!

Вартість електроенергії в Україні для побутових споживачів

Вартість 1кВт в Україні диференційована за кількома критеріями та групами споживання. Тому важливо правильно визначити, до якої категорії Ви належите.

У цій статті ми поговоримо про актуальні ставки за кіловат для побутових споживачів, тонкощі оплати, а також про те, як раціонально користуватися електрикою і менше платити за світло, а про тарифікацію ел. енергії для юридичних осіб читайте тут. Отже, що ми маємо зараз.

Диференціація тарифів для населення

Стандарти оплати встановлюються державною службою – Національною Комісією, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) згідно з Указом Кабінету Міністрів України від 26.02.2015 року №220.

Діючі значення (остання зміна* відбулася 1 березня 2017 року) наведено в таблиці:

  Вартість за 1 кВт/год, коп (с ПДВ)
1. Електроенергія, що відпускається:  
1.1. Фіз. особам (зокрема проживаючим у житлових будинках, обладнаних кухонними електроплитами (зокрема у сільській місцевості):  
за обсяг, спожитий до 100 кВт/год на місяць (включно) 90,00
за обсяг, спожитий понад 100 кВт/год на місяць 168,00
1.2.Фіз. особам, які проживають у житлових будинках (у тому числі готельного типу, квартирах та гуртожитках), обладнаних в установленому порядку електроопалювальними установками (у тому числі у сільській місцевості):  
1.2.1.з 01 травня по 30 вересня (включно) відповідно до підпункту 1.1  
1.2.2. з 01 жовтня до 30 квітня (включно):  
за обсяг, спожитий до 3000 кВт/год на місяць (включно) 90,00
за обсяг, спожитий понад 3000 кВт/год на місяць 168,00
1.3. Громадянам, які мешкають у багатоквартирних будинках, не газифікованих природним газом і в яких відсутні або не функціонують системи централізованого теплопостачання (у тому числі у сільській місцевості):  
1.3.1. з 01 травня по 30 вересня (включно) відповідно до підпункту 1.1  
1.3.2. з 01 жовтня до 30 квітня (включно):  
за обсяг, спожитий до 3000 кВт/год на місяць (включно) 90,00
за обсяг, спожитий понад 3000 кВт/год на місяць 168,00
1.4. Для багатодітних, прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу незалежно від обсягів споживання 90,00
1.5. Населення, яке розраховується з енергопостачальною організацією за загальним лічильником та об'єднане шляхом створення юридичної особи, житлово-експлуатаційним організаціям, крім гуртожитків 168,00
1.6. Гуртожитам (що потрапляють під визначення «населення, яке розраховується з енергопостачальною організацією за загальним лічильником») 90,00
Примітка 1. Електроенергія, що витрачається у багатоквартирних будинках та гуртожитках на технічні цілі (роботу ліфтів, насосів, замково-переговорних пристроїв, що належать господарям квартир багатоквартирного будинку на правах спільної власності) та освітлення дворів, сходів та номерних знаків 168,00
Примітка 2. Електроенергія, що витрачається у дачних та дачно-будівельних кооперативах, садових товариствах, гаражно-будівельних кооперативах у технічних цілях (роботу насосів) та освітлення території 168,00

Як видно, фізичні особи сплачують по-різному залежно від фактичних значень та умов споживання. Так, вартість електроенергії для населення вважається за тарифом 0,9 грн за чітко означений ліміт електроенергії - перші 100 кВт/год (так само сплачують на постійній основі окремі пільгові категорії згідно з пунктом 1,4 таблиці).

За кожен наступний кіловат понад першу сотню Ви платите комунальні за вищими розцінками - ціна 1кВт/година становитиме в такому разі 1,68 грн.

Як, де і коли робити оплату рахунків

Розрахунки здійснюються за чинною тарифною сіткою на підставі показників приладів обліку (пункт 19 Правил користування електричною енергією). Тобто, за показаннями електролічильника. Там же зазначено, що платити потрібно не пізніше 10 числа місяця, наступного за розрахунковим, якщо в договорі не встановлено інших термінів.

Сума визначається за допомогою простої математики

Вам потрібно знати: до якої категорії споживачів Ви належите (звідси свою стандартну ставку) та показники на початок та кінець місяця. Визначаєте різницю кіловат (що споживали), множите її на цифру тарифу – це і є Ваша сума до оплати.

Платити можна кількома способами

1. Готівкою у відділенні банку.

Механізм простий і зрозумілий, що і є головною перевагою: віддати платіжку та гроші касиру, потім перерахувати здачу. Недоліки очевидні: доведеться прийти в години роботи відділення плюс часто вистояти чималу чергу.

2. Готівкою за допомогою платіжного терміналу.

Більше «автономний» режим оплати. Потребує уважності при заповненні полів даними. Потрібно враховувати, що здача зазвичай перераховується на Вашу картку або на рахунок мобільного телефону, а не видається готівкою.

3. Онлайн-платіж.

На допомогу платіжні сервіси та особисті кабінети низки банків (перелік найчастіше вказується на сайті енергопостачальника). Потрібно ввести номер особового рахунку (зазначається у платіжці та в договорі на електропостачання) та 16-значний номер, термін дії та CVV-код кредитної або дебетової банківської картки. Підтвердження про оплату отримайте електронною поштою або збережіть на пристрої (у деяких сервісах є послуга отримання оригіналу «Укрпоштою»). Усі дані про операції також зберігаються в Особистому кабінеті. 

Перевірте, чи можна платити безпосередньо в Особистому кабінеті на сайті енергопостачальної організації (як на сайті ДТЕК Київські електромережі).

Головна перевага: швидко та повністю автономно, з ПК, ноутбука, планшета. Також спрощує життя можливість один раз зробити шаблон та надалі платити двома-трьома кліками.

Важливо перевірити заздалегідь:

  • чи стягується комісія за послугу та її розмір (зазвичай 0,5-2%); 
  • інтернет-ліміт по карті (уточніть у банку), а також, чи достатньо коштів.

Тобто з точки зору економії часу оптимально вибрати один із сервісів онлайн-платежів з мінімальною комісією або її відсутністю та зручним для Вас інтерфейсом.

Порівняння тарифів на електроенергію в Києві та регіонах

А скільки платити доведеться, якщо переїхати за сотні кілометрів чи до іншого міста? Процес розрахунку за комунальні послуги багатьом не зовсім зрозумілий.

Серед платників зустрічається думка, що тарифи на «світло» для різних областей встановлюються окремо, тому мають різні значення. Буває, що користувачі впевнені - у столиці платять більше, ніж в інших містах-мільйонниках, або навпаки, що Київ «балують» зниженими цінами на електрику.

Але такі тривоги безпідставні. Розцінки для побутового сектора однакові та фіксовані по всій території країни.

Всі регіональні енергопостачальні організації законодавчо зобов'язані застосовувати виключно тарифну сітку, встановлену НКРЕКУ, та крапка. Це означає, що вартість 1кВт електроенергії у Києві повністю ідентична розцінкам в Одесі, Запоріжжі, Харкові та всіх інших населених пунктах країни (у рамках однієї категорії споживачів). І змінюються, до речі, також одночасно і в рівних частках. На відміну від тарифів для юр. осіб. Але не будемо тішити себе ілюзіями.

Нові тарифи на світ в Україні вже не за горами

Нинішні тарифи – результат запланованого Кабінетом Міністрів у 2015 році поетапного підвищення.
Основний тариф на електроенергію зараз виглядає так

  з 01.04.2015 з 01.09.2015 з 01.03.2016 з 01.04.2016 з 01.03.2017
до 100 кВт/год 0,366 0,456 0,57 0,714 0,9
100-600 кВт/год 0,63 0,789 0,99 1,29 1,68
понад 600кВт/год 1,407  1,479 1,56 1,638

 Для наочності, динаміку зростання тарифів краще дивитися у вигляді графіка

Але немає гарантії, що вони довго протримаються. І хоча у найближчому майбутньому змін для фізосіб не передбачається, за словами Голови НКРЕКУ Оксани Кривенко, економічно обґрунтований тариф сьогодні становить 1,85 грн. Тому, з метою «поступово навести тарифи» до цієї цифри очікується чергове підвищення ставок. Основні причини перегляду, названі регулятором: збільшення зарплатного фонду обленерго та операційних витрат.

Зазвичай у далеку скриньку такі плани у відомстві справу не відкладає. Попередньо за підсумками квітневого консенсус-прогнозу Мінекономрозвитку на 2018-2021 роки, в Україні нові тарифи на електроенергію для фізичних осіб набирають чинності за схемою:

  • на 22,5% більше у 2019 році 
  • на 15% - у 2020 році,
  • на 12,5% більше у 2021 році.

Як бачите, є ще час підготуватися. Розкажемо, як це зробити комплексно вже сьогодні.

Як зменшити суму в платіжці

Якщо Ви читали як обманюють електролічильники, то знаєте, які можуть бути наслідки таких сумнівних експериментів. При цьому є абсолютно законні та доведені своєю ефективністю методи.

При електроопаленні є можливість застосовувати пільговий тариф (тут можна звіритися, яким споживачам комунальних послуг він покладений, і що необхідно для оформлення). Перевірте також, чи покладена Вам субсидія (для уточнення зверніться до місцевих органів соціального захисту).

А ці прості та ефективні заходи навіть не залежать від законодавства:

Дуже рекомендуємо також розглянути ресурси економії, які дає побутовим споживачам багатотарифний тариф, що передбачає 50% зниження коефіцієнта.

Як бачите, способів раціонально витрачати електрику достатньо. Користуйтеся ресурсами розважливо та завбачливо, і Ви суттєво знизите витрати, не втративши в побутовому комфорті.

* - на момент підготовки матеріалу - серпень 2018 року.


S
07.10.2019

Я активно использую светодиодные лампочки в квартире, поменял все ЛОНы. Техника тоже в основном вся А+ или выше, получается недорого. Квартира однушка, ежемесячный расход редко превышает 100 кВт*ч, потому электричество выходит по 90 копеек. Это мотивирует экономнее пользоваться электротехникой, стирать раз в 4 дня, а не каждый день и не включать кондиционер без надобности. Хотя скоро буду ставить бойлер, так что расход должен увеличиться. Если каждый месяц буду перебирать 100кВт*ч, наверное, поставлю многотарифный счетчик и начну стирать ночью.

Виктория
25.04.2020

Согласна с выводом, что тарифы не приговор, способов экономить электричество вполне достаточно. Ну растут тарифы периодически, ну это ожидаемо. Хватит уже ныть, роптать на государство, это только глубоким пенсионерам простительно, принимай как данность и предпринимай меры. Бери ставь счетчик «день-ночь», лед лампочки вкрути хотя бы! Для начала.

Ирина
01.02.2019

Тарифы дело такое, что будут только расти. Поэтому придется все таки установить счетчик на два тарифа и плавно переходить на ночной способ жизни, как минимум стирать и включать теплый пол.Бойлер тоже настроить бы на ночной нагрев, только не понимаю пока, как, подскажите, есть какие-то устройства вроде таймера для этого?

Леон
28.06.2020

Бойлер на ночной тариф? Я бы не советовал, вместо горячей воды терпеть холодною - это какой-то аскетизм, а не экономия) Бойлер потребляет электричество в режиме нагрева воды, то-есть во время того, как кто-то принимает душ или моет посуду и в бак заливается холодная вода. В режиме ожидания расход минимальный.

Есть таймеры с недельным, месячным или годовым циклом, выбирайте какой нравится, подойдет любой. Принцип работы простой, Вы выставляете оптимальное время подачи и отключения электричества на потребитель, и оно подается по выставленному «графику». Их целесообразнее применять для электроотопления.