У нових лампочок є поширений недолік – вони можуть мерехтіти в увімкненому та, навіть, вимкненому стані, та не гаснути повністю після вимкнення. Це досить поширене явище, що здебільшого трапляється в дешевих китайських моделей, але іноді не обходить стороною також дорогі європейські аналоги. Дуже часто причина криється в особливостях електромережі або в самій лампочці.

Чому блимає люмінесцентна лампа?

Щоби визначити причину неправильної роботи, необхідно зрозуміти, як влаштована ЛЛ. Насамперед розглянемо особливості конструкції та принцип перетворення струму.

Під час вмикання струм проходить такий шлях:

  1. З мережі 230В потрапляє в запобіжник;
  2. Далі протікає крізь діодний міст і перетворюється зі змінного в постійний;
  3. Фільтруючий конденсатор вирівнює пульсацію;
  4. Протікає через схему запуску та потрапляє на дросель запалювання.

На різних етапах змінюються струмові характеристики, тому вихід із ладу або неякісна фіксація одного з робочих елементів може призвести до зносу та порушення всієї схеми запуску. За вирівнювання пульсації відповідає конденсатор, і саме через нього зазвичай виникають проблеми.

Пульсація після вимикання світла

Поширеною причиною є підсвітка на вимикачі (правильніше буде назвати його перемикачем, оскільки принцип спрацьовування полягає не в розчепленні контактів, а в перемиканні на лінію підсвічування). Всередині корпусу вимикача встановлений світлодіодний або неоновий індикатор.

У більшості випадків (за винятком найновіших серій, наприклад, в Legrand) він підключається паралельно контакту, тому після вмикання вся електроенергія йде на джерело світла, а після вимикання – живить підсвітку, що можна легко побачити на схемі.

Цього достатньо, щоби зарядити конденсатор, через який струм прямує на схему запуску. Газ у спіралі на мить спалахує, але відразу згасає, тому що конденсатор миттєво розряджається. Цей процес повторюється циклічно.

Якщо в той же патрон вкрутити лампу розжарювання, то вона моргати не буде, оскільки працює завдяки нагріванню спіралі від струму 230В. У цьому випадку вольфрамова нитка просто буде створювати опір, не нагріваючись.

Як усунути мерехтіння?

Найкраще рішення – провести окрему нейтраль для індикатора, щоб усунути вплив на ланцюг. Деякі виробники електрофурнітури додають окремі контакти для живлення підсвітки.

Для підключення необхідно підвести фазу та дві нейтралі. Після підключенні до окремої нейтралі, струм протікатиме повз ланцюга освітлення. Якщо такої моделі немає в наявності, можна спробувати інші методи:

  • Якщо підсвітка, як така, не потрібна, можна розібрати корпус і видалити її, тоді пульсації точно не буде;
  • Замінити вимикач на звичайний (без індикатора);
  • Для ентузіастів: паралельно джерелу світла впаяти резистор потужністю 2Вт і опором 50 кОм.

Останній варіант – не зовсім ефективний, оскільки резистор буде постійно нагріватися, тому з часом може вийти з ладу і проблема повториться.

Мерехтіння шкідливе, як для зору, так і для самого освітлення. Через живлення низьким струмом вона працює в «нештатному» режимі, через що погіршуються характеристики та скорочується тривалість служби. Рано чи пізно в мікросхемі драйвера лампочки виникнуть неполадки, або він взагалі вийде з ладу, тому краще не залишати як є.

Пульсація за увімкненого освітлення

Іноді увімкнені ЛЛ починають блимати через низьку якість збірки або через відпрацювання гарантованого терміну експлуатації. Здебільшого це відбувається з таких причин:

  • Відпадають контакти – найпоширеніша проблема неякісних моделей. Усередині корпусу знаходиться електронна «начинка», і дуже часто якість припаювання залишає бажати кращого. Через погані з’єднання контактів зростає потужність та починає пульсувати яскравість. Якщо відійшла жила, корпус можна розібрати, щоби самостійно припаяти контакти, а ще краще повернути неякісний товар у магазин;
  • Блок живлення не працює належним чином (з часом втрачає характеристики й може пропускати неправильну напругу). Через роботу в «неправильному» режимі відбуваються періодичні спалахи яскравості;
  • Часто причиною некоректної роботи є перегрівання. Електронні мікросхеми не витримують високої температури. Через поганий тепловідвід, зростає температура, через що знижується надійність з’єднань і зношують напівпровідникові елементи;
  • Незворотний процес – деградація люмінофора в КЛЛ - що з часом тьмяніє та втрачає яскравість: газ всередині колби погіршується, може довше запалюватись або циклічно змінює яскравість.

Вищезазначені причини здебільшого пов’язані з низькою якістю та скороченням заявленої тривалості служби. Навіть після вдалого ремонту лампа може непомітно блимати, що може призвести до погіршення зору. Замість того, щоби намагатися зремонтувати, краще купити якісну «економку».

Як усунути мерехтіння LED-ламп?

Світлодіоди дуже чутливі до пульсуючого струму, тому дана проблема для них не менш актуальна.

Мерехтіння у вимкненому стані

Однією з головних причин мерехтіння є все ті ж перешкоди від підсвітки вимикача.

Деякі європейські виробники випускають моделі з захистом від слабкострумових хвиль, що можуть впливати на освітлення. Зазвичай інформація про це зазначається в інструкції та на упаковці.

Після вимкнення через у ланцюзі залишається навантаження приблизно 2Вт. На перший погляд, це мізерне значення, але для популярної LED-лампочки на 6Вт це третина від споживаної потужності. Цього мало для повноцінної роботи, але цілком достатньо, щоби засвітити світлодіоди – у результаті, лампочка не гасне повністю.

Варіанти розв’язання даної проблеми такі ж, як і в попередньому випадку:

  • Встановлення вимикача з підключенням для окремої нейтралі;
  • Заміна його на звичайний;
  • Впаювання резистора (2Вт/50кОм);
  • Впаювання керамічного конденсатора 630В 0,1 мкФ (для запобігання спалахів) паралельно патрону.

Напруга може відхилятися до 10 % в будь-яку сторону, що допустимо, тому надійніше вибрати елемент із номіналом понад 230В. Для однофазної мережі верхня допустима межа – 230В + 10 % = 253В. Встановлюється в розподільну коробку або під патрон, підключається за полярністю (фаза/нуль), головне, щоби паралельно.

Ще однією ймовірною причиною є щільна прокладка декількох ліній для різних споживачів. Так, наприклад, у старих електропроводках, щоби заощадити, прокладали 4-х або 5-ти жильний ВВГ кабель, і підключали тільки 2 дроти для окремого споживача. Якщо на паралельній лінії є навантаження, а через електромагнітний вплив на лінії освітлення може виникнути так звана наведена напругу. Вона низька, але достатня для підзарядки конденсатора, що створює періодичне мерехтіння.

У даному прикладі проблеми не залежать від типу вимикача, тому усунути їх можна тільки впаюванням додаткового резистора або конденсатора паралельно LED.

Хаотичні періодичні мерехтіння «вбивають» LED-матрицю й адаптер, виснажують ресурс, погіршують характеристики.

Миготіння в увімкненому стані

Як правило, це може бути через неякісний монтаж проводки або погану якість самої лампи. Через слабкий контакт між провідниками вона буде отримувати нестабільний струм, що може спричиняти циклічні спалахи яскравості. Усунути цю проблему можна, ретельно перевіривши всі контактні з’єднання в мережі. Якщо проблема не в мережі, причиною може бути:

  • Слабкі контактні з’єднання всередині корпусу, що характерно для китайських «дешевок». Щоб уникнути покупки неякісного товару, вибирайте відомі бренди: Philips, IEK або Lezard тощо.
  • Знос або некоректна робота драйвера. Якщо на світлодіод буде текти занадто сильний чи слабкий струм, це може спричини мерехтіння;
  • Втрата характеристик через перегрів. Найчастіше це трапляється в моделей без радіатора, що мають погану тепловіддачу. Висока температура знижує міцність з’єднань, через що руйнуються напівпровідникові компоненти, у результаті світлодіоди працюють неправильно;
  • Погіршення характеристик унаслідок тривалого терміну експлуатації;
  • Якщо LED-лампа димерна, то причиною може бути регулятор. Якщо в нього зависока потужність, лампочка може отримувати струм, на який не розрахована, через що буде працювати неправильно. Для усунення проблеми можна замінити диммер або взяти лампу більшої потужності.

Як перевірити пульсацію та непомітне мерехтіння?

Інколи пульсацію освітлення неможливо помітити неозброєним оком, проте, вона все одно буде впливати на очі та нервову систему, через що погіршується зір, з’являється втома, роздратування. Тому, дуже важливо вчасно визначити цю проблему.

Є кілька простих способів перевірити мерехтіння в домашніх умовах:

  • Старий метод – навести на світло камеру телефона або цифровий фотоапарат. Якщо на екрані будуть помітні чорні хвилі, значить є миготіння. У нових смартфонах стоять якісні камери, що чудово адаптуються до пульсації, тому за можливості краще взяти старий телефон;
  • Сфотографувати з включеною спалахом. Якщо на знімку будуть чорні смуги – це погана ознака;
  • Якщо під рукою немає смартфона, допоможе проста лінійка, ручка або олівець. Необхідно взяти предмет у руку, і на тлі освітлення коливаннями імітувати рух вентилятора. Якщо зображення буде «зависати» у фіксованому положенні, значить є мерехтіння;
  • Розкрутіть прямо під лампою дзигу чи спінер і уважно подивіться на тінь. Виникнення стробоскопічного ефекту – поганий знак.

Якщо було виявлено мерехтіння – не поспішайте викидати лампочку, адже її можна використовувати в господарському приміщенні, у коморі або підвалі, де освітлення вмикається короткочасно, на кілька хвилин. Для вітальні чи спальні краще використовувати якісні аналоги.

Яка причина миготіння в ламп розжарювання?

вимикачами з підсвіткою, адже для розпалювання нитки розжарювання їм необхідне електроживлення близьке до номінального. Також у них проста конструкція, без електричних схем та перетворювачів, тому єдина можлива причина мерехтіння – коливання напруги в мережі.

Через коливання напруги вольфрамова нитка втрачає міцність, швидше зношується. Тому, якщо в електромережі часто виникають коливання напруги, встановіть реле контролю напруги. Воно не тільки збереже лампочки, а й захистить чутливу побутову техніку, як холодильник чи пральну машину.

Іноді виникають короткі одноразові коливання напруги, спричинені підключенням у мережу потужних електроприладів або обривом ЛЕП. Здебільшого це актуально для приватних будинків. У таке випадку краще вимкнути світло та дочекатися стабілізації електромережі. Якщо це відбувається занадто часто, повідомне РЕМ.