Цей матеріал має виключно ознайомчий характер. Ми не закликаємо до незаконних дій, а хочемо убезпечити вас від помилок

Зменшити показники спожитої електроенергії і, відповідно, суми в щомісячній платіжці, можна двома способами.

Перший, очевидний: вивчити можливості економії та оптимізувати споживання. Тут на допомогу прийдуть спеціальні лічильники (обов’язково розглянемо вигоди від їхньої установки в цифрах нижче), програматори, реле часу, енергоефективні побутові прилади класу А+(А++).

А другий варіант шахрайський. «Економити по-чесному? Ні, не чули». Деякі думають в іншому напрямку: як обдурити електролічильник. Як його відмотати, уповільнити – у загальному, змусити применшувати показники.

 

Що робили з лічильниками старого зразка (індукційними)

Любителі дармівщини були завжди, і спроби знизити показники приладу обліку робилися десятиліття тому.

Старі радянські індукційні лічильники умільцями зупинялися без труднощів. Для цього використовували, наприклад, тонку голку, якою блокували диск, не даючи йому прокручуватись. Застосовувалися також сильні магніти, з допомогою яких пригальмовували диск, а особливо обдаровані «умільці» з глибокими знаннями в електротехніці могли навіть змусити лічильник крутитися у зворотний бік.

Нові електронні лічильники електроенергії на певний час сплутали карти любителям нечесної гри, але «кулібіних» із шахрайським складом розуму це не зупинило. Експерименти з виявлення слабких місць продовжилися: як змотати, скрутити показники приладу?

Випробувані схеми обману електролічильника

Потужний неодимовий магніт – спосіб, яким пробували впливати на перші електронні моделі. Справа була ювелірною: занадто слабкий не зупиняв валик, занадто сильний – деформував екран на корпусі приладу. Виробники швидко відреагували і внесли зміни в конструкцію: стали робити об’ємні опуклі екрани, що не дають встановити магніт.

Далі заводи-виробники застосували ще один неприємний сюрприз тим, хто мав намір ставити магніт для обману лічильника. Це антимагнітним пломба з фарбою.

Під час спроби застосування магніту вона – лопне, що стане красномовним доказом шахрайства, що буде виявлене вже за першої планової перевірки.

З розвитком систем АСКОЕ стало ще простіше відстежити спробу пригальмувати накрутку кіловат. У корпусі лічильників вбудовані магнітні датчики, що відразу виявляють спроби впливу на механізм. Сигнал передається на диспетчерський пункт, і заходи через порушення не змусять себе довго чекати. До речі, трохи нижче ми розповімо, що відбувається зі спійманими на гарячому.

Прилади, що вміють обдурити електролічильник – вони існують?

Найчастіше це різні розеткові пристрої, що гордо називаються «мінімайзерами» споживання електроенергії. Здебільшого це звичайні коробочки, які нінащо не впливають (що ж, ефект плацебо ніхто не скасовував), або побутові компенсатори реактивної потужності. Так, такі пристрої зменшують споживання на величину реактивної потужності – марний непродуктивний складник струму, що виробляється відразу ж після вимкнення двигунів. Наприклад, холодильника або вентилятора. Але потрібно розуміти, що в побутових мережах реактивна потужність мізерно мала, тому компенсатори вартістю біля 200грн окупляться лише через сотню років.

Чому спроби шахрайства закінчуються провалом

А тепер найцікавіше: чому всі вищезгадані заходи не приносять користі. Як не хитруй, як не намагайся обдурити систему енергообліку, у 21 столітті ці спроби заздалегідь приречені на провал.

Річ у тім, що прилади обліку зараз сполучені за каскадною структурою – від меншого до більшого: на квартиру – на поверх – на під’їзд – на будинок – на район – на місто. На кожному з рівнів показання періодично звіряються. Якщо виявлені невідповідності, виїжджає спеціальна комісія з високотехнологічним обладнанням, завдання якої – знайти джерело похибки. І його знаходять, причому швидко й дуже легко.

Чим загрожують спроби применшити показників лічильника?

Згідно із законодавством, споживач електроенергії несе відповідальність за пошкодження приладів обліку й розкрадання електроенергії (пункт 48 Правил користування Електроенергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999р. N 1357).

Яким буде покарання для шахрая:

  • Відключення від електропостачання;

  • Складання акту про порушення, виписка штрафу в розмірі від 15 000 до 20 000грн. (І до сплати напругу в мережу не повернуть);

  • Купівля нового приладу обліку. За найдешевший лічильник доведеться заплатити не менше 400грн;

  • Оплата послуг зі встановлення: від 183,36 до 636,05грн залежно від моделі та складності робіт (тарифи Київобленерго на 01.04.2017);

  • Повторна параметризація 177грн.

Разом доведеться витратити від 15 760грн – оце так «навар».

Як заощаджувати легально

Слід залишити провальну ідею користуватися електрикою безкоштовно – законна альтернатива на поверхні. Багатотарифний електричний лічильник - пристрій, який без зупинок, відмотування та неодимових магнітів допомагає зменшити витрати.

Для побутових споживачів корисним може виявитися двотарифний облік «день-ніч»: з 07:00 до 23:00 платите за звичайним тарифом 1,68грн, вночі на 50 % менше – 0,84грн за кВт·год. Щоб отримати максимальну вигоду, за можливістю переведіть використання побутової техніки на нічний режим або час пізнього вечора-раннього ранку: це прання з відкладеним запуском, бойлер, посудомийна машина, мультиварка, система «тепла підлога». Сумарна економія споживання може сягати 30–40 %.

Якщо за звичайним обліком ви платите за електроенергію 500 грн у місяць, то з двотарифним приладом і економією 30 % сума у квитанції буде приблизно 350 грн. Економія в 150 грн щомісяця.

979*/150 = 6,5 місяців – уже через пів року схема окупиться. За другі пів року на вашу користь набіжить ще близько 900грн. За наступний рік – ще 1800грн, і так далі, місяць за місяцем. Погодьтеся, результат вражає.

Детально читайте в нашій статті про багатотарифний облік

Тому не сподівайтеся на сумнівні експерименти. Споживаючи електроенергію, можна ефективно заощаджувати, діючи в правовому полі.

*Вартість популярного Меркурій 206 N (на червень 2017 року).