Чи може лічильник електроенергії нараховувати завелике споживання?

Чи може лічильник електроенергії нараховувати завелике споживання? Так, може. І причин може бути декілька. Перша причина – Ви реально багато споживаєте)). Але якщо у Вас є чітке розуміння, того скільки реально кіловат*годин Ви споживаєте на місяць, якщо при від’їзді з дому на декілька днів, Ви замітили, що єдиний працюючий холодильник за два дні «намотав» 50 кВт*год, тоді є сенс розібратись з цим питання.

Отож давайте почнемо з найменш вірогідних варіантів. На перше місце я ставлю несправність самого лічильника електроенергії. Звичайно, в залежності від віку лічильника та впливу зовнішніх факторів (блискавки, різкі скачки напруги в мережі) ця вірогідність може зростати. Якщо ми кажемо за старі індукційні лічильники – дискові, то вони виходять з ладу за рахунок свого поважного віку і якщо виходять, то скоріше за все на користь споживача, так як рахують в меншу сторону. Більш нові лічильники – електромеханічні, а тим більше електронні – вони являються більш точними, але й більш вразливими до різких та великих по величині коливань напруги. Тому, якщо ви помітили дивну роботу лічильника після таких явищ, як блискавка, вимкнення світла – викликайте представників енергопостачаючої компанії. Наявність заводського браку лічильника також не можна виключати, але враховуючи, що прилади відносяться до комерційного обліку електроенергії, то вони перевіряються не тільки виробником, а й незалежним сертифікаційним органом, причому всі 100% і підтвердженням тому є сертифікат повірки (для кожного лічильника він свій). Тому вірогідність браку є, але дуже маленька.

Ну от нарешті ми підійшли, на мою думку, до найбільш реальної причини підвищеного нарахування електроенергії лічильником – це неправильне підключення лічильника. Для того щоб краще зрозуміти можливі наслідки неправильного підключення, давайте розберемось, як працюють сучасні лічильники електроенергії. В лічильну стоїть вимірювальний елемент. Це може бути або трансформатор струму або скоріше за все прецизійні (в перекладі «точний») датчики – шунти. Вони вбудовуються в електричне коло лічильника і коли через це коло починає проходити струм, під час навантаження, на цьому датчику мінімально падає напруга. Орган обробки даних лічильника, назвем його «мізки лічильника», по величині падіння напруги на датчику і наявній напрузі в мережі, визначає потужність споживання. Дана потужність множиться на час і ми отримуємо спожиту електроенергію – кіловат-години (кВт*год). Якщо у нас датчик стоїть тільки у фазному провіднику лічильника, то лічильник називається одноелементний, якщо ще й в нейтральному провіднику, то двоелементний. Це можна дізнатись по позначенню на самому лічильнику. Це все стосується однофазних лічильників. Трифазні лічильники йдуть або трьохелементними або чотирьохелементними, якщо вимірювальний датчик ставиться і в нульовий провідник.

Для прикладу розберем однофазний випадок, тобто з однофазним лічильником. Він звичайно може бути одноелементним і по великому рахунку ніяких помилок по підключенню не може бути. Хіба що сусід накинувся на вашу лінію після лічильника. В більшості випадків, лічильники двоелементні і тут виникають проблеми. Якщо випадково або невипадково до вашого лічильника підключили нуль сусіда, то при включені електрочайника сусідом, електроенергію буде рахувати і у Вас і у нього.

Це одразу видно неозброєним оком тому мало вірогідно.

Наступний випадок коли у нас нульовий провідник заземлений після лічильника за рахунок заземлення нульової шини або за рахунок приєднання нульового провідника до корпусу спільного, поверхової шафи або якимось іншим чином. Умовно кажучи, якщо забути про те що у нас в мережі змінний струм і він міняє свій напрямок на протилежний 50 разів на секунду, можна припустити, що у нас струм заходить до квартири через фазний провідник, а виходить через нульовий. Але якщо два нульові провідники, наш та сусіда, з’єднані муж собою системою заземлення, то при великих навантаженнях частина струму з сусіднього нуля, може потрапляти в наш нуль. І наш лічильник, побачивши, що в нулі проходить струм, буде нараховувати нам електроенергію, навіть якщо у нас все вимкнено. Це зазвичай буває коли корпус шафи обліку на поверсі виконує функцію заземлення. Через цей металевий корпус, всі нулі сусідніх квартир можуть бути зв’язані між собою. А якщо у нас раптом обірветься нуль у сусіда, раптово або ні, то весь його струм з його нуля піде через наш нуль і тут буде вже не часткове протікання, а повне протікання через наш лічильник сусідського струму. В даному випадку потрібно простежити, щоб нуль спочатку заземлювався на корпус щита, а потім йшов до лічильника ( див варіант справа).

Але навіть у випадку, коли заземлення «індивідуальне», тобто у кожного свій контур заземлення, можливе протікання «зрівнувального» струму по нулю. Справа в тому, що існує практика заземлення нульового провідника. При довгій протяжності лінії електропередач та великому навантажені, просідає напруга. Тобто на початку лінії між фазним провідником і нулем 230В, а на кінці може бути 180В, так як є таке явище як падіння напруги на довгих навантажених колах. Це особливо актуально в приватному секторі та в багатоквартирних будинках старої забудови, де мережа не була розрахована на сучасні навантаження. Оскільки на нульовому провіднику вже не 0В, а 50В (230В-180В=50В), то через певну відстань, нуль з’єднується із землею тим самим прирівнюючи потенціа нульового провідника до потенціалу землі, тобто нулю. Але в даному випадку, через заземлювач в місці заземлення нуля, буде протікати струм. Так як на нульовому провіднику 50В, на землі 0В – є різниця потенціалів, є протікання струму. Що стосується нашого випадку, зрівнювальний струм буде протікати через лічильник і рахувати нам споживання електроенергії. Тому технологічне заземлення нуля, повинно робитись до лічильника, а не після.

Підсумовуючи, якщо у Вас виникли підозри про надмірне нараховування електроенергії лічильником, потрібно в першу чергу звернути увагу на систему заземлення у вашому обліковому щиті, чи це буде загальна шафа на поверсі багатоквартирного будинку чи індивідуальна в приватному секторі. Заземлення нульового провідника має бути реалізовано до того, як нульовий провідник буде приєднаний до лічильника. Перевірити правильність підключення лічильника – до нього мають бути підключені провідники мережі та провід, який йде до Вас в житло. На лічильнику має бути відсутня люба індикація типу «Земля», «Реверс» або «Іф не дорівнює Іо». Якщо індикація відсутня, лічильник підключений вірно, із заземленням все ок, то ще раз перевірте себе шляхом відключення всього навантаження в будинку (навіть включених в розетку блоків живлення) і подивіться чи не рахує лічильник споживання. Якщо лічильник буде споживати, тобто виявиться, що він бракований, потрібно викликати представників енергопостачальної компанії і писати заяву на перевірку чи заміну лічильника.