимикати й вивішувати продукти через вікно, зараз цей спосіб буде виглядати дивно, та і працює він тільки взимку. Набагато доцільніше встановити холодильник із класом енергоефективності «А +» або вище. Він буде споживати значно менше електроенергії, ніж старий аналог, випущений понад 10 років тому.

«Середній» побутовий холодильник споживає вдвічі, а то і втричі менше електроенергії. ніж такий же, але випущений у 90-х. Подібну тенденцію можна прослідкувати й на прикладі інших побутових приладів. За співвідношенням продуктивності до витраченої енергії визначається клас енергоефективності побутової техніки.

Максимальний показник «А+++» виробники присвоюють за різними критеріями, проте за основу завжди береться рівень середнього енергоспоживання за рік.

Це не означає що потрібно викидати все, що є в будинку з датою випуску понад 10 років, але не зайвим буде пам’ятати про енергоефективність, як важливий критерій під час наступної покупки нової техніки. Це правило допоможе не тільки заощаджувати, але і зменшить навантаження на мережу.

Взимку «левова частка» електрики може витрачатися саме на опалення. Щоби мінімізувати втрати тепла, потрібно утеплити стіни та не відчиняти зайвий раз вікна. Для провітрювання краще використовувати рекуператори та провітрювачі.

Рекуператор зберігає від 70 % до 96 % тепла під час провітрювання (дані виробника Vents). Ефективність залежить від ціни, показник 70 % притаманний здебільшого для дешевих моделей, а 96 % – для преміальних.

Замість звичного нам котла або електроконвектора вигідніше використовувати тепловий насос типу повітря-повітря - Зовні схожий на звичайний побутовий кондиціонер, але в нього інша конструкція, розрахована спеціально для обігріву взимку.

Він споживає 3–5 разів менше електроенергії, ніж електрокотел, виробляючи ту саму кількість тепла.

Замість перетворення електричної енергії в теплову, він перекачує тепло з вулиці (землі або води) через холодоагент, завдяки чому ККД може досягати 400–500 %, а в преміальних моделях навіть 800%.

Єдиний недолік у тому, що ціна підходить далеко не всім. Щоби добре заощаджувати, спочатку доведеться добре заплатити. Раніше в нас уже публікувався матеріал про те, як швидко окупається опалення кондиціонером. За посиланням можете ознайомитись із детальними розрахунками, та на прикладі них провести власні, щоби зрозуміти, наскільки раціональною для вас буде така покупка.

Використовуйте побутову техніку лише в разі необхідності. Вимикайте з розетки «зайві» прилади, особливо, якщо плануєте кудись піти на тривалий час.

Економія електроенергії з допомогою нічного тарифу

Хоч як би парадоксально це не звучало, але можна платити менше з допомогою лічильника. У продажу давно вже з’явилися багатотарифні лічильники що в період із 23:00 до 07:00 активують нічний тариф та рахують витрачені кіловат-години за вдвічі нижчою ціною.

Щоби заощаджувати, можна запланувати після 23:00 прання, миття посуду чи ввімкнення бойлера. Чим більше електроприладів вмикати вночі, тим більшою буде вигода, а значить швидше окупиться заміна лічильника.

Навіть якщо не змінювати звичний режим дня, у кожному будинку є техніка, що працює цілодобово: холодильник, електроопалення, освітлення подвір’я тощо. Нічний тариф допоможе заощаджувати близько третини електроенергії.

Для підключення нічного тарифу потрібно всього лише написати заяву в енергопостачальну компанію та оплатити заміну приладу обліку. Доведеться відразу заплатити невелику суму за купівлю, с параметризацію підключення та почекати кілька тижнів, але за умови активного споживання електроенергії вночі витрати окупляться впродовж року чи, навіть, швидше.

Прилади для економії електроенергії

Щоби не відволікатися та не встановлювати нагадування, коли прийшов час включити пральну машину чи бойлер, непогано було б ці та інші процеси автоматизувати. Нові побутові прилади можуть комплектуватися функцією запланованого старту, але що робити зі старою та менш прогресивною технікою? Її можна автоматизувати з допомогою таймера відключення. Він просто вмикає і вимикає живлення залежно від виставленого часового проміжку.

Так само не дуже зручно постійно вимикати бойлер із розетки, але й цю проблему легко вирішити. Можна просто налаштувати «зручний» час для нагріву води. З огляду на те, що люди здебільшого користуються душем вранці та ввечері, для ранкового душу оптимально виставити 5:00–7:00, щоби вода нагрілася за останні дві години нічного тарифу.

ТВключення живлення можна налаштувати за кілька годин до повернення з роботи, цього часу цілком достатньо, щоби нагрілася вода. У такий спосіб протягом дня електроенергія не буде витрачатися на підтримку температури.

Так можна витрачати на 25–30 % менше електроенергії.

Подібний принцип доцільно застосовувати і для опалення. Для контролю подачі живлення можна встановити дешеве реле часу. Воно не прив’язується до актуального часу доби, а відстежує фактичну тривалість роботи мережі від старту.

Якщо квартира опалюється обігрівачами або електричною теплою підлогою, можна налаштувати їх так, щоб обігрів вмикався на півгодини кожні декілька годин.

Так протягом дня буде підтримуватись оптимальна температура, а електроенергії буде витрачатися на 15–20 % менше.

Для більш точного контролю кліматичної техніки краще використовувати температурне реле. Воно контролює роботу мережі за температурою повітря, що вимірюється виносним або вбудованим датчиком температури. Це зручно тим, що можна увімкнути обігрів на максимум, а коли в приміщенні стане тепліше встановленої межі, живлення вимкнеться. Повітря буде поступово охолоджуватися, доки датчик не відреагує і знову не включить опалення

Для електричного опалення це навіть краще, ніж регулювання роботи за часом, тому що так можна контролювати точну температуру. Це оптимальний варіант для дешевих обігрівачів без точного регулювання потужності. Просто увімкнули на максимум і залишили «як є», усе інше за вас зробить реле/

Такий метод дозволить заощадити не менше 20 % електроенергії, що витрачається на опалення.

Щоби заощаджувати ще більше, у приватному будинку, крім опалення можна ще оптимізувати зовнішнє освітлення. Для цього підійде сутінкове реле, що керується датчиком світла: як тільки на вулиці сутеніє, вмикається освітлення та працює до ранку.

У такий спосіб освітлення можна використовуватися ефективніше на 30–50%.

Подібну схему давно використовують рекламщики для підсвічування лайтбоксів та рекламних банерів: коли на вулиці темніє, автоматично вмикається підсвітка.

Также можно настроить и внутреннее освещение. Когда Вы заходите в коридор или поднимаетесь по лестнице, необходимо включить свет, но чтобы потом выключить придется возвращаться.

Подібним чином можна налаштувати і внутрішнє освітлення, наприклад, на сходовому майданчику чи в під’їзді. Додатково можна підключити сходове реле, щоби можна було вмикати й вимикати світло з декількох місць.

Підсумкова економія буде залежати від потужності освітлення, але в такий спосіб можна витрачати на 10–15 % менше електроенергії.

Можна комбінувати кілька методів із перерахованих, це допоможе ще більше заощаджувати на комунальних платежах. Вони всі дієві та вже давно доступні. Може здатися, що розібратися з усіма цими пристроями складно, зате порахуйте, скільки коштів вони допоможуть заощадити через місяць, півроку чи рік.

Скільки можна заощадити електроенергії

Платежі за електроенергію – далеко не найменший пункт комунальних витрат, але ми рідко замислюємося над тим, як багато електрики витрачається даремно.

Це можна порівняти з погано закрученим краном. Коли з нього повільно капає вода, може здатися, що втрати не такі великі, але за добу набіжить повна ванна. Аналогічно, якщо забувати вимикати за собою світло, залишати ввімкненими електроприлади, не щільно закривати холодильник, то за середня сума у квитанції може суттєво вирости.

Раціональне використання електроенергії допомагає зменшити щомісячну комуналку. Найпростіші реле можна просто увімкнути в розетку і встановити оптимальні налаштування. Для покупки знадобиться невелика сума коштів, але завдяки економії вона швидко окупиться. Вигода стане помітною вже з першого місяця, бо платіжка буде трохи «худішою», ніж завжди, а з часом можна заощадити немаленьку суму.

Максимальна оптимізація енерговитрат дозволяє заощаджувати приблизно 40–50 % від щомісячного споживання.

Вибирайте найкращий спосіб, щоби заощаджувати, залежно від індивідуальних особливостей. Порахуйте, на що витрачається найбільше електроенергії та подумайте, як її можна заощадити, а ми допоможемо вибрати найкраще обладнання за вигідною ціною.