- Що можна об’єднати в систему освітлення
- Чим шкідливі часті вмикання та вимикання?
- Особливості встановлення
- Які параметри впливають на вибір місця установки
- Підключення до електромережі
- Основні схеми
- Готовий комплект «2 в 1»
- Поради що до підключення
Правильно зібраний комплект – це вже повноцінна автоматизована система освітлення, а, значить, комфорт використання та заощадження електроенергії.
Але які прилади можна поєднувати? Купувати прожектор і окремо датчик руху для нього (далі ДР) чи вибрати готовий комплект? Як у результаті правильно все це підключити?
Схеми завжди додаються в інструкції, а часто ще й на пакувальній коробці та кришці приладів. Однак на практиці питання можуть виникати.
Варіант 1 – що можна об’єднати в систему освітлення
Для автоматизації підійдуть не всі моделі. Конструкція для відкритого розміщення повинна складатися з пиле та вологозахищених елементів (щонайменше зі ступенем захисту IP65), а також витримувати широкий температурний діапазон (бажано від -40 до +50°С), а також мати стійкість до впливу УФ-променів.
Можливий також варіант використання ДР з IP44 (таких у продажу більшість), проте встановлювати потрібно під навісом (за рекомендацією виробників).
Який прожектор можна використовувати з датчиком руху?
Найкращий варіант для роботи з ДР - світлодіодний прожектор, оскільки він миттєво вмикається і стійкий до частих вмикань-вимикань. Підійдуть також старі з лампами розжарювання або з потужними галогенками.
А ось будь-які газорозрядні лампи (включно з люмінесцентними) у такому випадку будуть неефективні: вони не люблять частих вмикань/вимикань і, до того ж розпалюються не відразу, а поступово.
Що стосується вибору ДР: у 99 % випадків у системах освітлення використовуються інфрачервоні моделі. Вони спрацьовують на пристойну відстань (недорогі моделі до 5–10м, хороші німецькі – до 15 м), мають легко регульовані налаштування, і доступні за ціною.
Проте, можуть помилково спрацьовувати (наприклад, на тварин), хоча це коригується в налаштуваннях чутливості. А можуть, навпаки, не спрацювати: на непрогрітий автомобіль взимку або через фізичні перешкоди – дотримуйтесь рекомендацій щодо встановлення.
Тут описані причини: чому не працює датчик руху.
Куди ставити прожектор?
Це залежить від його характеристик та особливостей освітлюваної ділянки.
Кронштейн для кріплення зазвичай йде в комплекті. Визначте оптимальне місце установки, щоби територія освітлювалась як слід, а далі потрібно підвести кабель живлення.
Підійде провід марки ПВС перетином 0,5–1,5 кв.мм Якщо мова йде про один, вистачить ПВС 2х0,75 кв.мм Прожектор підключається до кабелю вже після того, як змонтований.
Зверніть увагу: кабель на вулиці, необхідно заховати в стійку до впливу ультрафіолету чорну гофру, щоби захистити ізоляцію від руйнування.
Які чинники впливають на вибір місця установки датчика
Насамперед потрібно враховувати кут огляду конкретної моделі:
- Настінні та ті, що вкручуються в патрон, зазвичай мають кут сприйняття 120–150°;
- Стельові забезпечать огляд на 360°;
- Змінний кут огляду 360° та 180° – у моделей із двома способами установки.
Зона виявлення в конкретної моделі і є головним критерієм, що визначає місце монтажу. Зіставте свої потреби в освітленні та дальність спрацювання. Хороші німецькі «доб’ють» і на 16 метрів. Але, якщо двір невеликий, доцільніше заощадити та встановити недорогу модель із дією на 3 метри.
Що потрібно знати про встановлення та експлуатацію
У зону видимості не повинні потрапляти об’єкти, що випромінюють світло та тепло. Не встановлюйте поблизу дерев, кущів, госпбудівель, які можуть перекривати видимість.
За необхідності для зручного монтажу докуповується перехідник і пластикові підкладки: для розміщення в кутку, на металевих дверях. Усі технічні питання можна розв’язати.
Як виконати підключення датчика
На практиці це нескладно: цей елемент замикає або розмикає електричну мережу. У комплекті йдуть клемники, причому частіше використовуються гвинтові.
Прямо на корпусі є маркування зі схемою. Ви можете виявити тиснення на пластику: буква L зі стрілкою позначає місце підключення фазного проводу, N – нульового.
До зазначеного L зі штрихом і стрілкою напрямком «від колодки» відводу підключається дріт, що йде до прожектора.
Якщо допустити помилку та підключити некоректно (правильно фаза (L, коричневий провід) і нуль (N, синій)), пристрій не працюватиме – індикатор не загориться.
Основні схеми підключення
Схема підключення «ПІСЛЯ» вимикача.
Схема підключення датчика «ДО» вимикача.
Тут ДР підключений безпосередньо до мережі, а світло через вимикач до ДР.
Якщо потрібно вмикати світло через вимикач паралельно, щоб освітлення працювало, незалежно від руху об’єктів на території.
Схема підключення з паралельним вимикачем
У такому випадку завжди можна переключитися на ручний режим керування.
Ця ж можливість подається в спрощеному вигляді в більш функціональних європейських моделях преміумсегменту (наприклад, у виробника Theben), де використовується окремий вихід для вимикача.
Варіант 2 – готовий комплект «2 в 1»
І, нарешті, розглянемо найпростіший, і тому поширений варіант: коли прожектор із датчиком руху йдуть у єдиному комплекті заводської збірки.
У такому випадку потрібно просто прикріпити корпус у потрібному місці, підключити дроти живлення та виставити налаштування з огляду на власні потреби.
Відкрийте кришку та приєднайте кабель до вільних клем, а інший кінець до найближчої розетки. Синій – нуль, коричневий – фаза, жовто-зелений – заземлення (його може й не бути). Ще в ідеальному випадку на групу в щитку ставиться окремий автоматичний вимикач номіналом 6-10А.
Однак не завжди зручно використовувати поєднану конструкцію. Тоді доцільніше встановити датчик окремо від прожектора на відстані кількох метрів, щоби він спрацьовував в одному місці, а світло вмикалося в іншому.
Наприклад, на вході у двір (у зоні дії) вловлюється рух, і над ганком вмикається прожектор, щоби ви пройшли вже освітленою доріжкою.
Поради щодо підключення
Розглянемо поширені випадки з відповідними рекомендаціями.
Кілька датчиків для одного джерела світла
Щоби підключити ще один, додатковий ДР. Наприклад, коли вбудований елемент не охоплює всю необхідну зону. Тоді виконуємо підключення за схемою:
Схема підключення другого датчика руху
Ще один варіант – використовувати спеціальні моделі з можливістю підключатися в ланцюжок (в яких є режими Master/Slave). Наприклад, такі є у Theben в серії ThePrema.
Підключення функції регулювання освітленості
У більшості випадків світлоконтролюючий вимикач уже вбудований у корпус. Якщо ж функції регулювання освітленості немає, то можна встановити виносне фотореле. Підключається так само як ДР. Зверніть увагу, що його не можна направляти на джерело світла, щоб уникнути спотворень сприйняття та роботи системи. Також можна до системи купити таймер відключення - якщо потрібно, щоб освітлення працювало за встановленим розкладом.
Якщо у вас залишилися питання – звертайтеся до наших консультантів за телефонами на сайті або через форму зворотнього зв’язку.
Еще есть видео (для наглядности можете добавить)
А можете це все на українській написати. Російська у нас не дуже популярна.
Іване, дякуємо Вам за пропозицію. Це дуже слушне зауваження і ми вже розглядаємо таку можливість і працюємо над україномовною версією всього сайту. Та через те що це процесс не швидкий, технічні статті украінською зїявляться трохи згодом.
Сподіваємося, шо і існуючий матеріал став Вам у нагоді.
рік пройшов , а модератор кацап на украінську не справив інструкцію....
У меня на гараже стоит прожектор с датчиком. Удобная вещь, как только подхожу, чтобы открыть ворота, свет автоматически зажигается. Поставил задержку на 3 минуты, как раз нормально, чтобы завести и прогреть машину. Датчик хороший, немецкий Хагер, и достаточно чувствительный. Реагирует даже на мелкие объекты, потому всю ночь пугает соседских кошек, и воров, надеюсь, тоже)
А какой датчик лучше поставить во дворе, чтобы свет автоматически включался минут на 15, когда кто-то заходит? Двор и дом частный. Хочу, чтобы было и удобно для себя, и воров отпугивать, мало ли чего.
Ставьте элементарно светодиодный прожектор в сборе с датчиком движения. А время освещения отрегулируйте самостоятельно. Это самое экономичное и удобное решение для частного двора, и он есть совсем не дорогие. Только от нормального кого-то, не стремных китайцев, смотрите хотя бы Евросвет, ИЕК, Feron. А если бюджет позволяет, то конечно «немцев» - Theben или Hager.
У нас во дворе над ступеньками на веранду стоит простенький китайский лед прожектор уже в комплектации с датчиком, на 20 вт. Включается, когда подходишь по дорожке от калитки. Работает прекрасно, функцию выполняет уже года 4. Но у меня дорожка всего метров 6, а была бы длинее, я бы поставил отдельный датчик движения, сразу на входе, чтобы не передвигаться в темноте.