- Які вважаються найдоступнішими?
- Чим сервоприводні краще за інші?
- Які найтихіші та найточніші?
- Як потрібно правильно вибрати потужність?
- Що дає функція «BYPASS і чи потрібна вона взагалі?
- Популярні помилки про погрішності «Δ»
- Про «не китайські» стабілізатори
- Як правильно підключати — до чи після?
- Стабілізатор разом із реле напруги
- Калібрування
У цій статті ми зібрали найкращі поради щодо вибору оптимального стабілізатора для невеликого приватного будинку: ефективного, економічного та надійного. Усі рекомендації базуються на актуальних знаннях про ринок низьковольтного обладнання та понад 11-річному досвіді наших фахівців.
Тут немає великої кількості поглиблених технічних даних — їх легко можна знайти онлайн або в каталогах виробників. Я намагалася максимально коротко та доступно відповісти на конкретні питання, які ми чуємо щодня від покупців:
- що вибрати для відверто проблемної електромережі?
- який виробник краще та чому?
- як вибрати «свою» модель для приватного будинку?
Рекомендації розділені на кілька послідовних етапів. Просто дотримуйтесь алгоритму, і вибір відповідного варіанту стане очевидним.
Який стабілізатор краще для домашнього застосування?
На ринку представлені три основних групи стабілізаторів:
- релейні,
- сервоприводні,
- симісторні або тиристорні.
У перших регулювання відбувається ступінчастим способом, де електромеханічне реле перемикає обмотки автотрансформатора. Другі працюють із застосуванням електроприводу, що пересуває рухливі контакти по обмотці, а симісторні або тиристорні (електронні) здійснюють перемикання з допомогою симісторів або тиристорів відповідно (принцип дії та властивості електронних варіантів ідентичні).
Важливо знати переваги та недоліки кожного типу, щоби розуміти доречність застосування того чи іншого в побуті.
Чим характерні релейні моделі крім «клацання»
Недоліки:
Найнижча точність у порівнянні з іншими — обмеженість ступенів регулювання провокує відчутну похибка Uвих, іноді до 20В;
Здебільшого невеликих номіналів (рідко понад 12кВт);
Знос — швидкість зносу прямо залежить від якості подачі електроенергії;
Найгучніші — чути клацання, це звуки замикання та розмикання контактів.
Переваги:
Найдоступніші в порівнянні з іншими типами;
Доволі висока швидкість регулювання;
Компактність і невелика вага.
Відмінності сервоприводних від інших
Недоліки:
орівняно шумні;
Механічні елементи конструкції схильні до зносу, частіше виходять із ладу, ніж в інших різновидах (хоча ремонт легкий та дешевий).
Переваги:
Потужні (аж до 60кВт);
Мають плавне регулювання.
Електронні вони ж симісторні або тиристорні
Недоліки:
Менш доступні, ніж попередні два варіанти.
Переваги:
Висока швидкість дії — як правило, тривалість реакції на зміну Uвх приблизно 20мс;
Не мають у конструкції механізму перемикання механічних складників, завдяки чому довговічні та не потребують частих ремонтів;
Доволі компактні розміри;
Практично безшумні.
То який же вибрати?
Не варто випускати з уваги, що релейні та сервоприводні схильні до ризику поломок механізму, тому частіше вимагають ремонту та сервісного обслуговування. Причому варто зазначити, що релейні в принципі мало хто ремонтує, оскільки вони дешеві і простіше купити новий, тим паче вибір доволі великий.
Якщо потрібна велика потужність із невисокою вартістю — обирайте сервоприводні.
Якщо ж орієнтуватися на високу точність і якість роботи, то краще, за симісторні та тиристорні ви не знайдете.
Як правильно вибрати потужність?
Дуже важливо розрахувати оптимальне значення кВт. Це зробити нескладно: потрібно визначити сумарну потужність усіх електроприладів. Індивідуальні характеристики для кожного з них можна дізнатися з паспорта або інструкції з експлуатації.
Скільки побутової техніки можна підключити? Тут справедливий принцип «Краще — ворог хорошого». Не рекомендуємо надмірно перестраховуватися та живити все підряд. Рятуйте лише найбільш чутливу. Як правило, це: електроніка, компресорна техніка (кондиціонер, холодильник) та побутові прилади з електродвигуном (пральні та посудомийні машини).
Хоча, наприклад, сучасні інверторні пральні машини вже не бояться перепадів напруги.
А ось захищати нагрівальні прилади (електроконвектори, праски, електроплити) взагалі не доцільно. Їм однаково, яка напруга, вона ні на що не впливає.
Додавши їхнє енергоспоживання до сумарної потужності, ви лише переплатите за більш потужний стабілізатор.
Так, наприклад, симісторний стабілізатор на 5,5кВт у Елекс Ампер на 32 % доступніший, ніж із тієї ж серії на 11кВт. Суттєва різниця, чи не так? Задля економії варто критичніше поставитися до списку техніки для підключення.
Чому всі говорять про запас потужності?
Безумовно, нічого не заважає не морочитися та вибрати номінал із запасом — надлишок технічно не протипоказаний. Але ставити понад 20–30 % («на виріст», для можливого підключення нових споживачів у майбутньому) здебільшого не має сенсу.
Така перестраховка недоцільна, тому що подвійна переплата не виправдає роботу за навантаження на 10–20 %.
Чи потрібна функція «BYPASS»
Так, бажано, щоби ця функція вже була в заводській комплектації. Чому? Коротко поясню її призначення.
У перекладі з англійської «BYPASS» означає «обхід, обхідний шлях». Тобто, ця функція дозволяє за необхідності перемикати подачу живлення в обхід стабілізатора. Грубо кажучи, байпас виконує роль рубильника, коли напруга залежно від необхідності, або проходить через вирівнюючий автотрансформатор, або минає його.
Що це дає? Як мінімум, значно збільшується ресурс роботи.
У бюджетних моделях «BYPASS» трапляється рідко, здебільшого він уже за замовчуванням у середньому та преміальному ціновому сегменті. Так, подекуди трапляється в продажу як окремий елемент для додаткової установки, але знайти проблематично.
Якщо проігнорувати допустиме значення похибки, Δ
Не ігноруйте показник похибки, що вимірюється у відсотках. Ви дізнаєтеся його за знаком Δ (дельта).
Часто на форумах і в оглядах можна зустріти пораду орієнтуватися на 8–10 %, але не поспішайте сліпо її дотримуватися.
Краще проінспектуйте кожен електроприлад перед підключенням на предмет рекомендацій виробника.
Інформація про допустимий розкид значень вказана на наклейці або в інструкції — відштовхуватися слід виключно від неї.
І на вибір вплине найбільш «примхлива» техніка з усієї групи — з мінімальною Δ.
Заради справедливості варто зазначити, що більшість звичних побутових електроприладів дійсно спокійно працюють за відхилення в межах 8 %. Тому, швидше за все, для будинку вистачить і моделі з Δ = 3–8 %.
Де точно потрібна мінімально допустима похибка, так це для захисту медичного, лабораторного та іншого високоточного дорогого устаткування — Δ = 1,5 %.
Чим відрізняються виробники
Ми звикли асоціювати високу якість виробництва з Європою. Здавалося б, питання вирішене — вибирай продукцію будь-якого німецького або французького заводу й ні про що не турбуйся. Але тут тупик: у країнах Європейського Союзу як такого виробництва стабілізаторів фактично немає.
Якщо ви запитаєте якогось жителя Західної Європи щось про способи коригування напруги в домашній мережі, у відповідь отримаєте лише здивований погляд.
Річ у тім, що якість подачі електроенергії там стабільно висока. У розетках вольтаж завжди відповідає стандартам. Тому й немає ніякої необхідності в додатковому захисті. А в разі аварійної ситуації, що потягнула за собою псування майна, потерпілий просто отримає компенсацію в установленому законом порядку.
Ось і виходить: якщо немає попиту, то і пропозиції немає. Так що вибирати доводиться з двох — ні, не зол, — а цілком гідних варіантів. Це українські виробники (переважно, оскільки запчастини та матеріали нерідко закуповують у Японії або Європі), або китайські, де асортимент заводського виробництва також непоганий.
Можна орієнтуватися на такі бренди
Найдоступніші варіанти для побутового користування хорошої якості знайдете у LogicPower і IEK. Висока якість продукції в українських марок Nik, Volter, Елекс а представники преміумсегменту - безумовно, Новатек-Електро.
Додаткові рекомендації для вибору
Поради навздогін: що ще потрібно знати перед купівлею.
Як правильно підключити: до чи після автоматів?
Не має особливого значення, як саме ви організуєте підключення, проте в більшості випадків зручно та практично ставити стабілізатор після вступного автомата й до автоматів на розеткову групу.
Вплив форм-фактору на встановлення
Підлоговий, навісний (для стаціонарної установки) і навіть переносний — під час вибору орієнтуйтеся на розміри та особливості приміщення, де плануєте розташування.
Спеціальні варіанти
Для окремих випадків можна знайти в продажу спеціалізовані серії, що враховують особливості конкретної техніки — наприклад, Boiler від IEK для захисту автоматики газових котлів..
Стабілізатор & реле напруги
Найпростіший спосіб захисту від шкідливих перепадів - це реле контролю напруги. Нічого не вирівнює, не коригує, лише миттєво розриває ланцюг, захищаючи активну техніку.
За відсутності стабілізатора, реле бажано ставити хоча б на групу з дорогими електроприладами. А якщо вони на різних групах, як, наприклад: холодильник на одній, а телевізор на іншій — то й кілька. Це не завжди вигідніший варіант, а іноді він може бути недоцільним.
Але майте на увазі, якщо ви хочете встановити стабілізатор і реле напруги разом — це неефективно.
Оскільки вони взаємовиключні: коли стабілізатор вирівнює напругу, не спрацьовує реле. А якщо реле встановлено ДО нього, то періодично буде відключатися. Втрачається сенс або одного, або іншого.
Персоналізований підхід — калібрування під оптимальні значення
Низка виробників перед продажем запитують у покупця діапазон значень, у яких «плаває напруга», щоби потім відкалібрувати пристрій. Припустимо, у вас вдома 140–150В. Під час калібрування будуть виставлені налаштування на спрацьовування саме від цього низького порогу.
Наші менеджери також уточнюють діапазон фактичних значень, щоб індивідуально для вас підібрати найкращий варіант.
І, мабуть, головне для розуміння
Стабілізатор — не панацея, він лише забезпечує електроспоживачів якісною напругою, та якщо фактичні значення виходять за робочі межі, просто відключає навантаження. У результаті вас може дещо збентежити непроглядна темрява та повне знеструмлення мережі.
А якщо це ваш випадок, не чекайте милості від долі й місцевого РЕМ, а дізнайтеся як забезпечити себе незалежним електропостачанням протягом короткотривалого відключення.
Фигня эти стабилизаторы. Живу в селе, а там сосед-идиот, когда включает сварку закидывает провода на линии электропередач, и напряжение скачет как бешеное, у всей улицы лампочки мерцают. Специально купил стабилизатор за 500грн для холодильника и стиральной машины, так он сгорел через месяц. По мощности вроде перебора не было, не знаю может китайцы сделали что-попало. Хотел возвратить назад в магазин электротоваров, но сказали не гарантийный случай.
у вас получается, что есть смысл покупать только электронные. Но они же в несколько раз дороже. Может оно и лучше, но я на компьютер год назад поставил релейный logic power и вполне доволен. Не особо он там щелкает, работает на совесть. А брал бы электронный, потратил бы минимум в два раза больше. Какой смысл? Выгоднее продать?
Стабилизатор это понятно, думаю, что действительно лучше на всю технику сразу поставить, когда дойдут руки. А пока, подскажите, для защиты компьютера (только) достаточно будет поставить реле напряжения? Конкретно розеточное, у меня сейчас такое на холодильник стоит от Новатэк, вполне удобное решение
Для компьютера реле напряжения - бесполезно вообще, там ток выравнивается блоком питания (в котором уже стоит стабилизатор), потому при хорошем БП компу все равно какой ток он будет потреблять. В вашем случае я бы советовал лучше поставить UPS - бесперебойник. Существуют специальные модели для компьютеров, которые поддерживают питание при перебоях на протяжении 10-15 минут, чтобы можно было сохраниться и выключить комп. В отличие от реле и стабилизатора, бесперебойник действительно полезная вещь для компьютера, чтобы не слетела винда от резкого отключения света. Мой совет - лучше поменяйте блок питания на 80 Plus Gold или выше и поставьте UPS, ну и если боитесь грозы лучше поставить разрядник. Стоит копейки, а защищает сразу всю домашнюю технику, а в реле напряжения нет никакого смысла, скорее наоборот - будет отрубать свет при первом же скачке.